İç Basur Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

İç Basur Belirtileri ve Tedavisi

İç Basur

İç basur, tıp dilinde iç hemoroid olarak bilinen, anüsün çıkışında bulunan damar yumağı şeklindeki yastıkçık görevi gören dokulara verilen isimdir. İç basur, bu dokuların çeşitli nedenlerle sarkması sonucu oluşur. Genellikle kalın bağırsak dokusunun anüse doğru yaptığı baskı sonucu hemoroid dokunun sarkması şeklinde meydana gelir. Hemoroid dokuları, sindirim sisteminde görülebilecek sıvı ve dışkıların istemsiz şekilde dışarı çıkışını engelleyerek yastıkçık görevi görmektedir. İç hemoroid dokuları herkeste bulunmaktadır ve genelde hiçbir sağlık sorunu olmayanlarda bile iç hemoroid dokularının sarktığı görülmektedir. Bu dokularda sarkma oldukça şişme başlar ve tedavi edilme ihtiyacı doğar.

İç Basur Belirtileri Nelerdir?

  • Muayene sırasında sadece kanama ile kendini gösterebilirler. Birinci evre olarak adlandırılan bu durum, büyük abdest sırasında anüsten kan gelmesi, tuvalet kağıdına kan lekesi oluşması ve damlama şeklinde kan gelmesine neden olur. Bu gibi durumlarda ilgili polikliniklere başvurulması gerekmektedir.
  • Hastalığın ikinci evresi, büyük abdest sırasında zorlanma ve anüsün en dış çeperinde bulunan hemoroid dokularının sarkmaya bağlı olarak şişmesi ile olur. Bu evrede kanamaların daha fazla olması beklenmektedir.
  • Hastalığın üçüncü evresinde, anüste bir önceki evrede şişmiş olan hemoroid dokuları, bu evrede anüsün dışına doğru çıkıntı yaparak daha büyük doku oluşumuna sebep olur ve genellikle ağrı yapabilen bir boyuta ulaşır. Bu evrede kanama sıklıkla görülmektedir.
  • Hastalığın dördüncü evresi ise iç hemoroid ve dış hemoroid dokularının birleşip makatın dışında şişkin bir halde bulunması şeklindedir. Uzun süre sindirim sistemi sorunu çeken hastalarda görülmektedir. Oturulduğu zaman çok fazla ağrı vermektedir ve hayatı olumsuz etkilemektedir. Bu evreye kadar gelinmesi durumunda cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.

Görüldüğü üzere iç basur zamanla ilerleyebilen bir hastalıktır. Hastalığın ilk fark edildiği anda ilgili polikliniklere gidilmesi gerekmektedir. Genellikle insanların utanma, çekinme gibi nedenlerden dolayı hastalığın ilk evrelerinde doktora gitmedikleri ve hastalığın ilerlediği bilinmektedir.

İç Basur Tedavisi

  • Kızılötesi ışınlarla yapılan tedavi, hastalığın ilk evreleri için uygulanmaktadır. Ağrı ve kanamaya yol açabilmektedir. Genellikle olumlu sonuç vermektedir.
  • Cerrahi tedavi yöntemi ile hastalığın ileri evreleri tedavi edilmektedir. Şişkin dokular alınarak yapılan tedavi yöntemidir. Kanama olabilmektedir.
  • Doktorların önerdiği, eczaneden satın alınabilen fitil, krem ve antibiyotikler iç hemoroid tedavisinde etkilidir.
  • Lastik bant yöntemi; hemoroid dokuları anüsün dışına doğru çıkmışsa lastik bant ile dokular doğal yerine bağlanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanması için mutlaka polikliniklere başvurulması gerekmektedir.
  • İç basurdan korunma yolları olarak ise; zengin lif içeren besinlerle beslenme, uzun süre oturur pozisyonda bulunmama, alkollü içeceklerden ve acı gıda maddelerinden uzak durmak önerilmektedir.

İç basur, erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir. Hastaların utanma ve çekinme hislerini bir kenara bırakıp sağlıklarını düşünerek doktora başvurmaları büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde, hemoroidin ilerlemesi engellenebilir ve yaşam kalitesi korunabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bayezit

15 Temmuz 2024 Pazartesi

ıç basurun birinci evresinde tuvalet kağıdında kan lekesi görüyorum, hemen doktora gitmeli miyim?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Editörün Seçtiği

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basura Bitkisel Çözüm

Basura Bitkisel Çözüm

Basur Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Basur Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Basur?

Ahmet Maranki Basur?

Basur Boğulması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Boğulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Güncel

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Basur Şişliği Nasıl İner?

Basur Şişliği Nasıl İner?