basur.web.tr https://www.basur.web.tr Basur, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, basur.web.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Mon, 20 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Basur Boğulması https://www.basur.web.tr/basur-bogulmasi.html Fri, 16 Nov 2018 23:35:22 +0000 Boğulmuş basur yani tıptaki adıyla tromboze hemoroid, bilhassa harici hemoroidlerde anüsteki yastıkçık olarak adlandırılan oluşumlarda kanama olur. Dolayısıyla yastıkçık içerisinde bir pıhtı meydana gelir ve bu çoğunl Boğulmuş basur yani tıptaki adıyla tromboze hemoroid, bilhassa harici hemoroidlerde anüsteki yastıkçık olarak adlandırılan oluşumlarda kanama olur. Dolayısıyla yastıkçık içerisinde bir pıhtı meydana gelir ve bu çoğunlukla bir nohut büyüklüğündedir. İşte bu az bir süre içerisinde, söz gelişi yalnızca bir kaç saat içerisinde kuvvetli ağrı, sertlik, şişkinlik yakıntılarını da oluşturan bu duruma tromboze hemoroid ya da boğulmuş basur denir. Daha da açık ifade etmek gerekirse; kanın basur memesi içerisinde pıhtılaşması vaziyetine denir. Sık rastlanan bir hemoroid türüdür. 

Dış hemoroidle karıştırılmasına karşın tromboze hemoroid, iç basurun kabızlık benzeri nedenlere ilişkili olarak fazla ıkınmayla dışarı çıkması ve anüs adalelerinin bu yapıyı sıkarak boğmasıyla birdenbire belirir ve makat adalelerinin, meydana gelen bu basur memesini kullanması sonucu olarak dolaşımın bozulmasından ötürü kuvvetli ağrılara neden olur. Bu kuvvetli ağrılar sebebinden birey otururken rahat edebileceği farklı pozisyonlar dener üstelik hiç oturamaz ve uyuyamaz. Ağrının çok kuvvetli olmasından ötürü, hasta idrar yaparken çok zorlanabilir veya hiç idrarını yapamaz duruma gelebilir. Oluşan memenin içerisinde toplanan pıhtı ve ödem, şişliğin patlaması da eşliğinde kanamayı getirebilmektedir. Bununla birlikte çok ağır spor ve egzersiz yapan kişilerde, fazla ağırlıkla çalışanlarda basıncın oldukça çok artmasına ilişkili olarak toplardamar cidarında yırtılmalar olmakta ve pıhtılar oluşabilmektedir. Bütün bunların yakınında rahatsızlığa yol açan diğer sebeplerden de bahsedilebilir. Normal doğum, kabızlık ve ishal, acı kullanımı benzeri. Aslında hemoroide yol açan etmenler de bir nevi ileride boğulmuş basur başka bir deyişle tromboze hemoroidin meydana gelmesi olasılığını de ortaya çıkardığından, benzer nedenler olarak sayılabilir.
 
Basur BoğulmasıBoğulmuş Basur Geçer mi 

Tromboze hemoroid genellikle müdahale olmadan geçer. Oluşan ağrı, 2 gün içerisinde en fazla seviyeye yükselir. İleri ki zamanlarda, gün geçtikçe azalmaya başlar. Ağrı 30-35 gün içerisinde, şişlik ise 50-60 gün içerisinde kaybolur. Fakat burada daimi düzelme durumu oluşmaz. Kalıcı olarak tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ilerleyen vakitlerde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda anal hematomla karıştırılabilmektedir. 

Boğulmuş Basur Tedavisi,

Tedavisi öncesinde tromboze hemoroid başka bir deyişle boğulmuş basur tedavi edilir. Tedavi için de, hastanın ağrıdan duramadığı vaziyetlerde kolay bir işlemle lokal anestezi altında basur memesinin içerisinde bulunan pıhtı boşaltılır. Bu işleme trombektomi denmektedir. Bu pıhtının boşaltılmasıyla hasta da önemli bir rahatlama olur. Rahat bir biçimde hasta gündelik hayatına dönebilir. Hasta boğulmuş basurdan meydana gelen kuvvetli ağrı benzeri şikayetlerden kurtulduktan sonra hemoroidin, derecesine yönelik rehabilitasyonu yapılır. Cerrahi müdahale olmaksızın yalnızca ağrıyı en az seviyeye indirmek için de farklı ilaçlar verilebilir. Analjezik başka bir deyişle ağrı kesici tabletler, hamileler için parasetamol içerici ağrı kesiciler verilir. Anestol merhem sürülerek bu alanın uyuşturulması sağlanır ve böylece ağrı azaltılabilir. Bunun dışında rahatlama sağlamak için ısıtılmış suya oturma banyosu yapılabilir. Bununla birlikte dışarı çıkan hemoroid memeleri, tromboze basura dönüşmemesi için makat içerisine itilmelidir. Acilen operasyon edilmesi gerekli olan olaylarda, tercih olarak ise HAL yoluyla operasyon yoluna müracaat edilebilir. Boğulmuş basur, tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde doku çürümelerine neden verebilir. Tromboze hemoroid tedavi edilip geçmesi beklenmeden operasyon gerçekleştirmenin birtakım sakıncaları yer almaktadır. Bunlardan makat darlığı olma ihtimali, bu ihtimalden ötürü ek olarak az doku alınırsa sağlık sorununun nüksetme ihtimali ve kanamanın fazla olması ihtim]]> Basur Şişliği Nasıl İner https://www.basur.web.tr/basur-sisligi-nasil-iner.html Fri, 16 Nov 2018 23:57:59 +0000 Basur şişliği nasıl iner, Halk arasında sıklıkla rastlanılan ve basur adıyla bilinen bu hastalık tıp literatüründe hemoroid olarak bilinmektedir. Genellikle bu hastalık dışkı atımının yapıldığı es Basur şişliği nasıl iner, Halk arasında sıklıkla rastlanılan ve basur adıyla bilinen bu hastalık tıp literatüründe hemoroid olarak bilinmektedir. Genellikle bu hastalık dışkı atımının yapıldığı esnada kanama ile kendini belli eder. Bu yaşanan kanama ağrısız olup bireyde herhangi bir rahatsızlığa sebep olmamaktadır. Ancak ağrılı olması halinde yani basur şişliğinin oluşmasıyla birlikte meydana gelen sorunun adı Anal Fissür olarak adlandırılmaktadır. Bu basur şişliği önlem alınmaz ise ve tedavi edilmediği zaman ilerleyen süreçlerde sürekli ve daha da artmaktadır. Sürekli olarak görülen makattaki kanamalar daha sonrasında basur memelerinin da oluşması sebep olmaktadır. Bu basur memeleri kanamayla birlikte şişliklerin oluşmasına neden olup hastaya çok şiddetli ağrılar yaşatacaktır.

Basur şişlikleri için erken tanı ve önlenmesi için yapılması gerekenler

Basur memelerinde meydana gelen şişlikler için erken tanı konulmaz ise eğer ilerleyen süreçlerde olumsuz sonuçlar doğurabilir ki bu süreçte basur memelerinde görülen şişlikler daha da genişler ve 3. Seviyeye vardığında ise dışkı atılımının gerçekleştiği sırada anüsden dışarıya doğru çıkar. Dışkılanma bittiğinde ise tekrardan anüsden içeri girer ya da bazı durumlarda girmeyebilir. Tam da bu durum yani basur memelerinin dışarı çıkması durumda hasta olan bireyin parmağını kullanmak suretiyle makatın iç kısmına geri sokması gerekir. Eğer hasta bu durumu yapmadığı durumda ise Tromboze adı verilen hemoroid boğulması rahatsızlığı meydana gelebilir. Böylece basurda oluşan şişlikler daha da artar ve tedavi edilemez bir konuma doğru gidebilir. Hasta şişkinliğe ve boğulmaya sebep olan memeyi eliyle dokunmak suretiyle rahatlıkla hissedebilir. Böyle bir durum ilerleyen süreçlerde basur şişlerde meydana gelen ağrıların 4. Dereceden ilerlemesine sebep olmaktadır. 

Meydana gelen bu basur şişlikleri için basur memesinin makat arasında kalması sonucu yaklaşık olarak 4 ile 5 gün boyunca şiddetli ağrıya sebep olacağı için bu ağrıyı nasıl gidereceğimizi ve nasıl indirebileceğimizi iyi bilmeliyiz. Bu suretçe ağrıyı tam anlamıyla ortadan kaldırmak mümkün olmasa bile basur şişliğinin inmesine belli bir miktar için yardımcı olabiliriz. Bunun için de çok kolay bir şekilde uygulayabileceğimiz bir takım bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu bitkisel ilaçları kullanmak için ise kesinlikle doktor reçetesi dikkate alınması gerekmektedir. Bunun için de uzman bir doktor tavsiyesine uymak ve doktora tedavi olmak önemli bir husustur. Bitkisel ilaçların yanı sıra bazı bilimsel uygulamaları da yaparak basur şişliğinin inmesine yardımcı olabiliriz. 

Basur Şişliği Nasıl İner

Basur şişliği ağrısı için bilimsel uygulamalar ve oturma banyosu

Bu bilimsel uygulamalardan en kolayı ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi oturma banyosudur. Oturma banyosu uygulamasını yapabilmek için boş ve geniş bir leğene bir miktar sıcak su koyarak belli bir süre boyunca içine oturabiliriz. Oldukça faydalı olacağını göreceksiniz. Oturma banyosunun hiçbir zararlı yan etkileri bulunmamaktadır. Bu doğal yöntem aynı zamanda doktorlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilmektedir. Oturma banyosu yapacağımız sıcak suya aynı zamanda papatya çayını kaynatarak yaklaşık 5 ile 6 litre suya 1 ile 2 bardak katar şeklinde de ekleyebiliriz. Bu doğal yöntem basur şişliğinin indirmek adına oldukça önemlidir. 

Basur şişliğine bitkisel ürünler ve kremler

Basur şişliğini indirmek adına bir diğer bilimsel uygulama ise bazı bitkisel ürünler ile kremler kullanılabilir. Özellikle Anestol kremi Anal Fissur ve hemoroid ağrısı olan hastalar için oldukça etkili bir üründür. Bu krem ağrıyı kesici özelliği bulunmaktadır. Bu kremler sayesinde basur şişliği inebilir. Aslında makat bölgesinde ol]]> Gebelikte Basur https://www.basur.web.tr/gebelikte-basur.html Sat, 17 Nov 2018 16:11:41 +0000 Gebelikte basur, makat çevresinde yer alan toplardamarların varisleşmesiyle meydana gelen sağlık durumu basur olarak tanımlanır. Gebelikte yaşanan basur gebeliğin belirtilerinden biridir. Basura yol açan en önemli neden Gebelikte basur, makat çevresinde yer alan toplardamarların varisleşmesiyle meydana gelen sağlık durumu basur olarak tanımlanır. Gebelikte yaşanan basur gebeliğin belirtilerinden biridir. Basura yol açan en önemli neden kabızlıktır. Fakat kabızlık harici daha pek çok neden basura yol açabilir. Genetik yatkınlık, aşırı kilo, kullanılan bazı ilaçlar basura yol açan etkenler arasında sayılabilir. Basur toplumda yaygın şekilde görülen bir sağlık sorunudur. Daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görüldüğü düşünülse de her yaş grubunda oluşum gösterebilir. Gebelik dönemi basur rahatsızlığının yaygın bir şekilde görüldüğü süreçlerdendir.

Gebelik başlı başına basura yol açabileceği gibi, öncesinde olan basur bu dönemde şiddetini arttırabilir. Daha çok gebeliğin son üç ayında şiddetlenerek anne adayına sıkıntılı anlar yaşatabilir. Gebelikte basurda görülen en sık belirti dışkılama anında kanamadır. Kanama oldukça kısa sürer ve açık pembe renkte olur. Makat bölgesinde şişlik, kaşıntı gibi şikayetler yaşanabilir. Basurda kan pıhtılaşması ya da memelerde boğulma olursa bu durum basur tromboze olarak tanımlanır ve oldukça acıya yol açar. Normal basur kabızlık yaşanmadığında çok fazla ağrı ve sancıya yol açmaz. Tromboze basurda ise genelde çatlak vardır ve bu çatlak nedeniyle şiddetli ağrı yaşanır. Anne adayı tuvalete çıkmakta zorlanır ve otururken hatta yatarken ağrı hisseder.

Gebelikte meydana gelen basurda azar azar kan görülür. Kanama süresi uzun sürdüğünde anne adayında demir eksikliğine bağlı anemi yaşanabilir. Bu gibi belirtilerde zaman kaybı yaşamadan bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aksi halde annenin yaşadığı şikayetler anne karnındaki bebeği de olumsuz etkileyebilir.

Gebelikte basur neden sık görülür

Gebelikte oldukça yaygın bir şekilde görülen basur gebelik hormonlarının düz kaslara uyguladığı baskıdan kaynaklanır. Makat bölgesinde basur gibi bacaklarda da varis oldukça sık görülür. Gebelikte basurun bir başka nedeni ise rahmin her geçen gün büyümesidir. Büyüyen rahim, kalça kemiğinde yer alan damarlara baskı uygulayarak kan akışını azaltır. Bu durumda basur ve varis ortaya çıkar.

Gebelikte BasurGebelikte basur tedavisi

Gebelikte meydana gelen basurun kesin ve net bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavide hedef yaşanan ağrı ve diğer şikayetleri azaltmaktır. Başlangıçta ilaç tedavisine başvurulur. Uygulanan tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir;

Ağrı kesici krem ve ilaçlar: Gebelikte basura karşı doktorun reçete ettiği ilaç ve kremler basur nedeniyle yaşanan sıkıntıları hafifletmek içindir. İçeriğinde lokal anestezik maddeler bulunan kremler gebelik döneminde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Kortikosteroid içermeyen fitiller ve pomadlar: Gebelik döneminde basur ya da başka bir rahatsızlık için doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Basur şikayetiyle doktora başvurulduğunda doktor anne adayı için en uygun ilaçları reçete eder. Doktorun reçete ettiği fitil ve pomadlar makat bölgesinde meydana gelen ödemi azaltarak, yaşanan şişlik ve ağrıyı hafifletir.

Dışkı yumuşatıcı ilaçlar: Gebelik döneminde basur şikayetine karşı doktor reçetesiyle dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir. Bu tür ilaçlar dışkıyı yumuşatarak kabızlığı önler.

Oturma banyosu: Gebelik döneminde uygulanan sıcak oturma banyoları erkene doğuma yol açabileceği için riskli olabilir. Ancak bölgede oluşan şikayetleri azaltmak için ılık suyla pansuman yapılabilir.

Kan akışını sağlayan ilaçlar: Kan akışını sağlayan ilaçlar doktor tavsiyesiyle gebelikte basur şikayeti için gebeliğin 3. ayından itibaren kullanılabilir

]]>
Basura Bitkisel Çözüm https://www.basur.web.tr/basura-bitkisel-cozum.html Sun, 18 Nov 2018 16:10:50 +0000 Basura bitkisel çözüm birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Günümüzde özellikle erkekler olmak üzere birçok insanı etkisi altına almış olan basur hastalığı, tedavisinin zor olmasına bağlı olarak çok ciddi bir problemd Basura bitkisel çözüm birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Günümüzde özellikle erkekler olmak üzere birçok insanı etkisi altına almış olan basur hastalığı, tedavisinin zor olmasına bağlı olarak çok ciddi bir problemdir. Basur hastalığına tıbbi olarak yapılan tedavilerde bile net olarak sonuç alınamadığı için birçok insan bu durumu doğal yollarla çözmeye çalışmaktadır. Aslında tıp geliştikçe bu gibi sorunların çözümü biraz daha kolaylaşmaktadır. Fakat basur probleminde bazı insanlarda yapılan tedavilere rağmen sorun ortadan kalksa bile çok kısa bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Bu gibi durumlar genellikle insanları alternatif çözümler aramaya iter. Basur, insanlarda anüs bölgesinin üzerinde oluşan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar anüsten dışarı sarkar ve bu durumda kanamalara neden olur. Bazı insanlarda meydana gelen basur rahatsızlığı o kadar fazladır ki kişiler rahat bir şekilde oturamaz. İşte bu aşamalara ulaşmış olan basur sorunlarında, tedaviler gerekmektedir. Bazı basur sorunu çeken insanlarda ise bu durum sürekli olarak kanamalara neden olur. Kanamaların görüldüğü insanlarda basur problemi, çok ciddi sorunları beraberinde getirir. Eğer sizlerde de basur rahatsızlığı varsa sizlerde bilimsel tıbbın yanı sıra alternatif tıbbi yani basura bitkisel çözümü deneyebilirsiniz. Bu bitkisel çözümlerin birçoğu, aslında doktorlar tarafından hastalarına önerilen uygulamalardır. Bunun yanında bahsedeceğimiz bitkisel çözümler bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış çözümlerdir. Sizlerde basur probleminiz için bu uygulamaları yapabilirsiniz. 

Basura Bitkisel ÇözümBasura bitkisel kür,
Malzemeler:
 • 5 yemek kaşığı kadar ince ince doğranmış havuç yaprağı,
 • 4 su bardağı kaynamış su
Basura bitkisel kür yapılışı,

Öncelikle elimizde bulunan suyu bir kap içerisine koyarak bol bol kaynatalım. Daha sonra malzemelerde bahsetmiş olduğumuz havuç yapraklarını bir kapla birlikte hazırlayalım. Bu yaprakları suya eklemeden önce suyu ocaktan alın ve iki dakika kadar bekledikten sonra havuç yapraklarını suya ekleyin. Yaptığını bu karışım bir süre demlenene kadar bekleyeceğiz. Fakat bekleme sırasında karışımın hava almaması gerekmektedir. Bunun için karışımı yaptığınız kabın ağzını çok sıkı bir şekilde kapatın. Bu karışım hava almadığı gibi kesinlikle harekette etmemelidir. En az 1 saat kadar bu karışıma dokunmayın. Hava almadan bu kadar süre bekledikten sonra artık basura bitkisel çözüm için hazırlanmış kür tamamlanmıştır. Son olarak elde ettiğiniz çayı temiz bir şekilde süzün.

Basura bitkisel kür kullanılışı,

Bu çay basur sorunu olan kişiler tarafından günde en az üç defa içilmelidir. Tabi ki bu çayı günde üç kere içmeniz dozajın fazla olduğunu gösterir. Fakat sizler bu çayı bir fincan kullanarak tüketin. Böylece doz biraz daha az olacaktır. Bu uygulamayı en az 6 ay devam ettirerek basur sorunlarınızı giderebilirsiniz. 

Bu kürün yanı sıra ayrıca basura iyi gelen birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilmiş maddelerin düzenli bir şekilde kullanılması basur sorunu için çok güzel bitkisel çözüm olacaktır. 

Basura bitkisel çözümler;
 • Basur sorunu olan insanlar her gece yatmadan önce makat bölgesine saf zeytinyağı sürerek basur noktalarını yumuşatabilirler. Zeytinyağının birçok hastalıkta ciddi faydaları olduğu gibi bu hastalıkta da beklenen olumlu etkilere neden olacaktır. 
 • Yapılabilecek şeylerden bir diğeri ise yine her gece yatmadan önce kişilerin incir, mürdüm eriği ve kayısı gibi meyveleri tüketmesidir. Bu bitkiler, insanlarda basura bitkisel çözüm olarak önemli bir örnektir. 
 • Son olarak her gün kabuğuyla beraber bir adet kiviyi elma sirkesi ile yıkayarak tüketin. Bu şekilde 10. gün]]> Basur Kremi https://www.basur.web.tr/basur-kremi.html Sun, 18 Nov 2018 18:44:01 +0000 Basur Kremi; Basur her üç insanın birinde gözükmekte olan bir rahatsızlıktır. Basurun ilk olan belirtisi, insanın farkına varmasını sağlayan ilk göstergesi ise makat kısmından tuvalette iken kan gelmesidir. Bu olay çoğunlukl Basur Kremi; Basur her üç insanın birinde gözükmekte olan bir rahatsızlıktır. Basurun ilk olan belirtisi, insanın farkına varmasını sağlayan ilk göstergesi ise makat kısmından tuvalette iken kan gelmesidir. Bu olay çoğunlukla kabız olan insanlarda oldukça fazla görülen bir olaydır. İlk olarak şunu belirtmekte yarar var ki, makatta kanama meydana gelen her kişi basur değildir. Bağırsak kanserinin belirtileri de tamamen basur ile aynı belirtileri göstermektedir. Bu sebepten dolayı basur olduğundan şüphelenen bir insanın ilk defa bir hastaneye giderek gerekli olan testleri yaptırarak rahatsızlığının ne şekilde olduğundan emin olunması gerekmektedir. Basur olduğunu zannedip hiç bir kontrol yaptırmadan merhem ile şikayetlerini dindiren insanlar bağırsak kanserinin ilerlemesine sebep olabilir.

  Hemoroid kremleri veya ilaçları, içeriğinde ne bulunursa bulunsun basuru tamamen yok edici bir etkisi bulunmamaktadır. Hasta olan kişinin kanamasını azaltmakta, kaşıntısını ve ağrısını gidermekte faydalı olabilir. Ancak basur'un kesin olan bir tedaviye varılabilmesi için gerekli olan cerrahi müdahale en kestirme olan yoldur.

  Basur KremiBasur tedavisinde etkili olan kremler;

  Pruzon: Herhangi bir yan etkiye sebep olmadan basur kaşıntısını geçirmek için kullanılabilecek olan bir kremdir. Vücudunuzda yer alan değişik yaralarında kaşıntının tedavisinde de oldukça etkilidir. Kesin olan bir tedavi yolu olmasa da hasta olan kişiyi oldukça rahatlatacaktır.

  Proctolog anal krem: Yan etkisi bulunmayan insanın şişkinlik ve kaşıntı hissinden kurtulmasında etkili olacak bir kremdir. Uzun zaman kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

  Anestol pomat: İçeriğinde yer alan uyuşturucu etkisi ile, cilt yanıklarında, makat çatlağı oluşumlarında, boğulmuş olan basur ve ağrı bulunan her türlü yara üstüne uygulanabilecek ağrı kesici özelliği olan bir kremdir. Hastada uzun zaman ve etkili bir rahatlama sağlamaktadır. Ancak basur tedavisinde her hangi bir tedavi edici etkisi bulunmamaktadır.

  Kostos anal krem: İçeriğinde yer alan kortizon ile şişliği ve kaşıntıyı azaltmakta oldukça etkili olan bir kremdir. Ancak kortizonun zararlarından dolayı uzun zaman kullanılması fazla önerilmemektedir.

  Hedansa anal krem: İçeriğinde mentol özelliği yer alan bu krem, bölgesel bir şekilde ağrıyı kaşıntıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır. Makat ve bölgesinin hem iç kısmına, hemde dış kısmına uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

  Procto glivenol anal krem: Öbür basur kremleri de basur'un genel olan etkileri, şişkinlik olaması, kaşıntı ve ağrıyı dindirmekte oldukça etkilidir. Tedavi edici hiç bir etkisi bulunmamaktadır ve bilinmekte olan bir yan etkisi yoktur.

  Hemoralgine anal krem: İçeriğinde yer alan kanal büzücüler ile basur kanamalarını kesmekte etkili olan bir kremdir. Bununla beraber basurun diğer etkileri olan yanma ve kaşıntı karşı etkili olmaktadır. Makat içerisine ve dışına rahat bir şekilde uygulanabilir. Bilinmekte olan bir yan etkisi yer almamaktadır.

  Basur kremleri basur üstünde hiç bir tedavi edici olan bir etkisi bulunmamaktadır. Basur dan dolayı kaynaklanmakta olan şikayetleri azaltmaktan değişik olarak hiç bir işe yaramamaktadır. Basur dan kesin olarak kurtulmak için doktorun tavsiye edeceği tedavi yollarını en kısa zamanda faaliyete geçirmektir. Bütün bu kremlere bulunan ihtiyaçlar ortadan kalkmış olacaktır. 
  ]]>
  Basur Çeşitleri https://www.basur.web.tr/basur-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 07:32:47 +0000 Basur çeşitleri, iç ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. İç ve dış basur kendi içlerinde bölümlere ayrılır. Basur kişinin genetik yapısına, beslenme şekline yada yaşam biçimine göre değişiklik gösterebilmektedir. Basur çeşitleri, iç ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. İç ve dış basur kendi içlerinde bölümlere ayrılır. Basur kişinin genetik yapısına, beslenme şekline yada yaşam biçimine göre değişiklik gösterebilmektedir. O yüzden basur çeşitleri herkeste aynı olmamaktadır. Basuru olan insanlar arasında hastalığın birbirine yakın etkilerinden dolayı aynı basur türüymüş gibi muhabbeti olmaktadır. 

  İç basur: Bağırsağın son bölümünde bulunan dokuların makattan aşağı doğru sarkmasına denmektedir. Halk arasında konusu geçen daha çok bu türdür. Buradaki görüntüleri ıslak ve kanamalı memeler şeklinde olmaktadır. İç basur üç evre şeklinde kendini göstermektedir. Birinci evrede çok farkında olamayız. Basur memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür.Bazen kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar. Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir. Bir uzman tarafından anoskop denilen 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak görülebilir. Nadiren kanama yapmaktadır. İkinci evrede meme elle fark edilebilecek şekilde dışarı çıkmaya başlar. Fakat sadece tuvalet yapma esnasında olmaktadır. Tuvalet bitince basur geri girer. Belirtileri kanama, ıslaklık ve yanma şeklinde. Üçüncü evre basur ise hissetmemek imkansızdır. Tuvalete çıktığımızda memeler artık 3-4 cm kadar dışarıda kalmaktadır. Bu memeler ya el ile içeri itilir, yada kendi kendilerine içeri girmesi beklenir. Kanama olduğunda fışkırma şeklinde olabilir. Kaşıntı, ıslaklık, ağrı en belirgin özellikleridir. Dördüncü evrede ise memeler sürekli dışarıda kalır. Elle içeri sokulsa dahi tekrar dışarı çıkarlar. Basur dışarıda olduğu için sürekli bir ağrı, kanama ve yeterince temizlenememe durumu söz konusudur.

  Basur ÇeşitleriDış basur: Dışarıdan temas ettiğimiz bölgedeki toplar damarların şişmesi, bollaşması ve dokudan sarkan bir et parçası haline gelmesidir. Dış  basurlar genelde şikayete sebep olmazlar. Sadece o bölgenin temizliği yapılırken elimize gelen bir et parçası şeklindedirler. Daha çok hamilelik sonrasında bayanlarda görülmektedir. 

  Boğulmuş basur: İç basur aşırı derecede ıkınma, kabızlık, fazla acı yeme yada doğum sürecinde dışarıya çıkar. Bu şekildeyken makat kaslarının sıkması sonucu aşırı ağrı ve şişlik olur.
  ]]>
  Basur Nasıl Geçer https://www.basur.web.tr/basur-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 13:24:03 +0000 Basur Nasıl Geçer, Basurun nasıl geçeceğini öğrenmeden önce, basur'un ne olduğunu ve neden olduğunu öğrenelim. Basur, makat hastalıkları arasında en çok bilinmiş olanıdır. Her ne kadar halk arasında basur dense de, tıp di Basur Nasıl Geçer, Basurun nasıl geçeceğini öğrenmeden önce, basur'un ne olduğunu ve neden olduğunu öğrenelim. Basur, makat hastalıkları arasında en çok bilinmiş olanıdır. Her ne kadar halk arasında basur dense de, tıp dilindeki adı hemoroiddir. Basur genelde ergenlik döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Buda demek değildir ki çocuklarda çıkmaz, elbette nadiren de olsa çocuklarda da basur görülebilir. Basur iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Yetişkin kişilerde genellikle iç basur görülmektedir.  Çocuklar da görülen basur genelde ya genetik olandır, yada çocukluktan başlayan kabızlık probleminden kaynaklanır. Makatın iç kısmının 2-3 santim kadar yukarısında bulunan bağırsağın genişlemesi ve bu bağırsağa dolanmış olan bağ dokusunun gevşemesi de denebilir. İç kısmı kirli kanla dolu olan bağırsağın git gide genişlemesi ile de zamanla oluşan meme dış kısıma sarkar bu durumda dış basur oluşur. Basur, özellikle ve öncelikle sürekli kabız olan kişilerde görülür, kişiler maalesef kabızlığı bir hastalık olarak kabullenmediği için bu önemsenmeyen kabızlık zamanla ilerleyerek başta basur olmak üzere bir çok rahatsızlığın nedeni olabiliyor. Basurun diğer büyük sebeplerinden biri ise genellikle normal doğum yapan bayanlarda, ıkınmadan dolayı gözlenir. Basurun belirtilerine gelecek olursak, basur kendini çok çabuk belli eder aslında, makatta kaşıntı, yanma, kanama gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Kişiler bunun farkında olsalar bile, çekingenlikten dolayı doktora gitmeyi pek tercih etmezler. Fakat basur tedavisi asla ertelenmemesi geren bir durumdur. Basur'un tedavisi zamanında yapılmaz ise ilerideki zamanlarda basit bir tedavi olmaktan çıkıp, bir operasyona dönüşecektir. Tedavide önce bitkisel yöntemler ve diyetler önerilir, eğer tedaviye geç kalınmış ise küçük bir operasyon ile basur alınır. Kesinlikle unutmamamız gereken şey, hiç bir makat rahatsızlığı asla tedavisiz geçmez, mutlaka düzenli olarak, bitirene kadar tedavisini uygulamamız gerekmektedir.

  Basur Nasıl GeçerBitkisel tedavi yöntemleri
  • Havuç yaprağı çayı; Ağzı güzelce kapatılıp, hava almayacak şekilde olan bir kavanozun yada sürahinin içine, havucun yapraklarını incecik doğrayıp içine koyalım, üzerine kaynak su ilave edip, kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatıp, çalkalamadan sabit bir yerde bir saat kadar demlenmeye bırakalım. Dinlenmiş olan çayı günde 3 fincan ılık olacak şekilde 5-6 ay boyunca içmeye devam ederseniz, basura kesin çözüm olacaktır. Bu yöntemle birlikte akşamları yatmadan önce havucu rendeleyip soğuk bir şekilde makat bölgenizde beş dakika kadar bekletmeniz bile bu tedavi sürecini hızlandırmaya yarayacaktır.
  • Her gece kesinlikle aksatmadan, bir pamuk parçasına saf zeytinyağı döküp makat bölgenize koyup öyle yatın, 7-8 hafta sonra basur'un nasıl iyileştiğini görebilirsiniz.
  • Patlıcanın sapları da, kaynar suyun içine atılarak, ılık bir hale gelene kadar demlenir, daha sonra bu su hem içilebilir hemde minik bir pamuk yardımı ile basur'un üzerine koyulabilir.
  •  Geceleri yatmadan önce mutlaka, kayısı, incir, yada mürdüm eriği yerseniz, yada çaylarını içerseniz mutlaka değişimi göreceksiniz.
  • Kabuklu bir şekilde kiviyi, özellikle elma sirkesi ile yıkayıp, durulamadan yerseniz, 7-8 günde etkisini görebilirsiniz. Fakat bu yöntemde bir süre sonra basur da iltihap varsa akacaktır, korkmayınız.
  • Basura en etkili yöntemlerden birisi de, sarı kantaron yağıdır. Sarı kantaron yağını, minik bir pamuğa dökerek fitil şeklinde makatın hafif iç kısmına gelecek şekilde sokabilirsiniz. Temiz sarı kantaron yağlı pamuk her büyük abdestten sonra mutlaka değiştirilmelidir. 
  • Evde papatya çayını 4-5 litre suya demleyip, biraz ılıman olduktan sonra bir leğene döküp, yarım saat kadar içinde oturabilirsiniz. Bu yöntemi de 2 günde bir yaparsanız zamanla basura etki edeceğini görebilirsiniz.
  • Birde sülük yöntemi vardır, makat bölgesindeki basura sülük]]> Basur Ameliyatı https://www.basur.web.tr/basur-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 12:55:15 +0000 Basur Ameliyatı, hemoroid ameliyatı olacak hastanın mutlaka ameliyat gününden bir önceki akşam ishal yapıcı şurup verilerek bağırsaklarının boşaltılması önemle tavsiye edilmektedir. Ameliyat öncesinde bağırsakların boşal Basur Ameliyatı, hemoroid ameliyatı olacak hastanın mutlaka ameliyat gününden bir önceki akşam ishal yapıcı şurup verilerek bağırsaklarının boşaltılması önemle tavsiye edilmektedir. Ameliyat öncesinde bağırsakların boşaltılması özellikle ameliyat esnasında doktor için ve hastaya büyük avantaj ve kolaylık saplamaktadır. Basur ameliyatı öncesinde hastanın en azından 5 ya da 6 saat kadar açlık olması gerekmektedir. Basur ameliyatında genellikle "spinal anestezi" belden iğne yapılarak sadece belden aşağı uyuşturulması yöntemi kullanılmaktadır. Hastanın en fazla ağrı şikayeti olacağı durum ise, çoğunlukla ameliyat esnası ve ameliyat sonrasındaki ilk saatlerdir. Ancak basur ameliyatında uygulanan spinal anestezi yöntemi sayesinde hastanın bu ağrı şikayetinin meydana geldiği ilk 3-4 saat ağrısız bir şekilde ve oldukça rahat geçirilmektedir. 

   Basur Ameliyatında Müdahale Nasıl Yapılır, 

   Ameliyat sırasında hastanın basur şikayetinden fazla dışarıya doğru olan yastıkçık yapılar genellikle kesilir ve daha sonra ortaya çıkan bu açıklık dikilerek yeniden makat halkasının tam olarak bütünlüğü oluşturulur. Eğer ameliyattan sonra doktor gerekli görür ise, bir kaç saatliğine daha sonra çekilmesi için kanala vazelinli olan tampon konularak basur ameliyatı tamamlanır. Vazelinli tampon koymak yerine aynı bu işlemi "ligasure" ismindeki cihaz ile de kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca basur ameliyatında kullanılan bu cihaz basur olan bölgenin kesim işlemini, yakma ve tekrar birleştirme işlemlerinin hepsini aynı anda kolaylıkla yapabilmektedir. Basur ameliyatlarında kullanılan ligasure özellikle kansız, dikişsiz ve çok daha hızlı ameliyat olanağı sağlamaktadır. Hatta basur ameliyatından sonra meydana gelebilecek olan kanama, ağrı gibi problemler açısından hastaya daha fazla konfor sunmaktadır. 

   Basur AmeliyatıBasur Ameliyatında Doku Nasıl Çıkarılır, 

   Genellikle hastanın ameliyat sırasında basur olan bölgeden ne kadar dokunun alınacağı cerrahın kendi gözeteceği ayar meselesidir. Eğer dışarıya doğru sarkmış olan bağırsağın iç tabakasından küçük bir miktarı alınır ise, bu durum basur'un tekrarlama ihtimalini oldukça arttırmaktadır. Ancak cerrah çok fazla miktarda doku çıkarttığı taktirde makat kanalının örtüsünü dümdüz hale getirilmesine çalışırsa, bu durum ileri zamanlarda hastanın makatta daralma durumunun gelişmesine yol açabilir. Ayrıca basur ameliyatını yapan cerrah mutlaka kesilen ve dikilen yerin yarasının iyileşme sürecinde nasırlaşma ve büzüşme ihtimalini özellikle hesaba katmalıdır, hatta ameliyat olan hastada beklentisini bu duruma göre ayarlamalıdır. Kısacası basur ameliyatında cerrah makat kanal örtüsündeki salim yerleri bırakarak diğer şişliklerin olduğu yerlerin çoğunu alır. Ancak aralarda çok hafif bir şişlik görünümü oluşsa bile, diğer dokunulmayan yerlerin esnekliği devam ettiği için makat kanalının örtü köprüleri çoğunlukla bırakılmaktadır. 

   Basur Ameliyatında THD-HAL Yöntemi, 

   Basur ameliyatında kullanılan bu yöntem çoğunlukla basur memelerinin kan akımını sağlayan üç tane damarın bağlanması işleminde kullanılmaktadır. Kısacası ameliyat sırasında kullanılan doppler cihazı ile makat kanalının içerisinde basur yastıkçıklarının içerisinde bulunan atardamarların tespiti yapılarak bu bölgelere dikiş atılması ile damardaki akışın engellenmesi için uygulanmaktadır. Ayrıca bu yöntem ile yapılan basur ameliyatlarında yeniden tekrarlama, kanama ve ağrılı şekilde dışkılama riski oldukça düşüktür.

   Basur Ameliyatında Longo Yönteminin Uygulanması, 

   Bu yöntem özellikle makat iç bölgesinde bulunan fakir sinir ağları için yapılır ve ameliyat sonrasında hastada oluşabilecek ağrı hissi oldukça azdır. Ayrıca basur durumunun üçüncü ya da dördüncü dereceye ulaşmış olan hastalarda ve makat sarkması olan kişilerde u]]> Basur Otu https://www.basur.web.tr/basur-otu.html Wed, 21 Nov 2018 05:36:13 +0000 Basur Otu, düğün çiçeğigiller ailesinden olan bir bitki türüdür. Yetiştirildiği ana yurdu Akdeniz bölgesinde nemli olan ormanlarında yetişen, ülkemizde ise Güney, Kuzey ve Batı Anadolu'da yaygın bir şekilde ye Basur Otu, düğün çiçeğigiller ailesinden olan bir bitki türüdür. Yetiştirildiği ana yurdu Akdeniz bölgesinde nemli olan ormanlarında yetişen, ülkemizde ise Güney, Kuzey ve Batı Anadolu'da yaygın bir şekilde yetişmektedir. Basur otu, ismini basur hastalığının tedavisinde kullanıldığı için almıştır. Oldukça eski senelerden buyana bilinmekte olan, köklerinde basur memelerinin tedavisine iyi gelen bir madde bulunan, hastalık sırasında ilk başvurulan şifalı olan bitkilerdendir. Basur otu zehirli ve yakıcı olan küçük bir bitki türüdür.

   Basur otunun öbür ismi de ufak Kırlangıç otu şeklinde bilinmektedir ve bu bitkinin bir de halk arasında kullanılan ismi ise  düğün çiçeği, sarıot şeklinde de bilinmektedir. Basur otu çoğunlukla ilkbahar aylarında çalılıklarda ve nemli olan çimenlerde yabani bir şekilde yetişmektedir. Ufak olan kırlangıç otu, parlak, koyu yeşilimtırak renginde, kalp biçiminde veya böbrek biçiminde, üç parçalı yaprakları, uzun saplı ve üzeri yağlı bir şekilde yetişmektedir. 

   Yapraklarının uç kısımları dişlidir ve meşe yaprağını anımsatır. Çiçekleri ise parlak yıldız şeklinde altın sarısı olan çiçekleriyle tanınmaktadır. Sabah saatlerinde açılıp akşam saatlerinde kapanan oldukça güzel bir görüntüsü bulunmaktadır. Kök kısımları oldukça etli küçük ve ince bir şekilde olan çok yıllık otsu olan bir bitkidir. Gövdesinden ve saplarından portakal sarısı bir şekilde olan koyu bir sıvı çıkar. Kök kısımlarının arasında basur memelerini andıran yumrular yer almaktadır. Bu yumruların biçimi basur memelerine benzediğinden dolayı basur otu ismini almıştır. 

   Basur Otu, düğün çiçeği, yağlı çiçek ve ufak kırlangıç otu adları ile de halk arasında bilinmektedir. İçeriğinde oldukça fazla oranda saponinler ve C vitamini bulunmaktadır. Basur otu isminden de anlaşıldığı gibi çoğunlukla basur hastalarına etki etmektedir. Basur hastalığı bulunan insanların küçük kırlangıç otu öbür ismiyle basur otunu kullanarak bitkisel ve doğal yollar ile ağrılarını azaltabilir veya tamamen kurtulabilirler.

   Basur OtuBasur otunun yararları: İsminden de anlaşıldığı gibi basur şikayetinin tedavisinde oldukça yararlıdır. Basur otu basur memelerinden dolayı oluşan şikayetlerde kullanılmaktadır.

   Basur otunun kullanılması: Basur otunun kök kısmı kaynatılarak lapa şekline getirilmesinin ardından basur memelerine sürülerek kullanılır. Fakat yakıcı ve zehirli bir özelliği olduğu için mikrop öldürücü etkisi bulunmasından dolayı yara ve kesiklerin temizlenmesinde de kullanılır. Zehirli olan bir bitki olduğu için haricen kullanılmaktadır. Ev ilaçlarında da kök kısımları kullanılmaktadır.

   ]]>
   Kadınlarda Basur https://www.basur.web.tr/kadinlarda-basur.html Wed, 21 Nov 2018 11:02:54 +0000 Kadınlarda Basur, Basur sıklıkla hamile kalan bayanlarda görülmektedir. Yemeklerde acı seven ve yaptığı yemeklerde bol baharat kullanan kadınların sıklıkla tuvalet ihtiyacı duyduklarında doğal olarak kanamaları da artaca Kadınlarda Basur, Basur sıklıkla hamile kalan bayanlarda görülmektedir. Yemeklerde acı seven ve yaptığı yemeklerde bol baharat kullanan kadınların sıklıkla tuvalet ihtiyacı duyduklarında doğal olarak kanamaları da artacaktır. Oldukça sık ishal olan veya çok sıklıkla kabız olan bayanların basur olma riskleri oldukça fazladır. Çoğu bayanın sürekli olarak bol yağlı yiyecekler ve katı yiyecekler tüketmesi aşırı alkol kullanan birinin basur olma riski daha fazla olduğundan çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sürekli oturma ve hareketsizlik yüzünden basur görülmektedir. Basur iki türlüdür dış ile iç basur anüsün kapanmasına yardımcı olan kasların üstünde bulunan toplardamarların üzerinde yer alan damarların açılıp gevşemesi ile birlikte iç basur oluşmaktadır. Fakat kişinin anüsü kapatmaya yardımcı olan kasların alt kısmında bulunan toplardamarların genişlemesi sonucunda da dış basur oluşmaktadır. Oluşan bu memenin büyümesi sonucunda kişinin tuvaletini yapar iken oldukça fazla kanaması olmaktadır. Eğer kişinin her tuvalet sonrasında kanaması olmakta ise kişide kansızlık olacağından oluşan basur geciktirilmeden tedavi edilmelidir. Normal doğum yapan bayanların ıkınma sonrasında oluşan basur un iyileşmesi için yemesine ve içmesine son derece dikkat etmesi gerekmektedir.

   Kadınlarda BasurBasur Her Yaş Grubunda Görülebilir
   Basur iki yaşındaki bir çocukta görüleceği gibi seksen yaşında ki bir bayanda da görülebilir. Eğer normal doğum yaptı ise veya düşük yapmış ise ve devamlı kabızlık sorunu yaşıyorsa basur büyümeye başlayacaktır. Oluşan basur un büyümemesi için günde mutlaka iki litre su tüketmesi ve sulu besinler yemesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin katı yiyeceklerden uzak durup haftanın üç gününde mutlaka kaysı kompostosu yemesi gereklidir. Direk kayısı yemek de kabızlığı önleyeceğinden iyi gelecektir. Kişinin tuvalet ihtiyacını karşılaması gerekiyor ise asla tuvaletini tutmaması gerekmektedir. Özellikle de küçük yaşta olanların basur olmamaları için beslenmelerine son derece özen göstermeleri gerekmektedir. Oluşan bazı basurların sebebi karaciğer hastalılarından kaynaklı olmasından kişinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Basur un en belirgin özelliği ise tuvalete çıkıldığında parlak kırmızı bir kanın gelmesi olacaktır. Basur makat bölgesinin aşırı kaşınmasına sebep olmaktadır.

   Kadınlarda Oluşan Basur Tedavi Edilebilir
   Basur oluşan bir bayan geciktirmeden genel cerrah uzmanına giderek muayene olması gereklidir. Günümüzde gelişen tıp sayesinde basur tedavisi oldukça kolaydır. Basur ağrısı oldukça şiddetli ve çok ciddi bir ağrı olduğundan kişinin yaşamını olumsuz yönden etkilemektedir. Bu ağrıyı bir nebzede olsa hafifletmek yada geçirmek için kişi sıcak suyun buharına oturmalıdır. Sıcak suyun buharına oturması kasların gevşemesini sağlayacağından dolayı ağrıya iyi gelecektir. Bazı bitkilerin basur tedavisinde oldukça faydalı olduğu bilinir. Basur memesi kişinin tuvalet ihtiyacını karşılar iken dışarı çıkmaktadır. Eğer basur memesi dışarıda kaldığında kuruyacak ve buda aşırı bir ağrıya neden olacaktır. Bu yüzden dolayı tuvaletinizi yaptıktan hemen sonra basur bölgesi soğuk su ile iyice yıkanıp kurutulduktan sonra basur memesi içeri doğru itilmelidir. Bu sayede bölgede oluşacak ağrı önlenebilir ve kişi rahat eder. Eğer kişinin basuru her gün kanama yapıyor ise ve şiddetli ağrıdan şikayetçi ise gelişen tıp sayesinde kanamasız bir şekilde ameliyat gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrasında kişi oldukça dikkatli olmalıdır.
   ]]>
   Lazerle Basur Ameliyatı https://www.basur.web.tr/lazerle-basur-ameliyati.html Thu, 22 Nov 2018 08:54:42 +0000 Lazerle Basur Ameliyatı, özellikle birden fazla hastalığın tedavisinde kullanılan lazer yöntemi makat bölgesinde damarların genişleyerek şişmesi ile meydana gelen basur tedavisinde de oldukça yaygın, alternatif ve etken bir tedav Lazerle Basur Ameliyatı, özellikle birden fazla hastalığın tedavisinde kullanılan lazer yöntemi makat bölgesinde damarların genişleyerek şişmesi ile meydana gelen basur tedavisinde de oldukça yaygın, alternatif ve etken bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Basur ameliyatında kullanılan diğer yöntemlere göre lazer yöntemi özellikle hastalar açısından oldukça büyük avantajlar sunan bir yöntemdir. Lazer yöntemi diğer bir ismi ile ışıkla tedavi olarak da kabul edilmektedir. Ayrıca lazer yöntemi yüksek dereceli ısıya sahip olmasından dolayı basur memesine odaklanır ve memeyi ısıtır. Basur memesinin lazer yöntemi ile ısıtılması işleminde genellikle memede 2 ile 4 mm derinliğinde, 6 ile 8 mm genişlikteki alanda mevcut olan dokunun hasarına sebep olmaktadır. Ameliyat esnasında lazer yöntemi fakir sinirlerin olduğu bölgede çalışıldığı için hasta çok fazla ağrı hissetmez, ama hafif bir yanma durumu söz konusu olabilir. Bu yöntem basur memesinde meydana gelen yanma ile bölgede mevcut olan genişlemiş ve varisleşmiş olan damarları yakarak bunların hacimlerinin küçülmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Hatta lazer yöntemi ile kontrollü yakılan bölgede zayıflamış olan dokuların yerine belli bir süre sonra yeniden sağlıklı dokular meydana gelmektedir.

   Lazerle Makat Sarkması Nasıl Tedavi Edilir, lazer yöntemi kullanılarak yapılan basur ameliyatı esnasında hastanın kalın bağırsağının son bölümünün çevresel doku ile yapışmasından dolayı meydana gelen makat sarkması durumu da kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Basur memelerinde meydana gelen kanamalar çoğunlukla lazer yöntemi sayesinde pıhtılaşma ile beraber kanama durumu anında kesilecektir. Ayrıca lazerle yapılan basur ameliyatı hastalara diğer yönlerden oldukça büyük avantaj sağlamaktadır.

   Lazerle Basur AmeliyatıLazerle Basur Ameliyatının Avantajları Nelerdir, lazer yöntemi kullanılarak yapılan basur ameliyatı sonrasında hastada herhangi bir ağrı meydana gelmez ve ameliyat sonrasında hasta hemen ayağa kalkarak normal günlük yaşamına kaldığı yerden kolaylıkla devam edebilir. Özellikle işinde ya da okulundan hiç bir şekilde geri kalmaz. Ayrıca lazer uygulanılarak yapılan basur ameliyatı ağrısız bir yöntem olduğu için hastalara anestezi verilmesine ihtiyaç duyulmaz. Lazer ile uygulanan basur ameliyatında çoğunlukla kanama durumları yaşanmaz veya klasik olarak yapılan basur ameliyatına nazaran oldukça az bir kanama mevcut olabilir. Hatta ameliyat esnasında herhangi bir kesici alet kullanılmadığından dolayı makat bölgesinde bulunan kaslarda herhangi bir hasar meydana gelmez. Makattaki kaslar kesilmediği için hastanın hem dışkı hem de gaz tutamama gibi problemleri meydana gelmez. Diğer yöntemlerde geniş bir doku çıkarma işlemi yapıldığından dolayı ileri süreçlerde makat darlığı problemi yaşanırken, lazer yönteminde geniş alan çıkarılmadığı için hasta makat darlığı problemi kesinlikle yaşanmaz.

   Lazerle Basur Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır, lazer yöntemi kullanılarak yapılan basur ameliyatlarından sonra hastaların istirahat etmelerine gerek kalmaz. Ancak ameliyat sonrasında hastanın sadece bir gün dinlenmesi yeterli olacaktır. Diğer basur ameliyatında kullanılan yöntemlerde hastaların yaklaşık olarak iki ay kadar dinlenmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi ise diğer yöntemlerde hastaya yapılan kesilerin iyileşme süreçlerinin belli bir süre almasıdır. Ayrıca basur ameliyatının özellikle hastaların makat bölgesinden yapılmasından dolayı genellikle bir utanma ve sıkılma durumu söz konusu olmaktadır. Lazerle yapılan basur ameliyatı yaklaşık 10 dakikalık kısa bir süreyi kapsamaktadır. Bu nedenle hastalar üzerinde daha rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca lazerle yapılan basur ameliyatlarında yeniden nüksetme durumu kesinlikle mevcut olmamaktadır. 
   ]]>
   Basur Ameliyatı Sonrası https://www.basur.web.tr/basur-ameliyati-sonrasi.html Fri, 23 Nov 2018 08:34:40 +0000 Basur Ameliyatı Sonrası, yapılan bütün önlemelere karşı basur ameliyatı olan hastada eğer devamlı olarak kanama meydana geliyorsa, ağrı oluyorsa ve kaşıntı söz konusuysa bu süreçte basur iyileşmiyor demektir. Basur ameliyat Basur Ameliyatı Sonrası, yapılan bütün önlemelere karşı basur ameliyatı olan hastada eğer devamlı olarak kanama meydana geliyorsa, ağrı oluyorsa ve kaşıntı söz konusuysa bu süreçte basur iyileşmiyor demektir. Basur ameliyatında kullanılan anestezinin etkisinin geçmesi için beklenilir. Basur ameliyatı olan hasta daha sonra ayağa kaldırılarak yürütülmelidir. Ayrıca ameliyat sonrasında hastada herhangi bir risk söz konusu değil ise hasta taburcu edilebilir. Ameliyat sebebi ile basurun alındığı bölgede şişlikler yani ödemler mevcut olabilir. Bu şişliklerden dolayı hasta idrara çıkmada sorunlar yaşayabilir. Basur ameliyatı olan hasta ameliyat sonrasında belirli bir süre araba kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca üzerine doğru oturmaması ve yatmaması gerekmektedir. Basur ameliyatından sonra hastalarda ağrı şikayetleri meydana geleceği için doktorun önermiş olduğu ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. 

   Basur Ameliyatından Sonra Kanamalar Görülebilir, ameliyattan sonra hasta tuvalete çıktığı zaman kanama olabilir, ancak bu durum sizi korkutmasın. Özellikle basur ameliyatından sonra hastanın en çok dikkat etmesi gereken husus ise, kabız olmamasıdır. Kabızlık sorunu yaşamamak için hasta katı yiyeceklerden ve özellikle abur cubur yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ameliyat sonrasında sulu gıdalar ve yiyecekler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Basur ameliyatından sonra hasta büyük abdesti için tuvalete çıktığı zaman aşırı şekilde bir ağrı meydana geleceğinden dolayı özellikle uyuşturucu özelliğe sahip olan kremler kullanılmalıdır. Bu sayede daha ağrısız bir şekilde tuvalete çıkma imkanı sağlamaktadır. Ameliyat bölgesinde meydana gelen şişlikler için buz tedavisi uygulanabilir. Ayrıca basur ameliyatı sonrasında oluşan şişlikler için sıcak suya oturulması hem şişliklere iyi gelecektir hem de ağrıyı büyük ölçüde azalmasında çok faydalıdır. Basur ameliyatı sonrasında kesilerin iltihaplanma durumunun yaşanmaması için doktorun önermiş olduğu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Eğer yapılan bu işlemler sonucunda ameliyat bölgesindeki şişlikler geçmiyorsa, ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır. Basur ameliyatından sonra hasta kabızlık problemini ortadan kaldırmak için sindirimin daha kolay olması için ilaçlar kullanabilir. 

   Basur Ameliyatı SonrasıBasur Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir, özellikle beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında ilk üç gün mutlaka pirinçli, sebzeli, mercimekli, şehriyeli ya da diğer çorba çeşitlerini çok az miktarda ekmek tüketerek yemelidir. Sabah kahvaltısında ise, tereyağı, reçel, yoğurt, süt, peynir, yumurta, bal, açık çay ve meyve suları tüketebilir. Aynı zamanda posasız yiyecekler, püreler ve soyulmuş meyvelerde tüketebilir. Basur ameliyatının dördüncü gününden sonra posalı yiyecekler diyetine başlanabilir. Kuru sebzeler, bütün yeşil yapraklı sebzeler, bamya, domates, patates, soğan, tatlı ve acı biber, kuru ve taze fasulye, kepekli ürünler, bulgur, mercimek, bezelye ve nohut tüketebilir. Meyvelerden, kayısı, armut, hurma, incir, kuru meyveler, her çeşit taze meyve, portakal, mandalina, kabuklu elmalar, komposto ve hoşaf çeşitleri de posalı olduğu için rahatlıkla tüketilebilir.
   ]]>
   Kantaron Yağı Basura İyi Gelirmi https://www.basur.web.tr/kantaron-yagi-basura-iyi-gelirmi.html Fri, 23 Nov 2018 22:43:04 +0000 Kantaron Yağı Basura İyi Gelirmi, Çağ hastalıklarından bir tanesi olan Basur tıp literatüründe Hemoroid olarak bilinen yaygın bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla basur oturarak çalışan devlet memurlarında veya ayak da s Kantaron Yağı Basura İyi Gelirmi, Çağ hastalıklarından bir tanesi olan Basur tıp literatüründe Hemoroid olarak bilinen yaygın bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla basur oturarak çalışan devlet memurlarında veya ayak da sürekli hareketsiz olarak çalışan kişilerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Basur olan bir kimsede büyük abdeste çıkması halinde ciddi anlamda ağrı ve yanma hissi oluşur. Bu yanma hissinin temel nedeni ise anüs bölgesinin iç kısmında oluşan şişlik nedeniyle dışkı çıkarken bu bölüme takılmasından kaynaklı olarak ciddi anlamda ağrı oluşmaktadır. Hatta dışkının sert bir şekilden çıkmasından kaynaklı olarak bazen ciddi anlamda yanma, ağrı ve kanamalar gözükmektedir. Basur ağrısı anal fissürden farklı bir rahatsızlık türüdür. Çünkü anal fissürde dışkı yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 2-3 saat kadar kişinin bölgesel ağrısı devam etmektedir. Ancak basur da sadece dışkı yapılan dönem aralığında da anüs bölgesinde bölgesel rahatsızlıklar oluştuğu anlaşılmıştır. 

   Kantaron Yağı Basura İyi GelirmiKantaron Yağının Basur Tedavisindeki Etkisi
   Kantaron yağı Anadolu da uzun yıllar boyunca yapılarak tüketilen bir tedavi yöntemidir. Kantaron içinde buluna bileşikler sayesinde adeta bir şifa kaynağı niteliğindedir. Bir çok kişi tarafından kendi imkanları ile evlerde hazırlanan bu ilaç türü oldukça faydalı özelliğe sahiptir. Kas gevşettiği özelliği, kandaki zararlı bakteri ve virüsleri yok etme özelliği ve iltihaplanmalara faydalı olması nedeni ile bir çok kişi tarafından kullanılan bir bitki türüdür. Şayet basur rahatsızlığı çeken bir kimse öncelikle kantaron yağını hazırlaması gerekmektedir. 

   Bunun için bir cam şişe içine ince ince kıyılan kantaron bitkisi doğranarak koyulur. Burada kantaron bitkisinin çiçeği ve gövdesi doğranır. Çünkü kantaron yağı bitkinin her bölgesinde elde edilir. Akabinde üzerine şişenin ağzını kapatacak düzeyde zeytinyağı eklenir. Böylelikle ağzı kapatılarak güneşin doğrudan göreceği bir yere kantaron bitkisi koyulur. Zamanla güneşin önünde zeytin yağı içerisine bu bitki yağını vermeye başlar. Yaklaşık olarak 45 gün kadar güneşin karşısında bekleyen zeytinyağı ve kantaron bitkisi zamanla koyulaşır. 45 gün sonunda temiz bir süzgeçten geçirilen kantaron yağı buzdolabı veya raflarda yaklaşık olarak 1-2 yıl kadar bekletilir. Herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşan kimse bu yağdan bir kaşık kadar tüketilmesi halinde rahatsızlığından kurtulur. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde bu yağın birçok derde derman olduğu ve kişinin rahatsızlığına giderdiğine dair tıp fakültelerinde çok sayıda tezler oluşturmaktadır. Birçok ilaç şirketi bu bitkinin özündeki bileşiklerin hastalıkların tedavisinden daha fazla nasıl faydalı olacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır. 

   Basur Tedavisinde Kantaron Yağının Uygulanışı
   Kişide bölgesel basur oluşmuş ve basur patlamamış ise kantaron yağı basurun tedavisi için bir merhem görevindedir. Rahatsızlığın olduğu basurlu bölge el yardımıyla anüsde tespit edilir. Ardından şişliğin olduğu bölge suyla temizlenerek iyice kurulanır. Bir pamuğa değdirilen kantaron yağı ağrının oluştuğu bölgeye sürülür. Akabinde kantaron yağı bu bölgeye güzelce sürülerek yedirilir. Kantaron yağının içindeki bileşikler basurun oluştuğu bölgede kan akışını yavaştır ve kişinin 3-4 gün içerisinde sağlığına kavuşmasını sağlar. Ayrıca bu kantaron yağı tedavisinin gün içerisinde 2-3 kez yapılmasında oldukça fayda bulunmaktadır. 

   Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kantaron yağının basur bölgesine dışarıdan uygulanmasından dolayı merhem görevi gördüğü sıklıkla dile getirilmiştir. Bu nedenle bölgesel tedaviden kaynaklı olarak yan etki yaratmamaktadır. Şayet bir kimse kantaron yağı tedavisinden kaynaklı beklenmeye kızarıklık, şişme veya ağrı durumu söz konusu ise uzman hekime başvurulmalıdır ve uzman hekimin bildirdiği]]> Kanamalı Basur https://www.basur.web.tr/kanamali-basur.html Sat, 24 Nov 2018 18:30:29 +0000 Kanamalı basur, günümüzde çok lafı geçmese bile birçok kişide meydana gelen bir sorundur. Kadınlara göre erkeklerde çok yaygın bir şekilde görülen kanamalı basur,diğer basur türlerinden çok daha fazla problem yaratmaktadır Kanamalı basur, günümüzde çok lafı geçmese bile birçok kişide meydana gelen bir sorundur. Kadınlara göre erkeklerde çok yaygın bir şekilde görülen kanamalı basur,diğer basur türlerinden çok daha fazla problem yaratmaktadır. Çünkü kanamalı basur sorununda kişi bir yandan kan kaybederken bir yandan da boşaltım sırasında sorunlar yaşamaktadır. Genel olarak kanamalı basur, anüs ve alt rektumda şişmiş olan bölgelerdir. Bu bölgeler birçok zaman iltihaplı olur ve en küçük harekette bile kanamalara neden olur. Kanamalı basur olan bölgelerde bulunan damarlar, bağırsak hareketlerinin meydana gelmesi durumunda ya da ıkınma gibi durumlarda yoğunlaşan baskılar nedeniyle şişme sorunlarına neden olarak kanamalar ortaya çıkarır. Kanamalı basur, bazı insanlarda iç basur olarak ortaya çıkmaktadır. İç basur, genellikle anüsün iç kısımlarında oluşan şişmeler ve iltihaplanmalara bağlı olarak gelişmektedir. Bunun haricinde anüsün dış kısmında görülen basur durumunda ise kanamalı basur, dış basur olarak adlandırılmaktadır. Bu iki basur arasında özellikle dış basur, insanlarda çok daha büyük problemlere neden olur. Meydana gelen problemlerden en önemlisi de kişinin sosyal aktivitelerini yapamaması ya da herhangi bir yere oturamamasıdır. Kanamalı basur, ileri seviyede olduğu zaman kanama çok fazla olduğu için kişinin kıyafetleri de bu durumdan etkilenmektedir. Bu nedenle kişiler olur olmaz yerlerde zor durumlarda kalabilmektedir. Bu durumların engellenebilmesi için yapılabilecek tek şet tıbbi ve doğal yöntemlerle  bu sorunun çözümünü bulmaktır. 

   Kanamalı basur, oldukça yaygın bir şikayettir. Özellikle elli yaş ve daha üstü olan insanlarda görülür. Bunların haricinde bazı nedenlere bağlı olarak genç insanlarda da karşılaşılabilmektedir. Meydana gelen kanamalı basur, kanama sorununun yanında birçok belirti göstereceği için bu sorunun varlığı kesinlikle fark edilir. Üstelik kanamalı basur probleminin teşhisi de son derece kolaydır. Bunun için sadece fiziksel muayene bile sorunun teşhisini sağlayacaktır. Kanamalı basur probleminde sorunun çözümü en kısa zamanda tamamlanmazsa sorun hızlı  bir şekilde ilerleyerek insanlarda cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyurabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için yapılabilecek en önemli şey erken teşhis ve erkenden müdahaledir. 

   Kanamalı BasurKanamalı basur belirtileri:
   • Kanamalı basur hastalığının adından da anlaşılabileceği için meydana getirmiş olduğu en büyük belirti kanama problemidir. kanama problemi, kişinin yaptığı işe ya da kişideki bağırsak hareketlerine bağlı olarak değişim gösterir. Bunun yanı sıra kişilerde basur sorununun seviyesine bağlı olarak kanama miktarı değişim gösterebilir. 
   • Kanamalı basur, eğer kişilerde yeni yeni başlıyorsa bu durumda genellikle herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Bu nedenle kişiler ilk zamanlarda sorunun varlığını tahmin bile edemez. 
   • Bazı insanlarda kanamalı basur meydana gelir gelmez aşırı bir şekilde kaşıntı meydana gelir. Meydana gelen kaşıntılar, direk olarak anüs bölgesinin tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı sorunları, genellikle kanamayla birlikte etkilerini göstermektedir. 
   Kanamalı basur ne gibi riskler doğurur

   Kanamalı basur problemi, genel olarak insanlarda yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır. Buna bağlı olarak  insanlarda herhangi bir hayati tehlike oluşturmasa bile ciddi rahatsızlıklara neden olacaktır. Kanamalı basur sorununun en büyük riski kan kaybının fazla olmasıdır. Kişilerde kan kaybının artması durumunda baş dönmesi, iştahsızlık, mide bulantısı gibi farklı durumlar ortaya çıkar. Bu durum ilerledikçe kişinin vücut direnci ciddi bir şekilde düşer. Son olarak kanamalı basur sorunun meydana getirdiği bir risk ise kişilerde meydana gelen iltihaplanmaların diğer dokulara zarar vermesidir. Bu riskin meydana gelmesi durumunda ciddi olarak sorunlarla karşılaşıl]]> Basur Kanamasına Ne İyi Gelir https://www.basur.web.tr/basur-kanamasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 25 Nov 2018 14:25:24 +0000 Basur kanamasına ne iyi gelir; Makat çevresinde meydana gelen kanama çoğunlukla basurun en fazla görülmekte olan belirtisidir. İltihaplanma ile beraber genişlemiş olan toplardamarda bulunan basur memeleri genişleyerek ş Basur kanamasına ne iyi gelir; Makat çevresinde meydana gelen kanama çoğunlukla basurun en fazla görülmekte olan belirtisidir. İltihaplanma ile beraber genişlemiş olan toplardamarda bulunan basur memeleri genişleyerek şişer. Bu durum oldukça ağrılı bir problem olmakla beraber, özellikle kabızlık halinde zorlanma ile beraber basur kanaması oluşur. Bu kanamaların önüne geçmek için, ilk önce kabızlığın önüne geçilmesi gerekmektedir. 

   Basur olan bölgesinin tahriş olmasına sebep olan durumlar yok edilmelidir. Basur kanamalarının önüne geçilmez ise, hastalarda kansızlık problemi meydana gelebilir. Bu sebeple hastaların beslenme düzenlerine ve davranışlarına karşı, basur çevresinin temizliğine oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

   Basur kanamasına karşı alınacak olan önlemler;

   Basur hastalarının tüketmiş oldukları gıdalar özellikle lifli olan gıdaların yenilmesi gerekmektedir. Bu durum için diyet listelerinde mısır gevreği, esmer olan pirinç, mısır, kuru şekilde olan kayısı, kuru şekilde olan üzüm, ceviz, kuru şekilde olan erik, patates, havuç, fındık, ıspanak, kabak, kuşkonmaz, brokoli, esmer şekilde olan ekmek biçimindeki oldukça fazla lifli olan besinler tüketilmelidir. Bu tür besinler hastaların kabız olmasına engel olacağından dolayı, dışkılama esnasında basur memelerinin tahriş olup, kanamasının önüne geçmektedir. 

   Hastaların stresli bir şekilde olan hayattan, sigara içme alışkanlığından uzak durması oldukça faydalı olacaktır. Vücutlarını iyi bir şekilde tanıyarak, bu duruma uygun bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Özellikle şeftali yenilmesi hazmı hızlandıran ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olan bir meyvedir. Bu basurun verdiği rahatsızlığı engelleyen bir tercihtir. Hasta olan kişilerin sabah saatlerinde papatya çayını aç karnına içmesi önerilir.

   Basur Kanamasına Ne İyi GelirBasur kanamasına karşı gıda tüketimi,

   Kabızlığı önlemek için pırasa diyet listesine konulmalıdır. Basur kanamalarının önüne geçmek için, özellikle yoğurt ve kefir yenilmesi gerekmektedir. Bu gıdaların sindirimi için kullanılmakta olan iyi bakteriler basur için oldukça yararlıdır. Keçiboynuzu yenilmesi de basur için oldukça faydalıdır. Bu durum hem basur ağrılarının dindirilmesinde, hem de basurun tahriş olarak kanamasının önüne geçmektedir. Besin değeri fazla olan kepekli olan tahıllar, aynı zamanda lif ve protein bulundurduklarından dolayı  basur problemlerini azaltıcı etkisi vardır.

   Basur ağrısı, basur kanaması şeklindeki etkilerden kurtulmak için, en önemli olan alışkanlık bol miktarda su tüketilmelidir. Bunun haricinde bitki çayları, lifli olan sebze ve meyve suları da sindirimi kolay bir hale getirerek, basurun etkilerini azaltacaktır. Kuşburnu yenilmesi de, basurun kanaması, ağrıması gibi etkileri azaltacaktır. Ilık su ile yapılan oturma banyoları da, basur etkilerini azaltacağından dolayı basur kanamasına karşı iyi gelmektedir.

   Diyet listesinde acılı olan, baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar basurun meydana gelmesini hızlandırarak, basur etkilerinin meydana gelmesini tetikleyebilirler. Ayrıca pizza, hamburger, turşu, turunçgiller, çay, kahve, tuzlu olan gıdalar, asitli olan içecekler, sosis şeklindeki besinler tercih edilmesi doğru değildir. Beslenme sırasında muz yenilmesi ise, hastalara tavsiye edilmektedir.

   ]]>
   Basur Memesi https://www.basur.web.tr/basur-memesi.html Sun, 25 Nov 2018 21:07:39 +0000 Basur Memesi, Hemoroid hastalığı olan insanların karşılaştığı bir tabirdir basur memesi. Sağlıklı kişilerde bu hastalığı bir yerlerden bir şekilde duymuştur. Peki nedir bu Kalın bağırsakta anüs çevresindeki damarları Basur Memesi, Hemoroid hastalığı olan insanların karşılaştığı bir tabirdir basur memesi. Sağlıklı kişilerde bu hastalığı bir yerlerden bir şekilde duymuştur. Peki nedir bu Kalın bağırsakta anüs çevresindeki damarların varisleşerek küçük keseler oluşturması ve bir süre sonra çeşitli nedenlerle anüs dışına çıkması olayıdır. Basur memesi iç ve dış olarak ikiye ayrılır.Dış basur memesi anüs dışında olduğundan gözle görülebilir. Üzeri sert bir deri ile kaplıdır. İç basur da ise adından da anlaşılacağı üzere gözle görülememektedir. Fakat iç basur derecesi ilerledikçe görülebilmesi imkansız olacaktır. Makatta basur memesi görülmesinin sebepleri çoğunlukla kişiden kaynaklıdır örneğin, tuvalet ihtiyacı esnasında fazla ıkınma, fazla kilo, sürekli ishal veya kabızlık durumu ve makatı zorlayacak hareketlerdir. 

   Basur Memesiİç Basur Memesi Nedir

   1. Derecede: Bu aşamada daha fark edilmezler. Uzman bir genel cerrahi rektoskopi kontrolü sonucunda teşhis edilir. Kişi bu durumdayken pek rahatsız olmaz fakat memenin tahriş olması sonucunda kanamalar, kaşıntı ve kızarıklık görülebilir.

   2. Derecede: Makat dışına çıkan ve az miktarda büyümüş bir basur memesi görülebilir. Tuvalet ihtiyacı sırasında anüs dışına çıkar fakat kişi ayağa kalktığında geri içeri girer. Eğer kişi fazla ıkınır ve zorlarsa şişen meme patlayıp kanayabilir.

   3. Derecede: Bu aşamada memeye ilaçlarla müdahale edilemez ve bu aşama yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkar. Bu aşama hastayı aşırı derecede rahatsız eder ve tuvalet esnasında dışarı çıkan meme bu aşamada kişi ayağa kalktığında içeri girmez hasta memeyi kendi sokarsa girer.

   4. Derecede: Bu evre basur hastalığının en son ve en ağır evresidir. Bu hastalıkta ne kadar çok şikayet varsa hepsi bu süreç içerisinde görülmektedir. Basur memesi sürekli anüs dışında olduğundan kişiye psikolojik şekilde de rahatsızlık vermektedir. Bu aşamada ameliyattan başka bir çözüm kalmamıştır. Hastalığın bu aşamaya gelmemesi için fark edildiği anda hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

   Dış Basur Memesi Nasıldır

   Anüsün dış kısmında küçük küçük kabartılar meydana gelir. Görsel açıdan kötü gözükse de kişiye fazla bir rahatsızlık vermez. Yalnız meme büyürse ve makat arasında sıkışmaya başlarsa anüs çevresinde zararlı mikroorganizmalarla birleşerek çok kısa zamanda boğulmuş basura dönüşür.

   Basur Memesi Nasıl Geçer

   Makatta görülen basur memeleri hemoroid hastalarına özle ilaçlarla da yok edilebilir. Bu hastalıkta da kullanılan procto glyvenol fitil etkilidir. Bunu yanı sıra Daflon 500 mg, Kortos fitil veya krem kullanılabilir. Bu hastalık bitkisel yöntemlerle de iyileştirilebilir örneğin, eski zamanlarda kullanılan sarı kantaron yağı basur memesinin üzerine sürüldüğünde yaraları kapatarak olumlu bir tedavi süreci göstermektedir.
   ]]>
   Basur Kanaması https://www.basur.web.tr/basur-kanamasi.html Mon, 26 Nov 2018 03:27:31 +0000 Basur kanaması, insanlarda çok ciddi durumların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Çünkü basur sorunu insanlarda kanama gibi bir belirti göstermişse bu durum basurun oldukça ilerlemiş olduğunun göstergesidir. Bu sorun neden Basur kanaması, insanlarda çok ciddi durumların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Çünkü basur sorunu insanlarda kanama gibi bir belirti göstermişse bu durum basurun oldukça ilerlemiş olduğunun göstergesidir. Bu sorun nedeniyle gerçekleşen kanamaların durdurulması oldukça zordur ve ilerlemiş derecede basur olan insanlarda kanama sık sık gerçekleşir. Bu sorun sık sık gerçekleşmesiyle birlikte son derece zor bir şekilde durdurulması nedeniyle aslında oldukça ciddi bir problem haline gelmiştir. Basur kanaması olan insanlarda bu sorun kişinin başına aniden geldiği için kişi hiç beklemediği zamanlarda bile kanamalarla karşılaşabilir. Özellikle bir topluluk ya da davet sırasında meydana gelen basur kanaması, kişide kıyafet değişimini mecbur kılmaktadır. Bu şekilde basur kanaması olan insanlar ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra basur kanaması, insanlarda ilerledikçe çok daha ciddi sorunlara neden olur. Bu sorunlardan bir diğeri ise son derece tehlikeli olan kan kayıplarıdır. Kişiler belli bir süre içerisinde sürekli olarak kan kaybı yaşadıkları için genellikle vücutta kansızlık meydana gelmektedir. Meydana gelen kansızlık problemleri ise doğal olarak düşün tansiyon, vitamin eksikliği ve buna benzer birçok sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda basur kanaması olan birçok kişide görüldüğü için aslında bu sorunu yaşayan insanların ortak problemleridir. Tüm bu sorunlar nedeniyle basur kanaması olan insanların kesin tedavileri ihtiyaçları vardır. Aksi durumlarda basur kanaması yavaşlamadan sürekli olarak devam edecektir. Sizlerde gerektiğinde tedavilerinizi yaparak birçok sorundan kurtulabilirsiniz. 

   Basur KanamasıBasur kanaması nasıl durdurulur
   Basur kanaması için evde uygulamalar yapılabilmesi için öncelikle kişinin tıbbi olarak gerekli olan desteği almış olması gerekmektedir. Tıbbi olarak alınan destekler eğer kişide fayda etmemişse bu durumda bazı uygulamalar ve önlemler alınarak basur kanaması en aza indirilebilmektedir. Sizlerde doktorunuzun vermiş olduğu merhemleri ve diğer ilaçları kullandıktan sonra birazdan söyleyeceğimiz uygulamaları evlerinizde yapabilirsiniz. 
   • Basur kanaması olan insanlarda dikkat edilecek en önemli durum kesinlikle kişinin acı ve baharatlı gıdalar tüketmemesidir. Bu gibi gıdaların sindirimi sonrasında vücuttan uzaklaştırılması son derece zordur. Özellikle basur sorunu olan insanlar için bu durum tam bir çiledir. Çünkü acı ve baharatlı gıdalar, beraberinde ıkınma durumlarını getirmektedir. Kişi ıkındığı sürece kanama ihtimali artmaktadır.
   • Basur kanaması olan insanların dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise ıkınmanın kesinlikle sonlandırılmasıdır. Hatta sadece kanama değil, basur sorunu olan tüm kişilerin ıkınmayı bitirmesi olumlu sonuçlara neden olacaktır. 
   • Bu durumlarda yapılabilecek ayrıca bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de salatalık tedavisidir. Salatalık ve diğer birçok sebzenin içerisinde bulunan çekirdekler, ezilerek suyunun içilmesi durumunda kanamalar ciddi bir şekilde azalacaktır. 
   • Bu durumun yanında evde yapılabilecek bir diğer tedavi ise patlıcan kürüdür. Patlıcan kürü ile yapılan tedavi kanamaların durdurulması için büyük bir uygulamadır.
   • Bitkisel tedaviler içerisinde dereotu da yer almaktadır. Dere otunu günde en az üç defa belli bir miktar tüketmek, insanlarda son derece faydalara neden olur. Bu tedavi yöntemleri kanın akışkanlığının değişmesini sağlayarak vücuttaki kanamaları dikkate almaktadır. 
   Basur kanaması, basurlu bölgede meydana gelen yıpranmalara bağlı olarak geliştiği için insanların yaptığı işler ve oturuş şekilleri bu durumda çok büyük önem taşımaktadır. Basur kanaması en çok dış basur olarak adlandırılan basur tipinde ortaya çıkmaktadır. Bu basur tipinde sorunun bağırsağın dış kısmında olmasına bağlı olarak kanama çok daha fazla görülür. İç basurda kanamalar yok denecek kadar az olur. 
   ]]>
   Hamilelikte Basur https://www.basur.web.tr/hamilelikte-basur.html Mon, 26 Nov 2018 19:00:23 +0000 Hamilelikte Basur, basur hastalığı özellikle makat çevresinde bulunan toplardamarların varisleşmesi sonucunda meydana gelen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Basur'un ortaya çıkışının esas nedeni ise kabızlık problemi olar Hamilelikte Basur, basur hastalığı özellikle makat çevresinde bulunan toplardamarların varisleşmesi sonucunda meydana gelen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Basur'un ortaya çıkışının esas nedeni ise kabızlık problemi olarak kabul edilmektedir. En yaygın olarak hamilelik döneminde basur rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Hamilelik özellikle basur sorununa yol açabildiği gibi hamilelik öncesinde var olan bir basur sorunununda iyice şiddetlenmesine neden olabilir. Ayrıca hamileliğin ilerlemesiyle son üç ayda basur şikayeti gebelerde zor anların yaşanmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde meydana gelen basur şikayetlerinin başında dışkılama sırasında ortaya çıkan kanamadır. Ancak bu meydana gelen kanama ise oldukça kısa sürer, ancak makat bölgesinde hem kaşıntı hem de şişlik problemleri oluşabilir. Eğer basur'un içerinde herhangi bir pıhtılaşma oluşur ya da basur memesinde boğulma meydana gelirse sonunda basur trombeze olarak isimlendirilir ve bu durum gebeye oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Hamilelerde ortaya çıkan basur aslında pek fazla sancı ve ağrı yapmaz. Ancak trombeze olan basurda çoğunlukla çatlak oluşabilir ve bu durumda kişide çok şiddetli derecede ağrılar oluşabilir. Sonuçta kişi tuvalete çıkmakta zorlanır, hatta yatarken ve otururken çok ağrı çekebilir. 

   Hamilelikte BasurHamilelikte Basur Neden Sık Olarak Oluşmaktadır, hamilelikte oldukça sık rastlanılan basurun sebebi çoğunlukla gebelik hormonlarının daha düz olan kaslara uygulamış olduğu gevşetici baskıdan kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde aynı basur rahatsızlığı olduğu gibi bacaklarda meydana gelen varis rahatsızlığıyla da oldukça sık rastlanılmaktadır. Hamilelik döneminde basur'un ortaya çıkışının bir başka sebebi de rahmin büyümesidir. Çünkü hamileliğin ilerlemesi ile rahim büyür ve kalça kemiğinin içerisinde bulunana büyük damarlara baskı uygular ve sonuçta kan akımında yavaşlama olur. Yaşanan bu durum hem basur'un hem de varisin ortaya çıkmasını sağlar. Hamilelik döneminde ortaya çıkan iç basur sorununda az miktarda kanamalar meydana gelebilir. Özellikle az miktardaki bu kanamalar hamilelikte demir eksikliğine neden olabildiği gibi aneminin gelişmesine de yol açabilmektedir. Hamilelikte böyle bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurularak müdahale edilmesi gerekmektedir.  

   Hamilelikte Basur'un Tedavisi Nasıl Yapılır, hamilelik döneminde ortaya çıkmış olan basur'un tedavisi günümüz şartlarında pek de mümkün değildir. Genellikle hamilelikte basur için uygulanan tedavi meydana gelen ağrı şikayetlerini aza indirmeye yöneliktir. Basurun ilk tedavisi için çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Basur tedavisi için kullanılan ilaçlar ve kremler özellikle ağrının azaltılması ve şikayetlerin azalması konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca hamilelikte basur tedavisi için lokal anestezik içerikli olan kremleri güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca hamilelikte basur için doktorun önermediği hiç bir ilaç ve krem kullanılmamalıdır. Eğer doktor fitil ve krem reçete etmiş ise, bölgede meydana gelen şişliğin azalmasına yardımcı olarak basur şikayetlerini en aza indirmektedir. Hamilelik döneminde basurun tedavisi için çok sıcak olan suyun içerisine oturmak erken doğum riskini arttırır. Bu nedenle mutlaka ılık su tercih edilmelidir ve basur şikayetlerini de ılık su hafifletir. Kan akışının düzenlenmesi için uzman gözetiminde önerilen dozlarda ve hamileliğin mutlaka üçüncü ayından sonra kullanılmalıdır.
   ]]>
   Basur Başlangıcı https://www.basur.web.tr/basur-baslangici.html Tue, 27 Nov 2018 09:57:04 +0000 Basur Başlangıcı, Basur anüs çevresi ve rektumdaki damarların iltihaplanması ve mikrop kapması sonucu meydana gelir. Tuvalet esnasında ıkınan kişilerin ve doğum sırasında şiddetli ıkınma sonucunda damarların baskıya dayana Basur Başlangıcı, Basur anüs çevresi ve rektumdaki damarların iltihaplanması ve mikrop kapması sonucu meydana gelir. Tuvalet esnasında ıkınan kişilerin ve doğum sırasında şiddetli ıkınma sonucunda damarların baskıya dayanamayıp iltihaplanması durumudur. İltihaplanan ve şişen damarlar rektum içindeyse iç basur anüs dışında oluşmuş ise buna dış basur denir.  Basur insanlarda sıkça görülen bir hastalık haline gelmiştir. Ülkemizde genellikle 50 yaş ve üzeri insanlarda basur başlangıcı görülmektedir.

   Basurun Sık Rastlanan Belirtileri
   • Anüste şiddetli bir kaşınma hissi vardır.
   • Kişiler oturdukları zaman dışarı doğru şişen memeler ve damarlar basıncın etkisiyle şiddetli ağrılara sebep olur ve kanamalar görülür.
   • Basura yol açan bir diğer sebepler de kişinin sağlıksız ve düzensiz beslenmelerinden meydana gelir bu durum bazı kişilerde hastalığın ilerlemesine yol açar ve cerrahi müdahale yöntemleri uygulanmak zorunda kalınır.
   Basurun Belirtileri

   Basurun belirtileri iç mi yoksa dış basur mu olmasına göre değişir. İç basuru rektumun içinde olduğundan dolayı içeride şişen damarları görmemiz imkansızdır. Büyümediği takdirde rahatsızlık vermez ama şişerek ciddi boyutlara ilerlerse acı verir ve en kısa zamanda tedavi olunması gerekir.İç basurun belirtileri ancak lavaboya çıkıldığında anlaşılır kişi ıkınırken şişen ve çatlayan damarlardan dışkı ile kan karışık bir şekilde gelir. Aşırı derecede şişen damarlar çok zorlandığında ağrı şiddetlenir ve çekilmez bir hal alır. Anüs çevrisinde büyük oranda tahriş meydana gelir ve kaşıntıya sebep olur bu birçok hastada görülen bir durumdur. Tuvalete çıkan bir kişinin sürekli tuvalet ihtiyacı varmış gibi bir hissiyatta bulunması ve geceleri bu durum yüzünden uyku sorunu yaşaması da bu sebeplerdendir. İç çamaşırlarında kan ve sarımtırak lekeler görülür. Bunlar basur başlangıcı sebeplerinin en önemli belirtileridir.

   Basur BaşlangıcıBasurun Oluşma Sebepleri
   • Sürekli kabız veya ishal durumu
   • Tuvalet esnasında fazla ıkınma
   • Uzun süre tuvalette kalma
   • Aşırı kilo
   • Gebelik 
   • Sık sık bisiklet, motosiklet yada at binmek 
   • Aşırı alkol tüketimi
   • Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmek
   • Bağırsaklarda oluşan tümörler
   • Anal sex
   Gün içinde işi gereği uzun süre oturan kişilerin basur hastası olma ihtimali daha yüksektir. Örneğin bir bankada olduğu gibi uzun saatler yerinden kalkmadan iş yapan masa başı çalışanları bu hastalık için büyük risk altındadır. Ters (anal) ilişki sırasında anüsün etrafındaki hassas dokular zarar görebilir ve bu bölgedeki damarlara da bir baskı olur. Bu baskı hem iç hemde dış basur başlangıcına neden olabilir.
   ]]>
   İç Basur Ameliyatı https://www.basur.web.tr/ic-basur-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 17:06:25 +0000 İç basur ameliyatı, anüsün iç kısmında dişli çizgi denilen çizginin üzerinde iç basur denilen doku olur. Bu herkeste vardır. Normalde kalın bağırsağın sonundaki basınç değişimlerinde doğal yastık gibi şişerek ve sön İç basur ameliyatı, anüsün iç kısmında dişli çizgi denilen çizginin üzerinde iç basur denilen doku olur. Bu herkeste vardır. Normalde kalın bağırsağın sonundaki basınç değişimlerinde doğal yastık gibi şişerek ve sönerek, istem dışı gaz, sıvı çıkışını engelleme görevi görür. İç basur dokusunda oluşan rahatsızlıkta, dışa doğru sarkmalar meydana gelir. Bu sorun 4 aşamada evrelenir. 1. derecedeki iç basur sorunlarında ameliyattan ziyade oturma banyosu ve ilaç tedavisi uygulanır. Diğer evrelerde hastaların ameliyat edilerek, bu sorundan kurtulması gerekebilir. İç basur ameliyatı olacak hastaların 7-10 gün önceden kullandıkları kan sulandırıcı ilaçları kesmeleri gerekir. Gerektiği takdirde operasyondan bir gün önce bağırsak boşaltıcı ilaç kullanımı olur. İç basur ameliyatı çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bu doktorun ve hastanın tercihine, basurun verdiği rahatsızlığa, şiddetine göre değişebilir.

   İç Basur Ameliyatıİç basur ameliyatında kullanılan yöntemler

   Klasik ameliyatlar: Bu operasyonda iç basur bıçakla, makas, laser, elektrokoter gibi araçlar yardımıyla kesilir ve dışarı alınır. Bu sayede makat genişletilerek, hastanın rahat etmesi sağlanır.

   Lateral internal sfinkterotomi: Ameliyatta makat içi basıncının düşürülmesi için, makat içindeki kas kesilir. Bu yöntemle yapılan iç basur ameliyatında hastalarda 1 ay kadar gaz ve dışkı çıkarma sorunu ortaya çıkabilir.

   Lazer yöntemi: Bu yöntemde Diod, NdYag, CO2,m Argon gibi lazerler yardımıyla damarlar tutkalla yapıştırılır ve kapatılır. Hastaların bu yöntemde duyduğu ağrı, klasik ameliyatlardan farklı değildir.

   Longo yöntemi: Bu iç basur ameliyatı ağrı eşiğinin oldukça düşük olduğu bir yöntemdir. İç basur oluşumları normalde saat kadranı gibi dizili olur. Diğer ameliyat yöntemlerinde basurlar üç farklı yerden alınır ve buralarda yara meydana gelir. Longo yöntemi ise yaraya yol açmaz. Makat içindeki sinir uçları az olduğu için, ağrı hissi de azalır. İç basur ameliyatları arasında en başarılı yöntemlerden birisi budur. Sonuçta makatta sarkma yapmaz, ağrılar oldukça az olur, hastalarda basurun makattan dışa sarkma sorunu olmadığından normal yaşama dönüşte hızlı olur.

   HAL ya da THD yöntemiyle ameliyat: Bu yöntemde kalem ucu olan doppler cihazı sayesinde makat içindeki basurlarda atardamarların olduğu yere dikiş atılır ve burada damar akışı engellenir.

   İç basur ameliyatının komplikasyonları nelerdir

   Ameliyatla yok edilen basurların sonradan tekrarlama riski bulunmaktadır. Bunun önüne geçmenin yolu beslenme alışkanlıklarını yeniden düzenlemek ve kabızlığa engel olmaktır.

   Hastalardaki en önemli yakınma ameliyatın ardından oluşan ağrıdır. Bu nedenle ameliyatta makata enjekte edilen ağrı kesiciler, sonradan kullanılan ağrı kesici ilaçlar faydalı olur. İç basur ameliyatları arasında ağrı sorununun en az yaşandığı Longo ameliyatı bu nedenle daha fazla tercih edilmektedir.

   Ameliyat sırasında kullanılan sondalar yüzünden hastalarda idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. Ameliyat sonrasında dikişlerin açılması, enfeksiyon gibi etkenlerle makatta kanama olabilir. Bu hastaların tekrar ameliyat edilmesi söz konusu olabilir. Ameliyattan sonra geriye kalan deri çıkıntıları basur olarak algılanabileceğinden hastaların huzursuz olması doğaldır. Ancak doktor bu konuda aydınlatıcı bilgi verecektir.

   Hastalar yaşadıkları huzursuzluk nedeniyle bir süre kabızlık çekebilirler. Eğer kısa sürede kabızlık geçmezse, dışkıyı gevşeten ilaçlarla bir tedavi uygulanabilir. Makatta darlık olabilir. Bu sorun ameliyatta giderilmeye çalışılsa bile, başarılı olmadığı zaman kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Nadiren hastalarda makat fistülü ve enfeksiyon gelişme riski de olabilir. İleri]]> İbrahim Saraçoğlu Basur https://www.basur.web.tr/ibrahim-saracoglu-basur.html Wed, 28 Nov 2018 04:21:21 +0000 İbrahim saraçoğlu basur, son zamanlarda görülen oldukça rahatsız eden basur insanlara vermiş olduğu sıkıntılarla oldukça gündemde olan bir hastalıktır. Bu konuda yapılması gereken bir an önce tedaviye başlanmalı önce bir İbrahim saraçoğlu basur, son zamanlarda görülen oldukça rahatsız eden basur insanlara vermiş olduğu sıkıntılarla oldukça gündemde olan bir hastalıktır. Bu konuda yapılması gereken bir an önce tedaviye başlanmalı önce bir doktor desteği alınması ile gerek bitkisel, gerekse ilaç tedavisi olunması gerekir. Basur konusunda tedaviye geç kalınması durumunda yapılacak geriye kalan tek şey küçük bir operasyonla alınmasıdır. O duruma gelmeden önce basur tedavisi için İbrahim saraçoğlunun yapmış olduğu oldukça etkili kürler üreterek bir nevi tedavide fayda göstermiştir. Basur tuvalet ihtiyacınızı her gördüğünüzde kabusa çevirebilir.  Bu nedenle böyle sorunlarla karşılaşmamak için doktorumuzun önermiş olduğu kürler den faydalanarak tedaviyi başlatmak en doğru yoldur.

   Basur olan bir kişinin oldukça huzursuz ve tedirgin olması yaşamış olduğu ağrı, yanma, ve batma gibi şikayetlerle kendini kötü his etmesi çok normal bir durumdur. Ayrıca basur olan kişilerin tuvalete gitme korkusu sarar. Her tuvalet ihtiyacında yaşadığı sıkıntılar nedeni ile tuvalet ihtiyacı giderme isteği oldukça azalır. Böyle bir sıkıntının aşamasına gelmeden önce basur, hastalığından en kısa zamanda kurtulmanız gerekir. Genellikle oturarak çalışan kişilerde ve kilo problemi olan ve hamilelikte ayrıca çok sık kabızlık sorunu yaşayan kişilerde yaşanan basur sorunu kişiye yaşattığı ağrılarla ortaya çıkar. İbrahim saraçoğlunun önerdiği kür oldukça pratik ve etkili bir bitkisel kür sayesinde sizi basur konusunda oldukça rahatlatacaktır.

   İbrahim Saraçoğlu Basurİbrahim saraçoğlu basur kürü: basur için oldukça etkili bir yöntem olan çobançantası çayı yapılışı bir o kadar pratiktir. 1 litre suyu ısıtarak içerisine 1 tutam çobançantası otu, ekleyerek 20 dakika kaynatılmalıdır. 20 dakika sonra çayınızı süzerek her gün 4-5 fincan tüketmeniz mümkündür. Basur da oluşan kanamalarına oldukça etkili olan bir kür olan bitki çayı başka hastalıkların tedavilerinde kullanılarak olumlu sonuçlarla sonuç alınmıştır. Ayrıca bir pamuk ile çobançantası çayından batırarak ıslatılan pamuğu, basur olan bölgeyi silmeniz tedavinin daha çabuk sonuç vereceğini göreceksiniz.
    
   İbrahim saraçoğlu basur için bitki kürü: yapmanız gereken pazardan alacağınız taze ve günlük dereotu evinizden eksik edilmemesi gereken bitkinin, bir çok hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir. Aç karnına 1 tutam dereotunu ağzınızda çiğneyerek yutmak ve üzerine 2-3 su bardağı suyu içmek basur hastası olan kişiyi oldukça rahatlatacaktır. Oldukça basit yapılan bu kür 1 ay boyunca düzenli olarak uygulanır ise  basurun ortadan kalkacağını görürsünüz.

   İbrahim saraçoğlunun, önermiş olduğu kürlerin yanı sıra, basur hastası olan kişilerin kendi çabaları ile yapmaları gereken önlemler olduğunu ve bunların muhakkak yapılması gerektiğini bilmeleri gerekir. Spor ve egzersiz hareketleri yapmalı basur hastaları kendi aldıkları önlemleri uyguladıkları süre içerisinde kendilerini oldukça iyi his edebilirler. Basur yeni oluşmuş ise bunun önüne geçmek kolaydır. Fakat çok uzun yıllar kişi utanma sebebi ile doktora bile gidemeyen kişilerin olduğunu biliyoruz. Böylesi bir durum karşısında hasta kendi önlemlerini alması mümkündür. Bazı yiyecek ve içeceklerin basuru daha fazla azdırdığını bilmelisiniz. Bu durum karşısında yapmanız gereken sevdiğiniz yiyecekleri ve içecekleri gerekiyorsa tüketmemelisiniz. Bunların yanı sıra acı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.

   Basur hastası olanlar neler yememeli: kafeinli içecekler, kola, çay, kahve, alkol, sigara, fazla katı gıdalar ve beyaz ekmek baharatlar bunları basur hastası tüketiği taktirde daha sancılı döneme girer. İyileşmeyi beklemeli hasta bir süre bu gıdalardan uzak durmalıdır. Bu gıdaları sağlığına kavuşunca rahatlıkla tüketebilirsiniz.

   Basur hastası neler yemeli: öncelikle bol su ve posalı gıdalar]]> Basura İyi Gelen Bitkiler https://www.basur.web.tr/basura-iyi-gelen-bitkiler.html Wed, 28 Nov 2018 18:34:29 +0000 Basura İyi Gelen Bitkiler, Basur; Tıp biliminde hemoroit olarak adlandırılan basur, daha çok toplardamar ağırlıklı sindirim kanalının anüse açılan son bölgesi (rektum) ve sindirim kanalının bitiş kısmı (anüs) ge Basura İyi Gelen Bitkiler, Basur; Tıp biliminde hemoroit olarak adlandırılan basur, daha çok toplardamar ağırlıklı sindirim kanalının anüse açılan son bölgesi (rektum) ve sindirim kanalının bitiş kısmı (anüs) genişleyerek dışarı çıkması ya da sarkmasıyla oluşur.

   Genel cerrahi polikliniklerinde en sık görülen hastalıklardan birisi olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanları,  hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı kişilerin muayenesinde bile her üç kişiden ikisinin basur tespit edilmekte olduğunu söylemekteler.

   Basur iç (internal) ve dış (external) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan iç basur genellikle fazla kaşıntı ve ağrıya neden olmaz. Çok ilerlemiş derecede olmadıkça sadece aralıklı sindirim kanalının anüse açılan son bölgesin de kanama şeklinde belirti verir. Genel Cerrahi uzmanları, İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve parmakla veya  kendiliğinden normale dönen memeler ortaya çıkabileceğini belirttiler. Dış basur ise kendilerini genellikle ağrı ve yanma belirtileri ile gösterdiğini belirttiler. Kısaca belirtileri arasında kanama, kaşıntı, tahriş, acı ve şişme yer alır. Egzersiz, dışkı yumuşatıcılar, yüksek lifli beslenme ve bitkisel çözümler rahatlama sağlayabilir. 

   Basura İyi Gelen BitkilerBasura iyi geldiği belirtilen bitkilerin birkaçı ise şunlardır.

   Güvercin Ağacı; Kanamayı durduran ve yatıştırıcı etkisiyle öne çıkan güvercin ağacı basurun belirtilerini hafifletebilir. Güvercin ağacı sindirim kanalının anüse açılan son bölgesinde şişmiş damarları güçlendirir. Reçetesiz eczanelerde satılan pek çok basur pedi, etken madde olarak güvercin ağacın dan elde edilen bileşenler kullanılmaktadır. 

   Tavşan Memesi; Bu bitki neredeyse 2000 yıldır dolaşım sistemindeki sorunlar ve özellikle damar hastalıklarında kullanılmıştır. Tavşan memesi bitkisinin etkin bileşenleri kan damarlarını daraltır ve böylelikle basur tedavisinde işe yarayabilir.

   Aleo Vera; Afrika'da yetişen aloe vera bitkisinin yaprakları berrak bir jel içermektedir. Bu jel yaraları, harici yanık ve güneş yanıkları tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki saksıda ev bitkisi olarak hemen her yerde yetiştirilebilir. Yapraklarına çizilen uzunca bir çizikten elde edilen jel bir pamuğa damlatılarak direk basura uygulanabilir.

   Karnıyarık Otu; Basurun en önemli nedenlerinden biri de düşük lifli beslenmedir. Bazı ticari diyet ürünlerinde  kullanılan psilyum karnıyarık otunun kabuğu ve tohumunda  elde edilmektedir. Psilyum tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak biçimde bağırsakta jelatine benzer bir madde oluşturarak çözünebilir lif sağlar, bunu sonucunda kabızlığı önler ve basur acısını dindirir. 

   Diğer bitkiler; Altınbaşak otu, Gotu kola, karakafes otu, sarı kantaron ve civanperçemini sayabiliriz.

   Basurdan korunmak için neler yapılmalı; Liften zengin gıdalarla beslenilmeli ve diyete lif ilavesi yapılmalıdır. Acı biber, baharatlı gıdalar ve alkol den uzak durulmalıdır. Dışkılama sırasında ıkın maktan kaçınmak. Kabızlıktan korunulmalı dır. Büyük abdestten sonra rahatsızlık oluyorsa ılık suyla oturma banyosu yapmak. Uzun süre hareketsiz olarak oturmak ya da ayakta kalınmak. Düzenli egzersiz yapmak. Uzun süre oturmak basur oluşumuna neden olabilmektedir. Günde uyku dışında geçen her saat için 5 dakika yürümek. Yeterli miktarda su içmek. Suyun kahve, çay gibi içeceklerle karşılanması yoluna gidilmemelidir. Ayrıca ağır kaldırma, uzun süren öksürük ve ıkınma gibi basura yol açan etkenleri de ortadan kaldırmak gereklidir.

   ]]>
   Basur Merhemi https://www.basur.web.tr/basur-merhemi.html Wed, 28 Nov 2018 19:51:32 +0000 Basur Merhemi, basur sorunu, anüs ve rektum bölgesinde damarların şişerek iltihaplanması sonucu meydana gelir. İltihap bağlayan ve şişen damarlar rektum içindeyse iç basur anüs dışında ise dış basur adı verilir. Basu Basur Merhemi, basur sorunu, anüs ve rektum bölgesinde damarların şişerek iltihaplanması sonucu meydana gelir. İltihap bağlayan ve şişen damarlar rektum içindeyse iç basur anüs dışında ise dış basur adı verilir. Basurun ilk belirtisi kişinin tuvalet ihtiyacını giderirken makattan kan gelmesidir. Bu durum daha çok kabız olan kişilerde görülür. Kabızlığın yanı sıra doğum yapan bayanların doğum sırasında ıkınması sonucunda damarların baskıya dayanamayarak iltihaplanması ve şişmesiyle de oluşur. Basur insanlar arasında oldukça görülen bir rahatsızlıktır. Neredeyse her üç kişiden birinin hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Basur sorunu olan kişilerin yaşam tarzına ve beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Baharatlı ve acılı besinlerin çok sık tüketimi basur sorunu ile karşılaşma riskini artırır. Dışkıyı sertleştiren yiyeceklerden ve kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzaklaşmak basur şikayetlerini büyük oranda azaltacaktır. Aksi halde basur her geçen gün kişiye daha fazla rahatsızlık verecek düzeye gelebilir. ayrıca makatta yaşanan her kanama basur değildir. Basur ve bağırsak kanserinin belirtileri tamamıyla aynıdır. O nedenle basur tedavisi için krem, merhem, fitil yada ilaç kullanmadan önce gerekli testler yapılarak rahatsızlığının ne olduğundan emin olunması gerekir. Hiç bir kontrol yaptırmadan basur merhemi kullanmak bağırsak kanserinin ilerlemesine neden olabilir. 

   Basur MerhemiBasur Merhemi Kullanımı

   Basur ilaçları basur hastalığının iyileşmesinde son derece etkilidir. Bu ilaçlar arasında en çok tercih edilen yöntem merhem kullanımıdır. Basur merhemi kullanımından önce bilinmesi gereken bir kaç püf noktası vardır. Basur merhemi basur hastalığını tamamen ortadan kaldırmak için değildir. Sadece Hastanın ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Kullanılan merhemlerin içinde damarları büzüştürme, kaşıntı giderme, yumuşatma, ödem ve ağrı giderme gibi özellikler bulunur. Ayrıca uzun süre merhem kullanmak durumunda olan hastalar kortizonlu merhemleri de kullanabilirler. Enfeksiyonlu basurda ise antibiyotikli merhemler tercih edilmelidir. Tüm bu kararlar doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Çünkü yanlış kullanılan merhemler çok ciddi sonuçlar doğurmasa da tedavi süresini uzatabilir.

   Basur Merhemi Çeşitleri

   Anestol Pomat: İçeriğindeki uyuşturucu etki sayesinde cilt yanığı, makat çatlağı, boğulmuş basur için kullanılan ağrı kesici bir merhemdir. İlk önce merhem bölgede uyuşma sağlar ve sonrasında basurun yarattığı ağrı hissini dindirir. 
   Hedansa Anal Merhemİçeriğinde mentol özelliği bulunan bir merhemdir. Kişiye serinlik hissi vererek rahatlamaya yardımcı olur. Makat içine ve makat dışına uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bölgesel olarak ağrıyı, kaşıntıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. 
   Proctolog Anal Merhemİçinde kortizon maddesi olmadığı için herhangi bir yan etkisi olmayan merhemdir. Bu nedenle uzun süreli kullanımda bir sakınca yoktur. Basur sorunundan kaynaklanan ağrının ve kaşıntının giderilmesinde oldukça etkilidir. 
   Procto Glivenol Anal MerhemDiğer basur kremlerinden farklı olarak bölgede ilk önce uyuşma sağlar. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Basurun genel etkileri olan şişlik, ağrı gibi etkenleri ortadan kaldırır. 
   Kostos Anal Merhem: Basur hastalarının en sık tercih ettiği kremdir. İçerisinde kortizon maddesi bulunur. O nedenle basurun etkilerini ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. İç ve dış basur için de etkilidir. Fakat kortizonun zararlı etkilerinden dolayı yüzünden uzun süre kullanılması pek tavsiye edilmez. 
   Hemoralgine Anal Merhem: İçeriğinde bulunan damarları büzüştürme özelliği ile basur kanamalarını kesmekte etkilidir. Makat içine ve dışına uygulanmasında bir sakın]]> Basur Acısı Nasıl Geçer https://www.basur.web.tr/basur-acisi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 14:16:11 +0000 Basur Acısı Nasıl Geçer, Basur, makat bölgesinde görülen ve toplardamarların genişlemesiyle oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bazı kişilerde çok şiddetli ağrılara ve acılara neden olurken bazı kişilerde sadece tuvalet ih Basur Acısı Nasıl Geçer, Basur, makat bölgesinde görülen ve toplardamarların genişlemesiyle oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bazı kişilerde çok şiddetli ağrılara ve acılara neden olurken bazı kişilerde sadece tuvalet ihtiyacının giderildiği anlarda sorun yaşatmaktadır. Her iki durumda da ihmal edilmemesi gerekmektedir. Ameliyat kesin çözüm denilemez. Pek çok hastalık ameliyatla alındıktan sonra bireyin tamamen kurulacağı vaad edilir fakat basur yeniden oluşmaya müsait bir durumdur. Aynı zamanda basit gibi görünse de çok zor bir ameliyat süreci vardır. Makat bölgesinde bir süre sancı ve ağrı oluşur. Dışkılama esnasında kişinin ağrılara katlanmasında ise sabır gerekmektedir. Fakat beslenme yoluyla bu rahatsızlık sakinleştirilebilir. 

   Basur Acısını Artıran Nedenler
   • Acı tüketimi fazla olan kişilerde basur görülme sıklığı da fazladır. Bireylerin acıyı ter etmeleri gerekmektedir. Kişilerin acı yemekten kaçınmaları gerekmektedir. 
   • Baharatlar da yine basuru tetikleyen ve oluşan memelerin şişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle baharatsız besinler yemelisiniz. Karabiber, pul biber gibi baharatlardan uzak durmalısınız. 
   • Turşu gibi salamura türleri de basuru tetikler. 
   • Çok fazla katı besinler yememelisiniz. Katı gıdaların fazla tüketilmesi boşaltım da sizi zorlar ve kanamalara kadar gidebilir. 
   • Aynı zamanda sık sık tuvalete gitmeyen kişilerde bu sorun daha fazladır. Dışkının bağırsaklarda kalma süresi arttıkça, basur olayı da daha zorlu geçer. 
   Basur Acısı Nasıl GeçerBasur Acısı Nasıl Geçer
   • Sıcak su basur olan kişiler için evde tedavi tekniklerindendir. Kullanmadığınız geniş bir leğen içine sıcak su doldurun ve leğene oturun. Su ılındıktan sonra tekrar sıcak su ilave edin ve biraz daha suda kalın. Bunu her akşam uygulayabilirsiniz. Günün istediğiniz saatinde  özellikle yemeklerden sonra ve boşaltım öncesi sizi rahatlatacaktır. 
   • Beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Baharatlı, acılı, salamura türünde gıdalardan uzak durmalısınız. Bolca çorba tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca lifli gıdalar sindirimde çok yararlıdır. 
   • Patlıcan saplarının suda kaynatılmasının da basura iyi geldiği söylenmektedir. Sabah akşam bu sapların kaynatılmış suyundan bir bardak içebilirsiniz. 
   • Bolca su tüketmelisiniz. Ayı zamanda sıvı tüketiminin ihmal edilmemesi gerekmektedir. 
   ]]>
   Basur Memeleri Nasıl Yok Olur https://www.basur.web.tr/basur-memeleri-nasil-yok-olur.html Fri, 30 Nov 2018 02:51:59 +0000 Basur memeleri nasıl yok olur, Hemoroid problemi olan bireylerin sıkça duyduğu önemli bir tabirdir basur memesi. Sağlıklı durumda olan kişilerde önemli ihtimalle bir biçimde duymuştur bu terimi. Peki nedir bu Kalın bağırsa Basur memeleri nasıl yok olur, Hemoroid problemi olan bireylerin sıkça duyduğu önemli bir tabirdir basur memesi. Sağlıklı durumda olan kişilerde önemli ihtimalle bir biçimde duymuştur bu terimi. Peki nedir bu Kalın bağırsakta anüse yakın toplardamar yapılarının varis haline gelerek kesecikler oluşturması ve aradan bir zaman sonra farklı sebeplere ilişkili olarak makat dışarısına çıkmasıdır. Basur memesini iç ve dış olmak amacıyla ikiye ayırabiliriz. Burada basur memeleri ile ilgili tedaviler konusunda bilgi verilecektir.

   Basur Memesi: Makatta dışkılama yapılan alanda toplardamarın yapısındaki bozukluğa ilişkili olarak dışarıya doğru çıkmasına denir. Şekil olarak memeye benzetilmesi sebebiyle bu isimle anılır. Anüs bölgesinde bulunan damarlarda şişlik, kanama ve genişleme başlıca semptomları içerisindedir. Basur memesi iç basur ve dış basur olarak iki çeşittir. Dış basur memesi fiziksel kontrol esnasında epeyce basit tek biçimde saptama edilebilir. İç basur memesi makatın içerisinde bulunur. Bu sebeple farklılık edilmesi vakit alır. Hastalar utandıkları için genellikle son safhada başvururlar. Bu da tedavi sorununun ilerlemesine yol açar. Basur memesi farklı hastalıkların göstergesi de olabilmektedir. Bu sebeple kişi fark ettiği anda doktora müracaat etmelidir.  

   Basur Memeleri Nasıl Yok OlurBasur Memesinin Rehabilitasyonu 
   Tedavi tarzı hastanın müracaat ettiği hale yönelik değerlendirilir. Başlama düzeyinde müracaat eden hastalara öncelikle ilaçlı iyileştirme ve kremlerle iyileştirilir. Bitkisel iyileştirme yöntemleri da epeyce yaygındır. İlaçlı iyileştirme esnasında bu bölgenin bakımı temizliği çok fazla mühimdir. Sıcak olmayan su ile güzelce yıkayıp sonrasına tekrardan narin hareketlerle kurulamak gereklidir. İlerlemiş basur memesi olaylarında ise cerrahi işlemle alınması en uyumlu iyileştirme biçimidir. 4 türde tedavi metotu uygulanmaktadır. 
    
   İşleme hazırlık: 
   Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin, Coumadin) işlemden tespit edecek tek zaman öncelikle kesilmelidir. 
   Makat temizliği amacıyla lavman uygulanır. 
   Ağrı kesici verilirek ve ağrıyı kesici pomadlar ve kayganlaştırıcılar sürülür. 
   Hasta klinik ya da sağlık kurumu şartlarında (operasyonhane gerektirmez) en yaygın olarak sol hemen yan biçimde yatırılır ve anoskop aleti yerleştirilip işlem gerçekleştirilir. Bunlar;  
    
   Klasik Operasyon Yöntemi: Basur memesinin bıçak, makas ya da lazer yoluyla kesilip alınması işlemidir. 3. kademe basur vakalarında olan hastalara uygulanır. Tekrarlama riski bulunur. İstirahat ömrü uzundur.  
   Lazer Yöntemi: Başka bütün lazerler benzeri damarların yapıştırma yoluyla kapatılması hedeflenir. Klasik yöntemdeki benzeri tekrarlama riski bulunur.  
   Lateral İnternal Sfinkterotomi Yöntemi: Makat içerisinde bulunan basıncı azaltma kasıtıyla iç kasın kesilmesidir. İşlem gerçek cerrahi profesyoneller aracılığıyla yapıldığında hiçbir komplikasyon görülmeyecektir.  
   Longo Yöntemi: Makat kısmında yara açmadan, makat içinden yapılmış durumda olan ameliyattır. 3-4. derecedeki basur hastalarında başarıyla yapılır. Ağrının az olması, tekrar etmemesi, çabuk iyileşmeyi sağlaması ve komplikasyon rizikosunun olmaması sebebiyle epeyce seçilen ve tavsiye edilen cerrahi işlemlerdendir.  

   Basur Memesinin Sebepleri 
   Kabızlık problemi basur memesini tetiklemektedir. Sürekli kuru gıda ile beslenme, eksik sıvı/akışkan ve lifli gıda tüketimi kabızlığa davetiye çıkarır. Kabızlık bu tedavi sorununun çıkma noktasında en önemli nedendir. Bu sebeple kabızlıktan kaçınmak en önemli detaydır. Alkol/içki tüketimi bedensel sıhhatimizi her açıdan negatif etkilemektedir. Basur memesinin oluşmasının diğer nedenleri
   • Soğuk yerde oturmak. 
   • Hareketsiz hayat ve]]> Basur Hastalığı https://www.basur.web.tr/basur-hastaligi.html Fri, 30 Nov 2018 11:36:11 +0000 Basur Hastalığı, hemoroid olarak da adlandırılır. Genellikle toplardamar ağırlıklı submüközvenlerin genişleyip dışarı sarkması neticesinde oluşur. Ülkemizdeki insanların yaklaşık üçte ikisinde bu hemoroid problemi yaş Basur Hastalığı, hemoroid olarak da adlandırılır. Genellikle toplardamar ağırlıklı submüközvenlerin genişleyip dışarı sarkması neticesinde oluşur. Ülkemizdeki insanların yaklaşık üçte ikisinde bu hemoroid problemi yaşanmaktadır. Hemoroid dış ve iç hemoroid olarak iki çeşide ayrılır. Genelde iç hemoroid fazla ağrı ve kaşıntıya sebebiyet vermez. Çok ileri evrelerde olmadıkça sadece ara ara rektal kanama biçiminde verir. İleri evrelerde kendiliğinden veya parmakla normale dönebilen memelerin makatta oluşabileceği belirtiliyor. Dış hemoroid de iç hemoroidin aksine kendini ağrı ve yanmalarlar belli eder. Dış hemoroitte hastalar ellerine gelen kabarıklıklar dışında pek bir rahatsızlık duymazlar lakin bazı durumlarda genişlemiş damarlara pıhtı oturması nedeniyle şiddetli, diken batar gibi bir ağrı ortaya çıkabilir. Ayrıca bunlara şişlik ve kızarıklık da eşlik edebilir. İç basurun ilk evresinde anal kanalı içindeki hemoroid yastıkçıkları, kanama ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olur. İkinci evresinde dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı çıkan hemoroid memeleri dışkılama sonrasında tekrardan makattan içeri girer. Kanama ve kaşıntıya ek olarak ağrı oluşumu söz konusu olabilir. Üçüncü evresinde dışkılama sonrasında dışarı çıkan hemoroid memeleri kendiliğinden makattan içeri giremez. Hasta tarafından el yordamıyla içeri itilmesi gerekir. Dördüncü evrede hemoroid memeleri hasta tarafından elle dahi içeri sokulamayacak kadar büyümüştür.

    Basur HastalığıBasur Hastalığının Belirtileri: Makat bölgesi çevresinde meydana gelen kanama basurun en önemli belirtilerinden biridir. Genelde ilk belirti olarak görülür. Bu olaydan sonra uzman bir hekime başvurulması gerekir. Basur kanamaları az olarak görülse de bu kanamanın özellikle dışkılama sırasında görülmesiyle hasta bünyesinde giderek kansızlık meydana gelmektedir. İltihaplanma ise basurun başka bir belirtisidir. Genişlemiş toplardamarlarda meydana gelen bu iltihaplanmış basur memeleri genişleme ve şişme yapar. Bu durumlar hastaya giderek ağrı vermektedir. Eğer dışkılarken kişi ağrıdan şikayet ediyorsa bu da basurun bir başka belirtisidir. 

    Basurun Tedavi Yolları: Öncelikle bazı önlemlere dayanmaktadır. İlk olarak düzenli dışkılama önerilir. Böylelikle bağırsaklar içinde dışkı daha az kalacaktır. Basurdan kurtulmak için hastanın yemek yeme alışkanlığına çok önem göstermesi gereklidir. Özellikle da acı ve baharat tüketimine dikkat etmesi lazımdır. Ayrıca gereğinden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Çünkü aşırı yemek sindirim kanallarına zarar vermektedir. Ayrıca hardal, alkol ve kahve gibi ürünlerden uzak durması, tüketiliyorsa da minimum miktarda tüketilmesi gereklidir. Sıcak oturma banyoları basur hastalığına çok iyi gelmektedir. Basurdan kurtulmanın bir başka yolu ise hastanın yaşam tarzını değiştirmesidir. Durağan ve hareketsiz yaşam tarzını dinamik ve hareketli bir yaşam tarzına çeviren hastanın basurdan kurtulma ihtimali çok daha yüksektir. Ayrıca basurla birlikte kabızlık sorunu olan hastalarda bu sorun vazelin ya da lanolin yağı yardımıyla çözülebilir. Basur hastalığında cerrahi yöntem, basur hastalığı eğer ileri aşamalara ulaşmışsa gereklidir. Diğer tıbbi müdahaleler yetersiz kalırsa cerrahi yönteme başvurulması gereklidir. İki türlü uygulanabilecek cerrahi yöntem vardır. Biri Kriyoşirüji diğeri Hemoroidektomi olarak adlandırılır. Kriyoşirüji daha çok, fazla büyümemiş ve iltihaplanmamış basurlarda kullanılmaktadır. Bu tedavi, ameliyattan sonra hastanede kalmayı gerektirmemektedir. Ağrısız ve sızısız bir ameliyattır. Birkaç gün ishal olmaya neden olabilir. Hemoroidektomi ise daha çok basurun ilerlemiş evrelerinde kullanılan bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat sonrası hasta ağrı çekmektedir. Bu yüzden birkaç gün hastahanede kalmayı gerektirebilir. Fakat ameliyat genellikle başarılı sonuçlar vermektedir. Bu iki ameliyat sonrasında da hasta kendisine dikkat etmelidir.
    ]]>
    Sülük Basura İyi Gelirmi https://www.basur.web.tr/suluk-basura-iyi-gelirmi.html Sat, 01 Dec 2018 10:23:32 +0000 Sülük Basura İyi Gelirmi, Sülük latince ismi Hirudinea'dır. Sülük halkalı solucanlar sınıfından olan bir alt sınıftır. Bütün sülükler etçil hayvanlardır. Sümüklü böcekler, solucanlar, küçük kabuklular Sülük Basura İyi Gelirmi, Sülük latince ismi Hirudinea'dır. Sülük halkalı solucanlar sınıfından olan bir alt sınıftır. Bütün sülükler etçil hayvanlardır. Sümüklü böcekler, solucanlar, küçük kabuklular ve böcek lavları ile beslenir yada iki yaşamlılar, sürüngenler ve bazı memelilerde kan emen parazit şeklinde yaşamlarını sürdürürler. Sülüklerin bilinen en önemli büyük avcıları balıklardır. Karidesler, sucul böcekler ve diğer sülük türlerindendir.

    Tıbbi Sülük

    Tıbbi sülük yani Hirudo Medicinalis Avrupa'da sülüklerin medikal alandaki kurulan ilk kliniği yaklaşık 2500 sene önce kurulmuştur. Mikro cerrahi ve plastik cerrahide tedavi edilecek bölgede oldukça küçük bir ısırık ile işe koyulan omurgasız küçük hayvan kanı emer iken salgılamış olduğu enzimler ile birlikte vücudun kan dolaşımını sağlamaktadır. Mikro cerrahi ile plastik cerrahide kullanımı oldukça artan bu omurgasız hayvanlar özellikle de mikro cerrahi uzmanları bu durumun adına ''maden'' adı verilmiştir. Sülüğe İngilizler ise ''canlı eczane'' adını vermişlerdir. Doğal ortamda buluna bilen ve yüzyıllar boyunca kan emmesi ile bilinen tıbbi amaçla kullanılmakta olan doktor sülük tür. Bu sülüğün salgılamış olduğu antikoagulan madde yapıştırıldığı bölgede kan pıhtılaşmasını engellemektedir. Bu nedenle parmağı kopmuş kişilerde olduğu üzere tekrar dikilmiş organlar üzerinde geçici bir süre ile kan akışının devamını sağlaması amacı ile kullanılır.

    Sülük Basura İyi GelirmiSülükle Basur (Hemoroid) Tedavisi

    Hemoroid veya basur tedavisinde oldukça doğal bir yöntem olarak bilinir. Basurlu hasta kişinin rahatlaması için öncelikle sülük ile tedavi önerilmektedir. En az minimum üç seans olmalıdır. Sülük ile basur tedavisi sonucunda kişi ağrılarından kurtulmaktadır. Basur un  oldukça şiddetli olduğu dönemde ağrı yapan bir çeşidi olan tromboze hemeroidde yani boğulan basur olarak bilinen meme içerisindeki bekleyen kanın alınması sonrasında ağrıda ciddi azalma sağlar. Boğulan basur un bilimsel açıdan tedavisinde de içeride basınç yapmakta olan kanın alınması gerekmektedir. Şayet basınç yapan bu kan alınmaz ise ya bir yerden kendiliğinden delinerek akar yada vücut tarafından emilerek akabilir. Basurlu hasta kişi bir iki haftada rahatlamaktadır. Boğulan basura sülük yapıştırıldığında basur memesi içindeki basınç yapan kanın sülük tarafından emilmesi sonucunda kişide rahatlama sağlamaktadır. Fakat geçici olan bu uygulama sülük ile daha kısa zamanda düzelerek ağrı ve acıda hafifler geçer. Boğulan basur dışında ise sülük kullanımının bilinen bilimsel açıdan hiç bir değeri bulunmaktadır. Hatta kirli alan olduğundan zarar dahi vermektedir. Bu omurgasız hayvanın faydası olduğu gibi bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman zarar verebilir. Bilinçli kullanıldığında kişi faydasını görmektedir.

    ]]>
    Basur Patlaması https://www.basur.web.tr/basur-patlamasi.html Sat, 01 Dec 2018 11:44:31 +0000 Basur patlaması, basur, makat bölgesinde dışkılama yapılan bölgedeki toplardamarın yapısındaki bozukluğa bağlı olarak dışarı doğru çıkması durumudur. Şekil olarak memeye benzetilmektedir bu sebeple basur memesi de den Basur patlaması, basur, makat bölgesinde dışkılama yapılan bölgedeki toplardamarın yapısındaki bozukluğa bağlı olarak dışarı doğru çıkması durumudur. Şekil olarak memeye benzetilmektedir bu sebeple basur memesi de denilmektedir. Bu bölgedeki damarlarda şişme, patlama, genişleme gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Basur memesi yani basur patlamasının iki şekli vardır. Bunlar, dış basur memesi ve iç basur memesidir. Dış basur memesi, muayene sonucu çok rahat görülebilmektedir ve tedavisi de iç basur memesine göre daha kolay olmaktadır. İç basur memesi makat bölgesinin iç kısmında olduğu için görmek ve teşhis etmek dış basur memesine oranla daha zordur. İç basur memesinin tedavi için geç kalınmamalı, utanmalar yaşanmamalıdır ve tedavi ertelenmemelidir. 
      
   Basur parlamasının nedenleri nelerdir, basur patlamasının bilinmesi gereken bazı nedenleri vardır. Bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 
   • Vücudun soğuk alması ve soğuk zeminde oturmak,
   • Alkollü içecekleri fazla tüketmek basur memesinin oluşumuna yardım etmektedir,
   • Vücutta bazı sebeplerden dolayı bağırsak boyunun kısa olması kabızlığa neden olmaktadır,
   • Hamilelik döneminde yaşanan basınçtan dolayı basur memeleri oluşabilmektedir,
   • Sürekli olarak kuru gıdaların tüketilmesi kabızlığa sebep olmaktadır. Kabızlık, basur memesinin oluşmasındaki en büyük nedendir, 
   • Dolaşım sistemindeki bozukluklar,
   • Aşırı hareketsizlik. 
   Basur PatlamasıBasur patlamasının tedavisi nasıl yapılır, basur tedavisi hastanın hastalığının ilerleme durumuna göre değişmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde hastaya çoğunlukla ilaçlı tedavi ve krem tedavisi  uygulanmaktadır. Hastalığın ilk evrelerinde doğal bitkiler ile tedavi yöntemi de çok etkindir. Tedavi süresince bu bölgenin temizliği ve bakımı çok iyi yapılmalıdır. Yıkama işlemi her zaman soğuk su ile yapılıp, kurulamak için ise esnek hareketler kullanılmalıdır. Eğer rahatsızlık ilerlemiş durumda ise bu durumda basur memeleri cerrahi yöntemlerle alınmalıdır. Cerrahi yöntem en önemli tedavi uygulamasıdır.
   ]]> İç Basur https://www.basur.web.tr/ic-basur.html Sun, 02 Dec 2018 08:39:24 +0000 İç basur; tıp dilinde iç hemoroid olarak bilinen anüsün çıkışında bulunan damar yumağı şeklinde olan yastıkçık görevi gören dokulara verilen isimdir. İç basur bu dokuların çeşitli nedenlerle sarkması sonucu olu İç basur; tıp dilinde iç hemoroid olarak bilinen anüsün çıkışında bulunan damar yumağı şeklinde olan yastıkçık görevi gören dokulara verilen isimdir. İç basur bu dokuların çeşitli nedenlerle sarkması sonucu oluşur. Genellikle kalın bağırsak dokusunun anüse doğru yaptığı baskı sonucu hemoroid dokunun sarkması şeklinde oluşur. Hemoroid dokuları sindirim sisteminde görülebilecek sıvı ve dışkıların istemsiz şekilde dışarı çıkışını engelleyerek yastıkçık görevi görmektedir. İç hemoroid dokuları herkeste bulunmaktadır ve genelde hiç bir sağlık sorunu olmayanlarda bile iç hemoroid dokularının sarktığı görülmektedir. Bu dokularda sarkma oldukça şişme başlar ve tedavi edilme ihtiyacı doğar. 

   İç basur belirtileri;
   • Muayene sırasında sadece kanama ile kendilerini gösterebilirler. birinci evre olarak adlandırılan bu durum büyük abdest sırasında anüsten kan gelmesi, tuvalet kağıdına kan lekesi oluşmasına sebep olması ve damlama şeklinde kan gelmesine neden olacaktır. Bu gibi durumlarda ilgili polikliniklere başvurulması gerekmektedir.
   • Hastalığın ikinci evresi ise büyük abdest sırasında zorlanma ve anüsün en dış çeperinde bulunan hemoroid dokuların sarkmaya bağlı olarak şişmesi ile olmaktadır. Bu evrede kanamaların daha fazla olması beklenmektedir. 
   • Hastalığın üçüncü evresinde anüste bir önceki evrede şişmiş olan hemoroid dokuları bu evrede anüsün dışına doğru çıkıntı yaparak daha büyük doku oluşumuna sebep olup daha fazla hissedilebilen ve genellikle ağrı yapabilen bir boyuta ulaşır. Bu evrede kanama sıklıkla görülmektedir.
   • Hastalığın dördüncü evresi ise iç hemeroid ve dış hemeroid dokularının birleşip makatın dışında şişkin bir halde bulunması şeklindedir. Uzun süre sindirim sistemi sorunu çeken hastalarda görülmektedir. Oturulduğu zaman çok fazla ağrı vermektedir. Hayatı olumsuz etkilemektedir, bu evreye kadar gelinmesi durumunda cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.
   Görüldüğü üzere iç basur zamanla ilerleyebilen bir hastalıktır. Hastalığın ilk fark edildiği anda ilgili polikliniklere gidilmesi gerekmektedir. Genellikle insanların utanç duyma, çekinme gibi nedenlerden dolayı hastalığın ilk evrelerinde doktora gitmedikleri ve hastalığın ilerlediği bilinmektedir. 

   İç Basurİç basur tedavisi; 
   • Kızılötesi ışınlarla yapılan tedavi; hastalığın ilk evreleri için yapılmaktadır. Ağrı ve kanamaya yol açabilmektedir. Genellikle olumlu sonuç vermektedir.
   • Cerrahi tedavi yöntemi ile hastalığın ileri evreleri tedavi edilmektedir. Şişkin dokular alınarak yapılan tedavi yöntemidir. kanama olabilmektedir.
   • Doktorların önerdiği eczaneden satın alınabilen fitil, krem, antibiyotikler iç hemoroid tedavisinde etkilidir. 
   • Lastik bant yöntemi; hemeroid dokuları anüsün dışına doğru çıkmışsa lastik bant ile dokular doğal yerine bağlanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanması için mutlaka polikliniklere başvurulması gerekmektedir.
   • İç basur korunma yolları olarak ise; zengin lif içeren besinlerle beslenme, uzun süre oturur pozisyonda bulunmama, alkollü içeceklerden ve acı gıda maddelerinden uzak durmak olacaktır.
   ]]>
   Basur Patlıcan https://www.basur.web.tr/basur-patlican.html Mon, 03 Dec 2018 07:44:37 +0000 Basur patlıcan, hemoroid dediğimiz halk arasında basur adıyla bilinen rahatsızlık çok uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, çok sık kabız olup tuvalete çıkabilmek için kendinizi zorlamanızdan ayrıca yoğun s
   Basur patlıcan, hemoroid dediğimiz halk arasında basur adıyla bilinen rahatsızlık çok uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, çok sık kabız olup tuvalete çıkabilmek için kendinizi zorlamanızdan ayrıca yoğun stresli bir yaşamdan dolayı oluşan bir tür hastalıktır. Genellikle hamilelik döneminde daha fazla görülmektedir. Basur makat bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Tedavisi mümkün olmakla birlikte oldukça can yakıcı ve rahatsız edici bir hastalıktır. Beslenme ve sağlık önlemleri ile hastalığı denetim altına alabilirsiniz. Aynı zamanda bitkisel yöntemlerle de basur tedavisi mümkündür. Basur patlıcan tedavisi, bitkisel yöntemlerden bir tanesidir. 

   Basur Patlıcan tedavisinde, kullanacağımız malzemeler: 10 adet patlıcan (Bostan patlıcanı değil) ve 10 su bardağı su kullanılmaktadır.

   Basur PatlıcanYapılışı: Yeşil sap kısımlarını patlıcandan ayırınız. Temizce patlıcanları yıkadıktan sonra yeşil sapları ile birlikte bir tencerede patlıcanlara 10 su bardağı su ekleyerek harlı ateşte kaynamaya bırakınız. Kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak tencerenin altını iyice kısınız. Kısık ateşte yarım saat kaynadıktan sonra ocağın altını kapatınız. Kapağı hiç açmadan kendi kendine soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içinde bulunan yeşil sapları atın. Sarı suyu bir kavanoza veya şişeye boşalttıktan sonra buzdolabına koyarak soğumaya bırakınız.

   Basur Patlıcan tedavisinde yaptığınız bu karışımı 5 gün süreyle; Akşam yatarken aç karnına 1 su bardağı için. Sabah kalktığınızda aç karnına 1 su bardağı için.

   Fakat bu 5 gün süre içinde sirke, turşu, domates, bulgur, çilek, acı biber kesinlikle yenmemesi gereken yiyeceklerdir. 5 gün sonunda bu yiyeceklerin hepsini yiyebilirsiniz. Aynı zamanda metal sandalyeye oturmak ve çıplak ayakla taşa basmak hastalığınızı yenileyeceği için önerilmemektedir. Sadece 5 gün için değil her zaman bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

   Basur patlıcan, tedavi yöntemini uygulayarak rahatsızlığını en aza indirgeyen insanların sayısı oldukça fazladır. Can yakıcı ve oldukça rahatsız edici bir hastalık olan basur, bitkisel yöntem olan patlıcan tedavisi ile bu hastalığa birçok kişi çözüm bulmaktadır.
   ]]> Basur https://www.basur.web.tr/basur.html Mon, 03 Dec 2018 16:42:30 +0000 Basur, Ülkemizde hemen hemen birçok insanda bu hastalık mevcuttur. Çoğu insan ise bu hastalığı gizlemektedir. Hastalığı söylerken utanırlar. Hatta doktora bile görünmek istemezler. Birçoğu görünmez bile. Genel olarak Basur, Ülkemizde hemen hemen birçok insanda bu hastalık mevcuttur. Çoğu insan ise bu hastalığı gizlemektedir. Hastalığı söylerken utanırlar. Hatta doktora bile görünmek istemezler. Birçoğu görünmez bile. Genel olarak neredeyse elli yaşını geçmiş insanların yarısından fazlasında bu hastalık mevcuttur. Basur, insanların makat denilen yani dışkılarınızın dışarıya atıldığı alanda meydana gelmektedir. Dışkı bölgesinde yani makatta yer alan toplardamarlar genişlemektedir. Anüste meydana gelen bu damarlar şişerek genişler ve oralarda et parçacıklarının meydana gelmesine neden olur. Bu şişmeler iltihaplı olarak oluşur. İnsanlarda çok ağrılara neden olmaktadır. Basurun diğer adı ise hemoroiddir. Hatta bazı yerlerde ‘’mayasıl’’ olarak da bilinmektedir. Beslenmenizi düzenli bir biçimde yerine getirilirse bu hastalık kontrol altına alınabilir. Basurlar klinik açıdan iki biçimde görülür:

   İç Basur: Anüs yerinin kapanmasına neden olan büzgen kasın üzerinde toplardamarlar vardır. Bu toplardamarların yayılması ile oluşmaktadır. İç basurlar sarkma biçiminde meydana gelmektedir. Dışkı alanına et parçalarını sarkıtırlar.

   Basur

   Dış Basur: Anüs yerinin kapanmasına neden olan kasların alt taraflarındaki toplardamarların genişleyerek yayılması sonucu meydana gelmektedir. Dış basurun meydana gelmesinin nedeni ise dışkıların genişlemesinin ardından dışarıya sarkmasıdır. Dış basur insanlarda kanama yapar. Bu durumda insanlarda kansızlığa neden olur. Bunun yüzünden iltihaplanma meydana gelir. Bu iki basur çeşidi birlikte meydana gelebilir. Fakat eğer tek basur varsa bu da genel olarak dış basurdur.

   Basur Hastalığını Kolaylaştıran Sebepler,

   • Basur rahatsızlığını diğer bazı hastalıklar tetikleyebilir. Genel olarak hamilelik döneminde veya doğum yapıldıktan sonra kadınlarda çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Nedeni ise gebelik döneminde rahim ağzı genişleyerek bebek dışkı bölgesine baskı uygular. Toplardamarlar baskı sonucu şişer ve hasar görür. Ya da doğum esnasında annenin ıkınması ile o bölgeyi zorlaması sonucu meydana gelir. 
   • Arka arkaya hamilelik geçirmeleri yüzünden de meydana gelebilir. Siroz hastalarında basurun çok olduğu görülmektedir. İnsanlardaki toplardamarların bozulması sonucu basurlar meydana gelir. 
   • Çok fazla baharatlı yemek tüketen insanlarda, acı gıda tüketimi yüzünden de basur meydana gelir. 
   • Çok fazla yani gereğinden çok yemek tüketmek basura neden olur. 
   • Çok aşırı alkol tüketen insanlarda da basur meydana gelir. 
   • Çok fazla dışkı bölgesinin hasar göreceği işler yapmak basura neden olabilir. Çok fazla bisiklet sürmek basura neden olabilir.

   Basur Rahatsızlığının Belirtileri Şunlardır,

   Basurun belirtilerinin sebebinin iç basurdan mı kaynaklı yoksa dış basurdan mı kaynaklı olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü iç basurdan kaynaklı ise eğer basur çok fazla büyümediyse insanlara fazla rahatsızlık vermez. Hatta insanlar hissetmezler bile. İçte meydana gelen basurun tesirleri tuvalete gittiğiniz zaman görülmektedir. Dış basurda gözle görülebilir. Anüs çevresinde meydana gelmektedir. Ağrılara neden olmaktadır. En çok belirtiler şu şekildedir:

   • En belirgin olan belirtisi tuvalete çıkıldığında büyük tuvalet esnasında çok şiddetli ağrıların olması. Fakat basuru olan her insanda bu ağrıların meydana geldiğini söyleyemeyiz. Çünkü eğer ağrının meydana gelmesi için anüsün etrafında damarların kaslar yüzünden basınç uygulayacak kadar şişmesi. Çok şiddetli ve durmaksızın ağrı yapması, basur sebebiyle şişen damarlara kan akışının gitmesinde bir sorun olmasından dolayı ya da kan akışının durmasından dolayı ağrılar meydana geliyor.
   • İç basurun sebep olmasından kaynaklı kaşıntıların çok olması. İçerideki şişen damarlardan bir sıvının dışarıya sızması ile anüs çevresinde hasar oluşturması sonucunda kaşınmaların meydana gelmesine neden olmak]]> Basur Fitili https://www.basur.web.tr/basur-fitili.html Tue, 04 Dec 2018 11:40:48 +0000 Basur fitili, basur hastalığı makat bölgesinde gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Makat bölgesinde bulunan toplardamarın yaralanması, genişleyip, zayıflaması ile ilk belirtilerini göstermektedir. Kabızlık ile başlayıp, basur Basur fitili, basur hastalığı makat bölgesinde gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Makat bölgesinde bulunan toplardamarın yaralanması, genişleyip, zayıflaması ile ilk belirtilerini göstermektedir. Kabızlık ile başlayıp, basur memeleri çıkana kadar belli aşamalardan geçmektedir. İç basur memesi ve dış basur memesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç basur memesi teşhisi ve tedavisi zor olmaktadır. Ancak dış basur memesi bir tedavi ile teşhis edilebilmektedir. 

    Basur rahatsızlığına neden olan durumları şu şekilde sıralayabiliriz: 
    • Soğuk zeminde çok fazla oturmak,
    • Hareketsiz bir yaşam sürdürmek,
    • Alkollü içecekleri fazla tüketmek,
    • Kabızlık sorununa önlem almamak,
    • Bağırsak boyunun kısa olması,
    • Gebelikteki basınç.
    Basur fitili, basur hastalığında kullanılan bazı ilaçlar, makat bölgesindeki kaşıntı, ağrı ve kanama durumuna göre etkili olmaktadır. Bu ilaçlar hastalığı en düşük seviyeye indirmektedir. Hastalığın tamamen iyileşmesi hastalığın ilerleme durumuna göre değişiklik göstermektedir. Basur fitilleri hekiminizin tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Basur fitili hastalığı tamamen iyileştirememektedir ancak hastalığın hafiflemesinde etkili olmakta, ağrıları indirmektedir. 

    Basur FitiliBasur fitili nasıl kullanılır, temizlenmiş makat bölgesine, buzdolabında saklanmış, korunmuş olan fitil yerleştirilir. Fitilin elde çok tutulmamasına ve erimemesine dikkat edilmelidir. Makat bölgesine yerleştirilen fitilin tekrar çıkmaması için, fitil uygulandıktan sonra 10-15 dakika hareket edilmemelidir. Fitil makat bölgesinde eriyince hasta yerinden kalkabilir. Fitilin basur hastalığını iyileştirici bir yönü yok ancak yumuşatmaktadır makat bölgesini ve hastalığı hafifletmektedir.

    Fitil şeklinde kullanılan basur ilaçları şunlardır;

    Proctolog(supozituvar), kaşıntı ve şişliği engellemektedir. Günde iki defa kullanılır.
    Kortos fitil(supozituvar), uyuşturu özelliği ile ağrıyı azaltır, herhangi bir yan etkisi yoktur. Günde iki defa kullanılır.
    Procto-Glinevol(supozituvar), Kaşıntı ve makattaki şişliği engellemektedir. Yan etkisi bulunmamaktadır. Günde iki defa kullanılır. 
    ]]>
    Dış Basur https://www.basur.web.tr/dis-basur.html Wed, 05 Dec 2018 08:22:58 +0000 Dış Basur, Basur ince kılcan damarlarının kanaması ve iltihaplanması bu damarların anüs ve alt makat bölgesinden gözle görülebilen ve elle fark edilebilen basur memelerdir. Büyüklükleri bazen nohuttan küçükken bazen de bir Dış Basur, Basur ince kılcan damarlarının kanaması ve iltihaplanması bu damarların anüs ve alt makat bölgesinden gözle görülebilen ve elle fark edilebilen basur memelerdir. Büyüklükleri bazen nohuttan küçükken bazen de bir yumurta büyülüğünde olabilirler. makat bölgesindeki basur damarların sarma yapması ve bağırsak duvarında meydana gelen zayıflamadan kaynaklanmaktadır. Şişkin damarlar rektum içindeyse buna iç basur anüs dışındaysa dış basur olarak adlandırılır. Dış basur iç basur kadar rahatsızlık vermez dışkılama esnasında kişinin eline gelmesinde psikolojik olarak rahatsız olurlar. Basur'un en sık görülen belirtileri anüste kaşıntı oturulduğunda şişen damarların üzerindeki basıncın artmasıyla şiddetli ağrılar ve kanamalardır. Kişide ağrı, kaşıntı, kanama, ıslaklık varsa her bu şikayeti olan kişilerde basur olmayıp altında yatan başka şikayetler olabilir. Bu nedenle bir hekime başvurulmalıdır. Basur problemleri günümüzde bir çok insanların sağlık sorunları ve çok yaygındır. İnsanın günlük yaşamını ve psikolojisini ciddi şekilde etkiler. Şişince ve iltihaplandığında dayanılmayacak ağrılar olur. 

    Basurda oluşan lezyonlar, şişlikler makat dışında fark edilirler. İç basur görülmez iç basur da maka tan kan gelmesiyle kendinini beli etmesiyle bilinir. dış basur un hafif bazı şikayetler dışında ciddi şikayetleri yok turdur. Bu şikayetlerden bazıları oturunca işliklerde basınç nedeni ile olan şiddetli ağrılar, kaşıntı, ıslaklık gibi bazı şikayetlerdir. Dış basur iç basura rağmen daha kolay tanı konur ve daha kolay tedavi edilir. dış basur un beli başlı bir takım nedenleri vardır. Makatı  hemen yanında bulunan bir takım damarları  pıhtı birikerek ödem oluşmasıyla kendini  gösterir ve arı yapar. Dış basurun beli başlı sebepleri vardır. Çevresel ve genetik faktörler, uzun süre kabızlıklar ve ishal, kişinin yapısal durumu, aşırı kilo, hamilelik ve doğum, ağır kaldırma gibi aşırı egzersizler sonunda damarlara normalden çok uygulanan basınçtan ve çok uzun süre ayakta kalmak ve oturmak dibi sonuçlardan ortaya çıkar. Makat çevresin hata iç bölgesini etkileyen bir takım siğiller cinsel yola bulaşır. Bu tür siğilleri basur ile karıştırılmamalıdır. Bu yüzden uzman olan bir hekime örneğin" kriptoloji uzmanına gidilebilir. Aşırı ıkınma ve kabızlık gibi zorlamaya bağlı makat çevresinde oluşan yırtıklarda dış basurla karıştırılabilir. Aşırı ıkınma nedeniyle damar çatlaması ve buna bağlı cilt altınına kan birikirse, ağrı verici bir şişlik olur.

    Dış BasurDış Basur Tedavisi: Basur şikayeti olan hastalara hemen ameliyat önerilmez. Bu tür vakalara hafif vakalar denir. Bu tür vakalara öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanır. Uzman doktor ilaç olarak hastaya ped,merhem ve fitil gibi maddeleri önerebilir. Ayrıca basur tedavisinde kullanılan ilaçların başını kortizon adı verilen ilaçlar tutmaktadır. Bu ilaçlar fitil ve merhem şeklinde lokal olarak, ağrısı ve kaşıntısı olan hastalar için dıştan kullanılmaktadır. Bu ilaçlar uzun süresinden ziyade kısa süreli kullanılan ilaçlardır. Uzun süre kullanıldığında deri incelmesi, deri döküntüsü, iltihaplanma gibi yan etkiler gösterebilir. Bunun yanında ağız yolu ile kullanılan tabletler de ilaç olarak verilmektedir. Bu tabletler toplardamar basıncını azaltır, toplardamar basıncı azaldıkça da basur şişlikleri azalacaktır. Buna bağlı olarak da kanama ve ağrılar da doğru orantılı olarak azalmaya başlayacaktır. İlacın işe yaramadığı zamanlarda devreye cerrahi tedavi girer. Genelde basurun 3 ve 4. evrelerinde ameliyat devreye girer. Ameliyatlar çoklukla spinal anestezi, sedasyon ile lokal anestezi ve genel anestezi ile yapılabilmektedir.
    ]]>
    Basur Yanması https://www.basur.web.tr/basur-yanmasi.html Wed, 05 Dec 2018 18:19:10 +0000 Basur Yanması, Hemoroid olarak da bilinen basur, kişilere zor ve sancılı anlar yaşatan makat bölgesinde kalın bağırsağın yol açtığı bir hastalıktır. Bu hastalık kişilerin sürekli diken üstünde olmasına ve sinir bozukluk Basur Yanması, Hemoroid olarak da bilinen basur, kişilere zor ve sancılı anlar yaşatan makat bölgesinde kalın bağırsağın yol açtığı bir hastalıktır. Bu hastalık kişilerin sürekli diken üstünde olmasına ve sinir bozukluklarına yol açabilmektedir. Erkeklerde görülür gibi bir algı varsa da kadınlarda da çok yaygın olan hatta hamilelik sonrasında daha yaygınlaşan bir durumdur. 

    Basur YanmasıBasur Yanması Neden Olur
    • Kişilerin çok fazla katı gıda ağırlıklı beslenmesi boşaltım sırasında basurun şiddetlenmesine ve yanmalara neden olur. Bu nedenle kişinin daha çok sıvı ağırlıklı beslenmesi, gün içinde su tüketimini artırması gerekmektedir. 
    • Sebzeler düzenleyici işleve sahiptir. Bu nedenle bol miktara meyve ve sebze tüketmelisiniz. 
    • Süt ürünleri ve özellikle yoğurdu her gün yemeyi ihmal etmeyiniz. Bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve daha rahat bir gün geçirmenizi sağlar. 
    • Turşu, baharatlı yemekler, acılar ve mayalı besinler yanı sıra alkol tüketimi azaltılmalı hatta bırakılmalıdır. 
    • Hareketsizlik, sürekli oturma, şoförlük vb işlerde çalışanlarda da çok sık görülmektedir. 
    • Fazla kilo basuru artırır ve basuru şişmesine, yanma ve ağrılara neden olur. Beslenmenizin yanı sıra egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak günde en az 30 dakika yürümelisiniz.
    ]]>
    Zeytinyağı Basura İyi Gelirmi https://www.basur.web.tr/zeytinyagi-basura-iyi-gelirmi.html Wed, 05 Dec 2018 19:24:29 +0000 Zeytinyağı basura iyi gelir mi, Zeytinyağı basur için merhem görevi görmektedir. Hem içilerek, içten yağlar ve tedavi eder hem de dıştan basur olan bölgeye sürülerek tedavi edilmesi sağlanır. Zeytinyağı içilerek iç o Zeytinyağı basura iyi gelir mi, Zeytinyağı basur için merhem görevi görmektedir. Hem içilerek, içten yağlar ve tedavi eder hem de dıştan basur olan bölgeye sürülerek tedavi edilmesi sağlanır. Zeytinyağı içilerek iç organları yumuşatarak basurun sancısını hafifletir. Zeytinyağı yemeklerden önce ve sonra çiğ olarak içilmelidir.

   Hemoroid dediğimiz halk arasında basur adıyla bilinen rahatsızlık çok uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, çok sık kabız olup tuvalete çıkabilmek için kendinizi zorlamanızdan ayrıca yoğun stresli bir yaşamdan dolayı oluşan bir tür hastalıktır. Genellikle hamilelik döneminde daha fazla görülmektedir. Basur makat bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Son bağırsakta bulunan siyah kan damarlarının genişleme ve kanamasından oluşmaktadır. Tedavisi mümkün olmakla birlikte oldukça can yakıcı ve rahatsız edici bir hastalıktır. Beslenme ve sağlık önlemleri ile hastalığı denetim altına alabilirsiniz.

   Zeytinyağı Basura İyi GelirmiZeytinyağı basura iyi gelir mi Saf zeytinyağı ocakta ısıtılarak ta içilirse, basura çok büyük faydası vardır. 50 gr. saf zeytinyağı ocakta ısıtılarak sabahları aç karnına içilir ve birkaç gün bu işleme devam edilmelidir. Birkaç gün yaptığınızda bağırsaklarda bir yumuşama ve rahatlama hissetmeye başlayacaksınız. Hazmı en kolay olan zeytinyağı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Zeytinyağı bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle konstipasyona engel olur ve hazmı kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda dıştan zeytinyağını makata sürdüğünüzde acınızı hafifletecektir.

   Sağlıklı beslenmeye katkısı dünyaca onaylanmış zeytinyağının vücudumuzda faydalı olmadığı organımız hemen hemen hiç yok gibidir. Zeytinyağı insanlığın sağlığı için sunulmuş en büyük hediyedir.

   Zeytinyağı basura iyi gelir mi, sorusuna cevap olarak bu tedavi yöntemini uygulayan ve rahatsızlığını en aza indirgeyen insanların sayısı oldukça fazladır. Can yakıcı ve oldukça rahatsız edici bir hastalık olan basur, bitkisel yöntemlerden biri olan zeytinyağı tedavisi ile bu hastalığa birçok kişi çözüm bulmaktadır.
   ]]>
   Basur Kaşıntısı https://www.basur.web.tr/basur-kasintisi.html Thu, 06 Dec 2018 12:25:30 +0000 Basur kaşıntısı, Makat kaşıntısı olarak bilinen popodan oluşan bir tür rahatsızlıktır. Makat bölgesinde toplardamar varis şeklinde şişmektedir. Bu şişkinlikte kaşıntı oluşmasına sebep olur. Ameliyat sonrasınd Basur kaşıntısı, Makat kaşıntısı olarak bilinen popodan oluşan bir tür rahatsızlıktır. Makat bölgesinde toplardamar varis şeklinde şişmektedir. Bu şişkinlikte kaşıntı oluşmasına sebep olur. Ameliyat sonrasında oluşan kaşıntılar yaranın geçmesini ifade eder. Basur kaşıntısı çok rahatsız edici bir rahatsızlık olduğu için kaşıntıyı önlemek gerekir. 

   Basur KaşıntısıBasur kaşıntısını engellemek için alınacak önlemler;
   • Alerjinin ve kaşıntının oluşmasına sebep olacak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. 
   • Kaşıntıya sebep olan sabun, şampuan, krem ve ıslak mendil gibi bakım malzemeleri bırakılmalıdır. 
   • İç çamaşır deterjan yerine sabun ile yıkanmalı ve yıkandıktan sonra ütülenmelidir.
   • Kafeini olan içecekler, baharatlı yiyecekler, fındık, domates, süt ve süt ürünleri gibi bir çok yiyeceğin yenilmesi azaltılmalıdır.
   • Tuvalete gidildikten sonra makat bölgesi ılık su ile yıkanmalı ve iyicene kurutulmalıdır.
   • Günlük olarak iç çamaşırı değiştirilmelidir.
   • İç çamaşırının içerisine pamuklu bir bez konulmalıdır. Kaşıntı olan bölgede terlemeyi engellemek ve kaşıntı bölgesini temiz tutmak için pamuklu bez konulmalı ve sık bir şekilde değiştirilmelidir.
   • Kaşıntı olan yer tırnaklarda sert bir şekilde kaşınılmamalıdır. Tırnakların ucu ile yavaş yavaş kaşınması gerekilir.
   • Tuvaleti edilerek oluşan kaşıntılar da ılık su ile pansuman edilmelidir.
   • Doktor tarafında verilen ilaçlar ve kremler kullanılmalıdır.
   • Kaşıntının olduğu bölgenin temizliği sık ve özenle yapılmalıdır.
   • Kaşıntı bölgesine sabun kullanılmamalıdır. Kaşıntının daha da artmasına sebep olabilir. O yüzden duru su ile yıkanmalı ve pamuklu bez ile kurulanmalıdır.
   • Pamuklu veya keten dışında iç çamaşırı kullanılmamalıdır. 
   • Kaşıntının olduğu bölge sık bir şekilde havalandırılmalıdır. 
   • Makat bölgesinin temizliği sık bir şekilde yapılmalıdır.
   ]]>
   Ahmet Maranki Basur https://www.basur.web.tr/ahmet-maranki-basur.html Fri, 07 Dec 2018 07:58:22 +0000 Ahmet Maranki Basur, Ahmet Maranki ülkemizde yetişmiş yegane başarılı tıp uzmanlarındandır. Eğitiminin büyük bölümünü ülkemizde tamamladıktan sonra eğitimin daha ileriye götürmek amacıyla ABD de ciddi anlamda uzmanlıklar Ahmet Maranki Basur, Ahmet Maranki ülkemizde yetişmiş yegane başarılı tıp uzmanlarındandır. Eğitiminin büyük bölümünü ülkemizde tamamladıktan sonra eğitimin daha ileriye götürmek amacıyla ABD de ciddi anlamda uzmanlıklar gerçekleştirmiştir. Almış olduğu eğitimler çoğunlukla halk sağlığını koruma, yararlı kozmetik ürünlerin kullanılmasına yöneliktir. Ahmet Maranki'nin uzun yıllar boyunca bitkisel alanda çalışmalar yapmıştır. Yapmış olduğu çalışmalarda asıl amacı insanların gereksiz ilaç ve antibiyotik kullanımından korumaktır. Bunun için bir çok hastalığın tedavisi amacıyla bitkisel ürünlere kullanmıştır. Çoğunlukla seçmiş olduğu bu bitkisel ürünler hastalığın durumuna göre yan etkisi bulunmayan niteliktedir. Bir çok platformda isminden söz ettiren Ahmet Maranki çağın hastalıkları üzerine yoğunlaşarak insanların bitkisel yöntemler ile tedavi etmeyi amaçlamıştır. 

   Ahmet Maranki BasurAhmet Maranki Basur Hakkındaki Düşüncesi
   Çağın hastalıklardan olan basur rahatsızlığının tıp literatüründeki ismi Hemoroid olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi amacıyla bir kısım cerrahi operasyonlar ve ilaç tedavileri bulunmuştur. Ancak Prof Dr. Ahmet Marankinin her zaman için çağ hastalığının tedavisi amacıyla yan etkisi olmayan ve cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulmadan bu tedavinin yapılacağı kanaatindedir. Bu hususla ciddi anlamda bitkisel araştırmalar yaparak bu hastalığın tedavisini bulmuştur. Prof Dr. Ahmet Maranki çalışmalarını tamamladıktan sonra oluşan ağrının son bulması amacıyla uygun bitki karışımlarını bir araya getirerek basur tedavisinin tamamı ile ortadan kaldıracak tedavi yöntemlerini bulmuş yegane bir uzman hekimdir.

   Prof Dr. Ahmet Maranki Basur Tedavisi
   Uzman hekim oluşan basur rahatsızlığının temelinde kabızlık, yoğun stres ve fazla yemekten kaynaklandığını bu nedenle bu sıkıntıların öncelikle ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bundan sonra bir kısım tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıkların ortadan kalktığını dile getirmiştir. Bunun için doğal olarak kök zerdeçal ve kuşburnu kırışımı çay yapılarak günlük iki çay bardağı içilmelidir. Aktarlarda bulunan kara halile bitkisinin çekirdekleri kavrulduktan sonra dövülür ve yemeklerden sonra 2-3 kaşık kadar çiğnenerek tüketilmesi halinde basurun yumuşadığı görülmüştür. Bununla birlikte baharat türlerinden tüm acı baharatların basura olumsuz etki oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olup bu hususla  basur olan kimselerin acı baharat türlerinden uzak durmasını dile getirmiştir. Baharat türü olarak yemeklerde nane, dereotu, tarçın ve safranın basuru önleyici etkileri bulunmaktadır. Bunlardan sonra önleyici gıda takviyeleri sağlanarak tedavi yöntemlerine geçilir. 

   Prof Dr. Ahmet Maranki Basur Rahatsızlığına İlişkin Bitki Tedavisi
   Öncelikle basurun bulunduğu bölgedeki meme kısmının yumuşaması ve küçülmesi amacıyla makat bölgesinde kaynatılan kuşburnu lapa şekline getiriler basurun bulunduğu bölgede ezme şeklinde 15 dakika kadar bekletilir. Akabinde ılık suyun içine papatya, biberiye, ısırgan, kuşburnu konularak bitki özleri verildikten sonra 20 dakika kadar dinlenilmelidir. Günlük 1 bardak kadar kaynatılmış su teresi sıkılarak ılık şekilde içilmelidir. Günlük meşe kabuğu toz haline getirildikten sonra yatmadan önce basurlu bölgeye sürülerek pansuman yapılır. Bu arada dışkının yumuşak hale gelmesi amacıyla kayısı ve keçi boynuzu tüketilmelidir. Bu işlemler yaklaşık olarak bir hafta kadar yapıldıktan sonra kişinin rahatsızlığının son bulduğu görülecektir. Bunun yanında at kestanesi kabuğu bitki çayları ile kullanılması halinde basurun ciddi anlamda tedavi oluşturduğu görülmüştür. Bu hususla Ahmet Maranki basur rahatsızlığı çeken bir kimsenin bu işlemleri yapması halinde ciddi anlamda rahatsızlığından kurtularak sağlığına tekrardan kavuşacağını dile getirmiştir. 
   ]]>
   Basur İlacı https://www.basur.web.tr/basur-ilaci.html Sat, 08 Dec 2018 02:13:48 +0000 Basur ilacı, günümüzde oluşan çağın yeni hastalığı olan basur aslında pekte yeni denilemez. İnsanların sadece utandıkları için sakladıkları basur ise hemen, hemen her 10 kişiden altısında muhakkak var olan bir h
   Basur ilacı, günümüzde oluşan çağın yeni hastalığı olan basur aslında pekte yeni denilemez. İnsanların sadece utandıkları için sakladıkları basur ise hemen, hemen her 10 kişiden altısında muhakkak var olan bir hastalık çeşididir. Basur olan kişinin gerçek anlamda yaşadığı rahatsızlıklar, oldukça günlük hayatta ciddi sıkıntılar yaşayan kişilerdir. Çoğu basur hastası olan kişilerin kendi kendine yapabildikleri iyileşme yöntemiyle yada ağrısını azaltmakla kendi çaplarına göre buldukları çözümlerle rahatlamaya çalışıyor. Günümüzde ilerlemiş olan basur için kullanılan ilaçlar piyasalarda doktor tarafından muayene edilerek kullanılan ilaçlar ise hastayı olumlu yönde etkileyip hastanın rahatlamasını sağlıyor. Basur ilaçları ise hastada oluşan basuru, geçirmez sadece hastanın o anki ağrı, batma, ve yanma gibi şikayetlerini dindirir. Basur ilacı olarak bilinen ve kullanılan ağrı kesiciler etkili olabilir.

   Basur olan kişinin kendi kendini eli ile kontrol edebilir. Böylece basur olup olmadığını anlayabilir. Kişinin eline meme şeklinde bir, parçanın gelmesi durumunda anlamalı ki kişi basur hastasıdır. Basurda kullanılan ilaç oral yolla alınan ilaçlardır. Bu ilaçların bazıları ise, krem şeklinde kullanılarak sürülür. Ayrıca basur da kullanılan başka bir ilaç ise fitildir.  Basur hastası olan kişinin kendi yöntemleri ile uyguladığı çözümler kesin olarak iyileşme beklentisine girmemesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir durumdur ki hiç bir hastalık doktora gitmeden ve tedavi uygulanmadan iyileşme söz konusu olması mümkün değildir. 

   Basur İlacıBasur ilaçları nelerdir Ağrı kesici, krem pomatlar ve fitil yardımı ile kullanılan fitil gibi ilaçlarla basur da kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavileri uygulanan basura oldukça etkili olabilir. İlaçların düzenli kullanılması çok önemli bir detaydır. Ayrıca bitki kürlerin de basura oldukça faydası vardır. Basur olan bölgeye güzelce yedirilerek pamuk yardımı ile sürülmelidir.

   Basur olan kişinin her şeye dikkat  etmesi gerekir. Yiyeceklerine dikkat etmeli ayrıca baharat basur un baş düşmanı olarak bilinir. Bunların yanı sıra acı turşular, yenmemeli bol sıvı ve posalı gıdalar tüketilmelidir. Basur hastası olanların günlük olarak, sıcak suya oturarak kendisini rahat ettirmelidir. En önemlisi ise kesinlikle kabız olmamalı buna dikkat etmelidir. Doktorun verdiği ilaç ve krem yardımıyla kendini tedavi etmelidir. Bunların yanı sıra günlük hayatta aktif olunmalı ve çok dar giymemelidir. Kullanılan basur ilaçları ise anüsün etrafına sürülmelidir.

   Basur ilaçları nasıl kullanılmalıdır Basur ilaçları öncelikle doktor tarafından reçete edilerek alınmalıdır. Ve bunları doktorunuzun size önerdiği şekilde gerek fitil gerek krem, gerekse hap şeklinde kullanılmalıdır. Basur ilaçları düzenli olarak kullanılmalı kişi hijyen temizliğine son derece dikkat etmelidir. Hasta olası bir durum karşısında yani durmayan kanamalar yada aşırı yanma ve kaşıntı gibi şiddetli durum karşısında her türlü önlemi almalıdır. Önlem almasına rağmen şikayetlerde bir değişme görülmüyorsa, yapılacak en doğru karar ise doktorunuz ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Doktorunuz ile görüşme ve tekrar kısa süren muayene ardından yapılması gereken durumlara karar vermesi durumunda gerek görülen ameliyata karar verilebilinir. 
   ]]>
   Basur Bitkisel Tedavi https://www.basur.web.tr/basur-bitkisel-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 02:33:59 +0000 Basur Bitkisel Tedavi, Birçok hastalıkta olduğu gibi basur tedavisinde en etkili yöntem hiç şüphesiz ki, basur bitkisel tedavi yöntemidir. Bir rivayete göre; Yeryüzünde bilinen en ünlü hekimlerden biri olan Koslu Hip Basur Bitkisel Tedavi, Birçok hastalıkta olduğu gibi basur tedavisinde en etkili yöntem hiç şüphesiz ki, basur bitkisel tedavi yöntemidir. Bir rivayete göre; Yeryüzünde bilinen en ünlü hekimlerden biri olan Koslu Hipokrates bu doğal basur bitkisel tedavi yöntemini 2400 yıl önce uygulamıştır. Özellikle basurun atak dönemlerinde yaşanılan ağrı, kaşıntı ve yanma gibi rahatsızlıklar nedeni ile baskı altına alır. Böylece iltihaplı kan giderek genişler ve şişer. Bu kan damarları zamanla zayıflar ve ortaya çıkmaya başlar. Meydana gelen basur olgunlaşmaya başlar ve kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Daha sonra patlayarak kanı iltihaplı şekilde dışarıya atar. Basur rahatsızlığı genelde acı, turşu, baharat, mayalı yiyecek ve asitli içecek tüketildiği zaman daha yoğun bir şekilde kendini belli eder. Basur bölgesinde önemli derecede ağrı meydana gelir. Bu durum bölgedeki hassasiyeti daha fazla artırarak dayanılmaz bir hale getirir. Bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacak olan bitkisel tedavi yöntemidir. Yani sarı kantaron diğer ismiyle kılıç otu bitkisi birçok derde deva bir bitkidir. Sarı kantaron yağı, basur hastaları için oldukça etkili doğal bir yapısı vardır. Özelliği ile yaraları iyileştiriyor ve damar büzücü etkisi üzerine basurun iyileşmesini sağlıyor. Şayet basur hastalığı çok ileri seviyede değil ise, kullanım açısından en değerli olan bitkisel yöntemlerden birisidir. Öncelikle bir parça pamuğa sarı kantaron yağı iyice yedirilir. Sonra hafif bir fitil şeklinde makat bölgesine doğru uygulaması yapılır. Her gün ve büyük abdestten sonra bu pamuk değiştirilir. Bu şekilde bir veya iki hafta sonra iyileşme sağlanabilir. İyileşme süreci 8-25 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bu basurun evlerine göre değişim olabilir. Tedavi sonrasında büyük rahatlama hissedildiği gibi bu rahatsızlık zaman içerisinde maksimum düzeyde azalma görülecektir.

   Basur Bitkisel TedaviBasur Bitkisel Tedavi Yöntemleri;

   • Siyah Üzüm Yaprağı; Bir bardak su kaynatılır ve içerisine 11-16 gr siyah üzüm yaprağı ilave edilir.
   • Sonrasında biraz bekletilir. Bu şekilde hazırlanan çay tedavisi karışımdan günde iki bardak içilmesi önerilir.
   • Semiz Otu; Lapa şekline getirilir ve krem kıvamında basur olan bölgeye tatbik edilir.
   • Zeytinyağı; Önce ısıtılarak ılık bir şekilde sabahları aç karnına 50 gr kadar içilir. Bu şekilde birkaç gün devam edilir.
   • Böylece bağırsakların yumuşaması sağlanır. Ayrıca saf zeytinyağına batırılmış bir pamuk ile makat bölgesine,
   • Gece yatmadan hemen önce sürülür. Bu durum yedi gün boyunca bu şekilde devam edilir.
   • Maydanoz; Bitkisel basur tedavisi içinde kullanılan en bilineni maydanozdur. Bir bardak suyun içerisine,
   • İnce ince doğranmış maydanoz ilave edilir. On dakika kadar kaynatılır ve yirmi dakika kadar dinlendirilir.
   • Basur olan bölgeye bir pamuk yardımı ile sürülmek üzere tatbik edilir.
   • Papatya; Bir bardak su kaynatılır. Sonra içerisine 2 gr papatya ilave edilir. On dakika kadar dinlenmeye bırakılır.
   • Daha sonra bir pamuk yardımı ile basur olan bölgeye tatbik edilir.
   • Rezene Tohumu; Bir bardak su kaynatılır. İçerisine 4 gr rezene tohumu ilave edilir.
   • On dakika kadar beklettikten sonra bu karışım içilir. Bu işlem gün aşırı 2-3 kere tekrar edilir.
   • Sarımsak; Üzüm çekirdeği ile beraber ezilir. Sonrasında lapa haline getirilir ve basur olan bölgeye sürülür.
   • Çörek Otu Yağı; Küçük bir pamuğa çörek otu yağı sürülür. Sonra makat içi bölgesine sürülür.
   ]]>
   Basura Sülük Tedavisi https://www.basur.web.tr/basura-suluk-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:09:37 +0000 Basura sülük tedavisi, sayesinde vücutta oluşan basurun tedavi edilmesi sağlanır. Basur makat bölgesinde bulunan küçük memecik oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta bulunan iltihaplanma gibi problemler basurun bel Basura sülük tedavisi, sayesinde vücutta oluşan basurun tedavi edilmesi sağlanır. Basur makat bölgesinde bulunan küçük memecik oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta bulunan iltihaplanma gibi problemler basurun belirtileri arasında yer alır. Makat etrafında bulunan et parçasının kişi de huzursuzluk yaşatması sonucu sıkıntılı bir dönem içerisinde olunmasına neden olur. Bu bölgede bulunan basur kanama gibi problemlerle beraber zonklama şeklinde ağrılar ile gözlenir. Basurun tıbbi tedavi edilmesi mümkündür. Tıbbi tedavinin yanında sülük ile tedavi edilmesi de sağlanmaktadır. Sülük tedavisi plastik cerrahi ve mikro cerrahide kullanılan yöntemler arasında yer alır. Sülük ile beraber vücutta bulunan pis kanın emilmesi sayesinde vücudun kan dolaşımının hızlanması sağlanır. Böylelikle tedavi süreci hızlanmış olur. Şimdi ise basur ile sülük tedavisinin yapılmasından bahsedelim.

   Basura Sülük TedavisiBasur tedavisinde sülük yöntemi
   Makat bölgesinde bulunan basurun veya diğer ismi ile bilinen hemoroidin tedavi edilmesinde doğal yöntem olarak kullanılan sülük oldukça etkilidir. Makat bölgesinde basur bulunan kişinin rahatlaması için sülük tedavisi yapılır. Sülük tedavisinin en az 3 kere uygulanması gerekir. Böylelikle aşırı ağrı ve zonklama şeklinde ağrılardan hastanın kurtulması amaçlanır. Makat bölgesinde bulunan basurun şiddetli döneminde ağrı yapan bölüme direk sülüklerin konulması ile bu bölgede bulunan pis kanın emilmesi sayesinde tedavi edilmesi sağlanır. Burada bulunan pis kanın alınması ile arılarda azalma gözlenir. İlk seans sonrasında bile belirgin düzeyde rahatlama fark edilmiş olur. Böylece makat bölgesinde basur sonucu oluşmuş olan basıncın sülük tarafından azaltılması ile hastanın rahatlaması sağlanır. Geçici olarak tedavi edilen basurun diğer seanslar ile azalması amaçlanır. Sülük tedavisi yaptıran kişinin bu yöntemi uzman kişilere yaptırılması oldukça önemlidir. Bilinçsiz şekilde uygulanan sülük tedavisi hastaya zarar verebilir. Bu sebepten dolayı makat bölgesinde oluşan basurun giderilmesi için yapılacak tedavinin bu uygulamada profesyonel olan kişilere yaptırılması gerekir. Bunun için doğru araştırma yapılması, sonra tedavi edilmesi önemlidir. Ayrıca basur için tıbbi tedavi için kesinlikle doktor kontrolü yapılması gerekir. Sülük tedavisi sadece yardımcı tedavi için kullanılır.
   ]]>
   Basura Ne İyi Gelir https://www.basur.web.tr/basura-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 04:24:25 +0000 Basura Ne İyi Gelir, Basur hastalığı her insanda çıkabilen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen 50 yaşından üstü insanların çoğunda meydana gelmektedir. Birde hamile kadınların doğum öncesi ve doğum sonrasında çıkan hasta Basura Ne İyi Gelir, Basur hastalığı her insanda çıkabilen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen 50 yaşından üstü insanların çoğunda meydana gelmektedir. Birde hamile kadınların doğum öncesi ve doğum sonrasında çıkan hastalıklardan biridir. Basur rahatsızlığı nüksettiği yer itibarı ile insanlar tarafından, dile dökülmesi bile rahatsızlık veren bir hastalıktır. İnsanların büyük bir çoğunluğu bu hastalığı çevresinden gizlemektedirler. Bu hastalıktan çekinen insanlar doktora bile gitmekten rahatsızlık duyar. Oysa her hastalık gibi basur yani hemoroid hastalığı da normal bir hastalıktır. Herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın giderilmesi için ya da yok olması için neler yapılmalıdır, onlara bir bakalım. Basura Ne İyi Gelir

   Basura Şunlar İyi Gelir:

   • İlk olarak vücudunuzun düşmanı olan sigarayı bırakmak.
   • Alkol tüketiyorsanız ve kahve tüketiminden uzak durmak. 
   • Stres veren işlerden uzak durmak. 
   • Bolca şeftali tüketmek. Çünkü şeftali hazmın olmasına yardımcı olur ve idrar yollarını temizlemeye yarar. Basur yüzünden meydana gelen et parçalarının verdiği rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 
   • Basur ağrıları için sabahları yemek yemeden önce papatya çayı tüketildiğinde ağrıların azaldığı ve giderildiği bilinir. 
   • Basur kabızlık yüzünden de meydana gelmektedir. Bolca pırasa tüketmek kabızlığın olmasına engel olmaktadır. 
   • Basurdan kurtulmak için düzenli ve dengeli beslenme önemlidir demiştik. Bundan dolayı beslenmenizde lif içeren besinleri tüketmeniz yararlıdır. Lif içeren besinler basurun oluşmasına ve ondan korunmak için önemlidir. Tuvalete çıkıldığında dışkının atılması için kendinizi zorlarsınız. Bu zorlama sonucunda damarlar gerilir ve ağrıların yanında kanamalar meydana gelir. Bunun önlenmesi için lifli besinler tüketildiği takdirde, bu lifler bağırsakların çalışmasına yardım ederek dışkının yumuşak olarak oluşmasına yardım eder. Ve yumuşak olan dışkı daha kolay çıkabilmektedir. 
   • Basuru olan insanlara bolca yoğurt ve kefir tüketmeleri önerilir. Çünkü yoğurt ve kefir, bağırsaklarda yer alan ve besinlerin sindirimi esnasında kullanılan iyi bakterilere yardım ettiği için önemlidir. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalması sayesinde bazı gıdalar midede sindirilmeden bağırsaklara gider. Bağırsaklara gelen bu besinlerin parçalanması kolay olur ve kabız olmalarını engeller ya da azaltır. 
   • Basur rahatsızlığı olan insanların kuşburnu tüketmelerinde yarar vardır. Kuşburnu bağırsakta oluşan parazitlerin yani kurtların dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsakların yumuşamasına yardım eder.
   • Basur şikayeti olan hastaların bolca keçiboynuzu yemelerinde yarar vardır. Basur ağrılarına faydası vardır. 
   • Basurun meydana gelmesini önlemek ve meydana gelmişse azaltmak için bol sıvı tüketilmelidir. Bol bol su tüketerek ayrıca bitki çayları içerek ve lif içeren sebze ve meyvelerin sularını tüketmekte yarar vardır. 
   • Basur hastalığına sahip insanlara çok fazla dışkı yapmaları önerilir. Çünkü dışkıların bağırsakta kalma süreleri az olduğu için bakteriler üretmez. 
   • Basur hastalığına sahip insanlara sıcak su oturmaları tavsiye edilir. Hem hastaların ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Bir leğenin içerisine sıcak su koyduktan sonra üzerine bir saat oturulması ya da yarım saat oturulmasın da yarar vardır. Sıcak su teninizi yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır.
   • Basurun oluştuğu yerlere çeşitli kremler sürülerek ağrılar azaltılabilir. Örneğin; vazelini basurun çevresine sürebilirsiniz. Hareketsiz bir yaşamınız varsa hemen değiştirin. 
   • Durağan yaşamak basurunuzun artmasına neden olmaktadır. Basur rahatsızlığı olan insanların hareket etmesinde yarar vardır.
   • Bisiklet fazla sürmemeye dikkat edin. Zira sürekli oturduğunuz için makat bölgesinin tahriş olmasına neden olur. 
   • Makat bölgesini çok te]]> Basur Lazer Ameliyatı https://www.basur.web.tr/basur-lazer-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 11:21:23 +0000 Basur Lazer ameliyatı, uygulaması sayısız hastalığın muayenesi için kullanılan lazer tekniği aynı zamanda halk arasında basur olarak bilinen ve tıp dilindeki adıyla Hemoroid hastalığının tedavisinde de yaygın bir biçi Basur Lazer ameliyatı, uygulaması sayısız hastalığın muayenesi için kullanılan lazer tekniği aynı zamanda halk arasında basur olarak bilinen ve tıp dilindeki adıyla Hemoroid hastalığının tedavisinde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Basur rahatsızlığı için tek çözüm yolu bu yöntem olmasa bile bilinen diğer yöntemlere nazaran oldukça alternatif bir teknik olduğunu söyleyebiliriz.

    Bir nevi ışıkla yapılan tedavi türü olarak da biline lazer ameliyatı için yüksek ısı barındıran ışık sayesinde basur memelerine değdirilerek memenin ısınmasını sağlar. Basur memelerinde yaklaşık olarak 2-3 mm civarında derinlik ve 6-8mm genişliğinde doku zararı meydana getirir. Oluşan ağrı sinirlerin yok olduğu bölgede çalıştığı için hasta bu yanma halini hafif bir düzeyde atlatacaktır. Basur memelerinde oluşan bu yanmalar aynı zamanda bu kısımdaki genişleyerek varisleşmiş bir hal alan damarları da yakmış olduğundan hacmi giderek küçülmüş olacaktır. Kontrollü bir şekilde ilerleyen bu yanık zayıflamış bir halde bulunan bu alan için sağlıklı ve yeni bir doku yapısı olmasına da sebep olacaktır. Bu sayede hastayı rahatsız eden ağrılar ortadan kalktığı gibi hasta eskisinden daha rahat bir duruma gelecektir.

    Basur memelerinin sarkmasında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Lazer yardımıyla yapılan bu tedavi sırasında aynı zamanda da kalın bağırsakların son bölümlerinde yer alan çevresel dokunun yapışmasıyla (tıpta bu duruma Fixasyon etkisi adı verilmektedir.) hemoroidin beraberinde oluşan makat sarkması sorunu da ortadan kaldırılmış olur. Hemoroidde kanama oluşmuş ise kanayan damar kısımlardın pıhtılaşma meydana geleceğinden kanama durumu uygulama esnasında devam etmeyip duracaktır.

    Basur Lazer Ameliyatı

    Lazerle Hemorod (Basur) Ameliyatının Faydaları

    • Lazerle yapılan ameliyattan sonra artık oluşan ağrı tamamen ortadan kalktığı için kişi rahatlıkla günlük yaşamına hiçbir sıkıntı yaşamadan ve sanki ameliyat olmamış gibi geri dönebilir. Bu sayede de işi ya da okulundan geri kalmayacaktır.
    • Lazerle yapılan ameliyat uygulamasında herhangi bir kanama oluşmayacağından ya da kanama oluşsa bile kan pıhtılaşıp kanama duracağından ötürü herhangi bir ağrı oluşmayacaktır. Bundan ötürü de hastayı lazerle ameliyat etmek için anestezi ya da narkoz kullanmaya gerek yoktur.
    • Lazerli ile yapılan hemoroid ameliyatında neşter ve benzeri kesici bir alet bulunmadığı için ameliyat yapılan ağrılı bölgede yer alan kaslarda herhangi bir hasar meydana gelmez.
    • Makat çevresinde yer alan kaslara bir zarar gelmediği için gaz ya da dışkı tutamama gibi bir sorunla karşılaşmak mümkün değildir.
    • Ameliyat esnasında büyük bir doku yapısı çıkarılmaması sebebiyle hasta için makat darlığı problemi oluşmaz. Bu durum hastanın daha da rahatlamasını sağlar.

    Basur lazer ameliyatı sonrası

    İstirahat etmeye gerek yoktur. Lazer ile yapılması sebebiyle sadece 1 günlük bir istirahat hasta için yeterli olacaktır. Ancak lazer dışında uygulanan ameliyat tedavisi için yaklaşık olarak 2 ay kadar istirahat olunması zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü kesik sonucu makatta bulunan bölgenin iyileşmesi uzun bir süreyi kapsayacaktır.

    Yapılan işlem yaklaşık olarak 10 dakikaya yakın sürmektedir. Ancak yapılan bu ameliyat türü diğer ameliyatlar gibi hastada sıkılma ve utanma hissi yaratabilmektedir. Bu sorunu açmak adına lazerle yapılan ve yaklaşık 10 dakika süren ve biten bu tedavi sayesinde bu sorunda ortadan kalmış olacaktır. Yapılan ameliyat sonrasında ise hastalığın tekrarlanma riski yoktur. Bu sebepten ötürü hastaların rahat olmaları ve mümkünse lazerle tedavi olmalarını tavsiye edebiliriz.

    Lazerle yapılan basur ameliyatın tedavisi ekonomik anlamda masraflı gibi görünse bile sağlık açısından kesin sonuç verdiği için tavsiye edebiliriz. Ameliyat yapıldıktan sonra bir daha böyle bir ris]]> Basur Ağrısı Nasıl Geçer https://www.basur.web.tr/basur-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 10 Dec 2018 01:15:54 +0000 Basur Ağrısı Nasıl Geçer, Basur kalın bağırsak ve anüste ki toplar damarların genişlemesidir. Genellikle kırk yaşından sonra ortaya çıkar. Şişen damarların anüsten dışarı meme gibi sarkmasıyla olur. Basur çeşitli ned Basur Ağrısı Nasıl Geçer, Basur kalın bağırsak ve anüste ki toplar damarların genişlemesidir. Genellikle kırk yaşından sonra ortaya çıkar. Şişen damarların anüsten dışarı meme gibi sarkmasıyla olur. Basur çeşitli nedenlerden oluşabilir, kabızlık, fazla ayakta durmak fazla spor yapmak, fazla oturmak ve karaciğer rahatsızlıklarından başlıca nedenleridir. Genellikle erkeklerde daha çok görülür, tehlikesi olmayan bir hastalık olmakla birlikte bazı önemli hastalıklara da yol açabilir, ilerleyen safhalarında çok sancı olur.


    Basur olmamak veya olunmuş ise rahatlaması için bol meyve ve sebze yenmeli, proteini yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Basurdan kurtulmanın en iyi çözümü cerrahi müdahaledir.

    Basur ağrısını hafifletmek için ilk önce basur olan kişinin düzenli olarak her gün aynı saatte  tuvalet alışkanlığı edinmesi gereklidir. Basur hastalara ilk öncelikle doktorlarının önerdiği ağrı kesicileri ve kremleri kullanmalılar. Basur üzerine beze sarılı buz uygulaması yapılabilir, buz uygulaması yaptıktan sonra ılık suya batırılmış temiz bir havluyla kompres uygulanabilir.

    Basurun anüse verdiği baskıyı azaltmak için yatarak dinlenmeleri ağrıyı azaltacaktır, kasıklar altına konulan bir yastıkla yüz üstü yatmaları basurdan kaynaklanan ödemi azaltacak ağrıyı dindirecektir. Basurun tahriş olmasını önlemek için bol ve pamuklu giysiler giymek, nemli bırakmamak ta fayda sağlar. Ayrıca basurun tahriş olmaması için uzun süre oturmamaları eğer oturmak zorunda kalınırsa yumuşak yastıklar üstünde oturmaların da fayda vardır. Ilık su ile banyo küveti içinde oturmaları da basur ağrısını hafifletmede yardımcı olacaktır, bunu gün içinde bir kaç sefer tekrar edebilirler, ama suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.Basur Ağrısı Nasıl Geçer

    Basur ağrısını geçirmek için bitkisel yöntemlerde kullanılabilir. Ilık suyun içine konulan karanfil yağı veya karanfil çayı konularak oturmalar basur ağrısını hafifletebilir, dışarı çıkmış memelerin içeri doğru itilmesi de yardımcı olur bunu yapmak için vazelin veya zeytinyağı kullanılarak tahriş edilmemesi gerekir. Unutulmaması gereken bu anlattıklarımızın hepsi geçici bir süre için ağrıyı keser veya hafifletir mutlaka bir doktora görünmeniz tedavi olmanız gerekir.
    ]]>
    Sarımsak Basura İyi Gelirmi https://www.basur.web.tr/sarimsak-basura-iyi-gelirmi.html Mon, 10 Dec 2018 14:04:02 +0000 Sarımsak Basura İyi Gelir mi, Sarımsak basur tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerde kullanılan en önemli bitkilerden bir tanesidir. Sarımsak tek başına kullanılarak basura iyi gelen bitkiler arasında yer almamaktadır. Sarımsak Basura İyi Gelir mi, Sarımsak basur tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerde kullanılan en önemli bitkilerden bir tanesidir. Sarımsak tek başına kullanılarak basura iyi gelen bitkiler arasında yer almamaktadır. Bazı malzemeler ile karıştırılarak oluşan karışımlarla basur üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Sarımsağın yiyecek olarak tüketilmesi basurun tedavi edilmesine maalesef yardımcı olmamaktadır. Sarımsağın bazı bitkilerle karıştırılarak basurun tedavisi mümkün gözükmektedir.

   Hemoroid dediğimiz halk arasında basur adıyla bilinen rahatsızlık çok uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, çok sık kabız olup tuvalete çıkabilmek için kendinizi zorlamanızdan ayrıca yoğun stresli bir yaşamdan dolayı oluşan bir tür hastalıktır. Özellikle hamilelik döneminde daha fazla görülen can yakıcı ve rahatsız edici bir hastalıktır. Ba sur makat bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Tedavisi mümkün olmakla birlikte oldukça can yakıcı ve rahatsız edici bir hastalıktır. Beslenme ve sağlık önlemleri ile denetim altına alabiliriz. Bunun için bu hastalığa ilaç tedavisinin yanı sıra iyileşmek için evde sarımsak ile yapacağınız yöntemlerde mevcuttur.

   Sarımsak Basura İyi GelirmiSarımsak basura iyi gelir mi yazımızda birkaç yöntem yazacak olursak;

   Bu yöntemlerden birincisinin yapılışı, sarımsak ve üzüm çekirdeğini birlikte bir kapta  ezerek birbiri ile iyice karıştırarak yapılması mümkündür. Yaptığımız karışım lapa kıvamına gelinceye kadar ezme işlemini yaptıktan sonra makata konularak tedavi yöntemi uygulanabilir.

   İkinci yöntemin yapılışı ise sarımsak, kekik, domates, keçi eti, yer elması, zeytinyağı, sivri biber, tuz, karabiber, soğan ve defne yaprağının karışımından meydana gelmektedir. Tüm malzemeler karıştırılarak lapa haline getirilir ve makata uygulanabilir. Bu iki karışımda basur nedeniyle şikayetlerin azalmasında oldukça yardımcı olmaktadır. Bu iki yönteminde basur ile ilgili şikayetlerin tamamen ortadan kalkmasını mümkün görmeyebiliriz ama şikayetlerin en aza indirmesinde oldukça yardımcı olmaktadır. Sarımsak ile basur tedavi yöntemini uygulayan ve şikayetlerini en aza indirgeyen insanların sayısı oldukça fazladır.
   ]]>