Basur Şişliği Nasıl İner?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Şişliği Nasıl İner?

Basur şişliği nasıl iner, Halk arasında sıklıkla rastlanılan ve basur adıyla bilinen bu hastalık tıp literatüründe hemoroid olarak bilinmektedir. Genellikle bu hastalık dışkı atımının yapıldığı esnada kanama ile kendini belli eder. Bu yaşanan kanama ağrısız olup bireyde herhangi bir rahatsızlığa sebep olmamaktadır. Ancak ağrılı olması halinde yani basur şişliğinin oluşmasıyla birlikte meydana gelen sorunun adı Anal Fissür olarak adlandırılmaktadır. Bu basur şişliği önlem alınmaz ise ve tedavi edilmediği zaman ilerleyen süreçlerde sürekli ve daha da artmaktadır. Sürekli olarak görülen makattaki kanamalar daha sonrasında basur memelerinin da oluşması sebep olmaktadır. Bu basur memeleri kanamayla birlikte şişliklerin oluşmasına neden olup hastaya çok şiddetli ağrılar yaşatacaktır.

Basur şişlikleri için erken tanı ve önlenmesi için yapılması gerekenler

Basur memelerinde meydana gelen şişlikler için erken tanı konulmaz ise eğer ilerleyen süreçlerde olumsuz sonuçlar doğurabilir ki bu süreçte basur memelerinde görülen şişlikler daha da genişler ve 3. Seviyeye vardığında ise dışkı atılımının gerçekleştiği sırada anüsden dışarıya doğru çıkar. Dışkılanma bittiğinde ise tekrardan anüsden içeri girer ya da bazı durumlarda girmeyebilir. Tam da bu durum yani basur memelerinin dışarı çıkması durumda hasta olan bireyin parmağını kullanmak suretiyle makatın iç kısmına geri sokması gerekir. Eğer hasta bu durumu yapmadığı durumda ise Tromboze adı verilen hemoroid boğulması rahatsızlığı meydana gelebilir. Böylece basurda oluşan şişlikler daha da artar ve tedavi edilemez bir konuma doğru gidebilir. Hasta şişkinliğe ve boğulmaya sebep olan memeyi eliyle dokunmak suretiyle rahatlıkla hissedebilir. Böyle bir durum ilerleyen süreçlerde basur şişlerde meydana gelen ağrıların 4. Dereceden ilerlemesine sebep olmaktadır.

Meydana gelen bu basur şişlikleri için basur memesinin makat arasında kalması sonucu yaklaşık olarak 4 ile 5 gün boyunca şiddetli ağrıya sebep olacağı için bu ağrıyı nasıl gidereceğimizi ve nasıl indirebileceğimizi iyi bilmeliyiz. Bu suretçe ağrıyı tam anlamıyla ortadan kaldırmak mümkün olmasa bile basur şişliğinin inmesine belli bir miktar için yardımcı olabiliriz. Bunun için de çok kolay bir şekilde uygulayabileceğimiz birtakım bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu bitkisel ilaçları kullanmak için ise kesinlikle doktor reçetesi dikkate alınması gerekmektedir. Bunun için de Uzman bir doktor tavsiyesine uymak ve doktora tedavi olmak önemli bir husustur. Bitkisel ilaçların yanı sıra bazı bilimsel uygulamaları da yaparak basur şişliğinin inmesine yardımcı olabiliriz.

Basur şişliği ağrısı için bilimsel uygulamalar ve oturma banyosu

Bu bilimsel uygulamalardan en kolayı ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi oturma banyosudur. Oturma banyosu uygulamasını yapabilmek için boş ve geniş bir leğene bir miktar sıcak su koyarak belli bir süre boyunca içine oturabiliriz. Oldukça faydalı olacağını göreceksiniz. Oturma banyosunun hiçbir zararlı yan etkileri bulunmamaktadır. Bu doğal yöntem aynı zamanda doktorlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilmektedir. Oturma banyosu yapacağımız sıcak suya aynı zamanda papatya çayını kaynatarak yaklaşık 5 ile 6 litre suya 1 ile 2 bardak katar şeklinde de ekleyebiliriz. Bu doğal yöntem basur şişliğinin indirmek adına oldukça önemlidir.

Basur şişliğine bitkisel ürünler ve kremler

Basur şişliğini indirmek adına bir diğer bilimsel uygulama ise bazı bitkisel ürünler ile kremler kullanılabilir. Özellikle Anestol kremi Anal Fissur ve hemoroid ağrısı olan hastalar için oldukça etkili bir üründür. Bu krem ağrıyı kesici özelliği bulunmaktadır. Bu kremler sayesinde basur şişliği inebilir. Aslında makat bölgesinde oluşan ağrılar sürekli olarak devam etse bilene siz bu krem sayesinde ağrıyı hissetmezsiniz. Tıpkı anestezi uygulanan bir bireyin bacağının kesilse bilene belirli bir süre boyunca hiçbir acı hissetmemesi gibi basur şişliği için kullanacağımız bu bitkisel krem Anestol'ün de aynen böyle bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Basur şişliklerinde Uzman hekimin denetimi

Yapılan uygulamalardan ve ağrı ortadan kalktıktan hemen sonra yapılması gereken ilk şey bir an önce Uzman bir doktor kontrolünde tedavi olmaktır. Çünkü basur şişlikleri kendi kendine düzelebilen bir rahatsızlık türü değildir. Bu sebepten ötürü hiç korkmadan ve utanmadan Uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Basur Şişliği Nasıl İner Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Basur Acısı Nasıl Geçer?

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Dış Basur Belirtileri ve Tedavisi

Kanamalı Basur Belirtileri ve Tedavisi

Kanamalı Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basura Bitkisel Çözüm

Basura Bitkisel Çözüm

Gebelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Basur Belirtileri ve Tedavisi

İç Basur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ahmet Maranki Basur?

Ahmet Maranki Basur?

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası