Hamilelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi
18 Haziran 2024 Salı

Hamilelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi


Hamilelikte basur, özellikle makat çevresinde bulunan toplardamarların varisleşmesi sonucunda meydana gelen sağlık problemlerinden biridir. Basurun ortaya çıkışının esas nedeni kabızlık problemi olarak kabul edilmektedir. En yaygın olarak hamilelik döneminde basur rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Hamilelik, özellikle basur sorununa yol açabildiği gibi hamilelik öncesinde var olan bir basur sorununun da iyice şiddetlenmesine neden olabilir. Ayrıca hamileliğin ilerlemesiyle son üç ayda basur şikâyeti gebelerde zor anların yaşanmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde meydana gelen basur şikâyetlerinin başında dışkılama sırasında ortaya çıkan kanama gelir. Ancak bu meydana gelen kanama oldukça kısa sürer, ancak makat bölgesinde hem kaşıntı hem de şişlik problemleri oluşabilir. Eğer basurun içerisinde herhangi bir pıhtılaşma oluşur ya da basur memesinde boğulma meydana gelirse sonunda basur trombeze olarak isimlendirilir ve bu durum gebeye oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Hamilelerde ortaya çıkan basur aslında pek fazla sancı ve ağrı yapmaz. Ancak trombeze olan basurda çoğunlukla çatlak oluşabilir ve bu durumda kişide çok şiddetli derecede ağrılar oluşabilir. Sonuçta kişi tuvalete çıkmakta zorlanır, hatta yatarken ve otururken çok ağrı çekebilir.

Hamilelikte Basurun Nedenleri

Hamilelikte oldukça sık rastlanılan basurun sebebi çoğunlukla gebelik hormonlarının daha düz olan kaslara uygulamış olduğu gevşetici baskıdan kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde aynı basur rahatsızlığı olduğu gibi bacaklarda meydana gelen varis rahatsızlığıyla da oldukça sık rastlanılmaktadır. Hamilelik döneminde basurun ortaya çıkışının bir başka sebebi de rahmin büyümesidir. Çünkü hamileliğin ilerlemesi ile rahim büyür ve kalça kemiğinin içerisinde bulunan büyük damarlara baskı uygular ve sonuçta kan akımında yavaşlama olur. Yaşanan bu durum hem basurun hem de varisin ortaya çıkmasını sağlar. Hamilelik döneminde ortaya çıkan iç basur sorununda az miktarda kanamalar meydana gelebilir. Özellikle az miktardaki bu kanamalar hamilelikte demir eksikliğine neden olabildiği gibi aneminin gelişmesine de yol açabilmektedir. Hamilelikte böyle bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurularak müdahale edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Basurun Belirtileri

Hamilelikte basur belirtileri genellikle dışkılama sırasında kanama, makat bölgesinde kaşıntı, şişlik ve rahatsızlık hissi olarak kendini gösterir. Ağrı genellikle tromboze basur durumunda daha belirgin hale gelir. Bu durumda, basur memesinde pıhtılaşma veya boğulma meydana gelir ve bu da şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca, hamilelik sırasında basur belirtileri arasında dışkılama sırasında zorlanma ve makat bölgesinde sürekli bir rahatsızlık hissi de bulunur.

Hamilelikte Basurun Tedavisi

Hamilelik döneminde ortaya çıkmış olan basurun tedavisi günümüz şartlarında pek de mümkün değildir. Genellikle hamilelikte basur için uygulanan tedavi meydana gelen ağrı şikâyetlerini aza indirmeye yöneliktir. Basurun ilk tedavisi için çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Basur tedavisi için kullanılan ilaçlar ve kremler özellikle ağrının azaltılması ve şikâyetlerin azalması konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca hamilelikte basur tedavisi için lokal anestezik içerikli olan kremleri güvenle kullanabilirsiniz. Doktorun önermediği hiçbir ilaç ve krem kullanılmamalıdır. Eğer doktor fitil ve krem reçete etmiş ise bölgede meydana gelen şişliğin azalmasına yardımcı olarak basur şikâyetlerini en aza indirmektedir. Hamilelik döneminde basurun tedavisi için çok sıcak olan suyun içerisine oturmak erken doğum riskini artırır. Bu nedenle mutlaka ılık su tercih edilmelidir ve basur şikâyetlerini de ılık su hafifletir. Kan akışının düzenlenmesi için uzman gözetiminde önerilen dozlarda ve hamileliğin mutlaka üçüncü ayından sonra kullanılmalıdır.

Hamilelikte Basurdan Korunma Yolları

Hamilelik sırasında basurdan korunmak için bazı önlemler alınabilir. İlk olarak, bol su içmek ve lif açısından zengin bir diyet uygulamak kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yapmak, kan dolaşımını artırarak basur riskini azaltabilir. Ayrıca, uzun süre ayakta kalmaktan veya oturmaktan kaçınmak da önemlidir. Tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek ve dışkılama sırasında zorlanmaktan kaçınmak da basur riskini azaltabilir. Hamilelik sırasında basurdan korunmak için bu basit önlemler oldukça etkili olabilir.

Hamilelik döneminde basur belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak, bu dönemi daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir. Herhangi bir belirti veya şikâyet durumunda mutlaka doktorunuza başvurun ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.

Hamilelikte Basur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer?

Editörün Seçtiği

Basur Başlangıcı?

Basur Başlangıcı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda Basur Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Basur Belirtileri ve Tedavisi

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Basur?

Ahmet Maranki Basur?

Güncel

Gebelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basura Bitkisel Çözüm

Basura Bitkisel Çözüm

Güncel

Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

İbrahim Saraçoğlu Basur

İbrahim Saraçoğlu Basur

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası