Basura Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir, Basur hastalığı her insanda çıkabilen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen 50 yaşından üstü insanların çoğunda meydana gelmektedir. Bir de hamile kadınların doğum öncesi ve doğum sonrasında çıkan hastalıklardan biridir. Basur rahatsızlığı nüksettiği yer itibarı ile insanlar tarafından, dile dökülmesi bile rahatsızlık veren bir hastalıktır. İnsanların büyük bir çoğunluğu bu hastalığı çevresinden gizlemektedirler. Bu hastalıktan çekinen insanlar doktora bile gitmekten rahatsızlık duyar. Oysa her hastalık gibi basur yani hemoroid hastalığı da normal bir hastalıktır. Herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın giderilmesi için ya da yok olması için neler yapılmalıdır, onlara bir bakalım.

Basura Şunlar İyi Gelir
 • İlk olarak vücudunuzun düşmanı olan sigarayı bırakmak.
 • Alkol tüketiyorsanız ve kahve tüketiminden uzak durmak.
 • Stres veren işlerden uzak durmak.
 • Bolca şeftali tüketmek. Çünkü şeftali hazmın olmasına yardımcı olur ve idrar yollarını temizlemeye yarar. Basur yüzünden meydana gelen et parçalarının verdiği rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Basur ağrıları için sabahları yemek yemeden önce papatya çayı tüketildiğinde ağrıların azaldığı ve giderildiği bilinir.
 • Basur kabızlık yüzünden de meydana gelmektedir. Bolca pırasa tüketmek kabızlığın olmasına engel olmaktadır.
 • Basurdan kurtulmak için düzenli ve dengeli beslenme önemlidir demiştik. Bundan dolayı beslenmenizde lif içeren besinleri tüketmeniz yararlıdır. Lif içeren besinler basurun oluşmasına ve ondan korunmak için önemlidir. Tuvalete çıkıldığında dışkının atılması için kendinizi zorlarsınız. Bu zorlama sonucunda damarlar gerilir ve ağrıların yanında kanamalar meydana gelir. Bunun önlenmesi için lifli besinler tüketildiği takdirde, bu lifler bağırsakların çalışmasına yardım ederek dışkının yumuşak olarak oluşmasına yardım eder ve yumuşak olan dışkı daha kolay çıkabilmektedir.
 • Basuru olan insanlara bolca yoğurt ve kefir tüketmeleri önerilir. Çünkü yoğurt ve kefir, bağırsaklarda yer alan ve besinlerin sindirimi esnasında kullanılan iyi bakterilere yardım ettiği için önemlidir. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalması sayesinde bazı gıdalar midede sindirilmeden bağırsaklara gider. Bağırsaklara gelen bu besinlerin parçalanması kolay olur ve kabız olmalarını engeller ya da azaltır.
 • Basur rahatsızlığı olan insanların kuşburnu tüketmelerinde yarar vardır. Kuşburnu bağırsakta oluşan parazitlerin yani kurtların dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsakların yumuşamasına yardım eder.
 • Basur şikâyeti olan hastaların bolca keçiboynuzu yemelerinde yarar vardır. Basur ağrılarına faydası vardır.
 • Basurun meydana gelmesini önlemek ve meydana gelmişse azaltmak için bol sıvı tüketilmelidir. Bol bol su tüketerek ayrıca bitki çayları içerek ve lif içeren sebze ve meyvelerin sularını tüketmekte yarar vardır.
 • Basur hastalığına sahip insanlara çok fazla dışkı yapmaları önerilir. Çünkü dışkıların bağırsakta kalma süreleri az olduğu için bakteriler üretmez.
 • Basur hastalığına sahip insanlara sıcak su oturmaları tavsiye edilir. Hem hastaların ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Bir leğenin içerisine sıcak su koyduktan sonra üzerine bir saat oturulması ya da yarım saat oturulmasın da yarar vardır. Sıcak su teninizi yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır.
 • Basurun oluştuğu yerlere çeşitli kremler sürülerek ağrılar azaltılabilir. Örneğin; vazelini basurun çevresine sürebilirsiniz. Hareketsiz bir yaşamınız varsa hemen değiştirin.
 • Durağan yaşamak basurunuzun artmasına neden olmaktadır. Basur rahatsızlığı olan insanların hareket etmesinde yarar vardır.
 • Bisiklet fazla sürmemeye dikkat edin. Zira sürekli oturduğunuz için makat bölgesinin tahriş olmasına neden olur.
 • Makat bölgesini çok temiz tutun. Bakterilerin üremesini engelleyin.
 • Çok fazla baharatlı ve acı yemeklerden uzak durun. Çünkü baharatlı yiyecekler basura iyi gelmez.
 • Makat bölgesine soğuk kompresi yapın. Yani bir torba buzu bir poşete koyun ve dışkı yerinizde on veya on beş dakika bekletin.
 • Bu tür işlemler fayda sağlamıyor ve sizde daha fazla ağrılara neden oluyorsa bir doktora başvurarak ameliyat olmanızda fayda vardır. Yapılan ameliyat çok zor değildir. Fakat yapılan bu işlemlerin çoğu kalıcı olmayabilir. Ameliyat yapılırsa basurdan kurtulabilirsiniz.

Basura Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basur Başlangıcı?

Basur Başlangıcı?

Basur Memeleri Nasıl Yok Olur?

Basur Memeleri Nasıl Yok Olur?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Zeytinyağı Basura İyi Gelir mi?

Zeytinyağı Basura İyi Gelir mi?

Basur Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Fitili Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Fitili Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Basur

İbrahim Saraçoğlu Basur

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?