Basur Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer, Basurun nasıl geçeceğini öğrenmeden önce, basurun ne olduğunu ve neden olduğunu öğrenelim. Basur, makat hastalıkları arasında en çok bilinmiş olanıdır. Her ne kadar halk arasında basur dense de tıp dilindeki adı hemoroittir. Basur genelde ergenlik döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Buda demek değildir ki çocuklarda çıkmaz, elbette nadiren de olsa çocuklarda da basur görülebilir. Basur iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Yetişkin kişilerde genellikle iç basur görülmektedir. Çocuklar da görülen basur genelde ya genetik olandır ya da çocukluktan başlayan kabızlık probleminden kaynaklanır. Makatın iç kısmının 2-3 santim kadar yukarısında bulunan bağırsağın genişlemesi ve bu bağırsağa dolanmış olan bağ dokusunun gevşemesi de denebilir. İç kısmı kirli kanla dolu olan bağırsağın git gide genişlemesi ile de zamanla oluşan meme dış kısma sarkar bu durumda dış basur oluşur. Basur, özellikle ve öncelikle sürekli kabız olan kişilerde görülür, kişiler maalesef kabızlığı bir hastalık olarak kabullenmediği için bu önemsenmeyen kabızlık zamanla ilerleyerek başta basur olmak üzere birçok rahatsızlığın nedeni olabiliyor. Basurun diğer büyük sebeplerinden biri ise genellikle normal doğum yapan bayanlarda, ıkınmadan dolayı gözlenir. Basurun belirtilerine gelecek olursak, basur kendini çok çabuk belli eder aslında, makatta kaşıntı, yanma, kanama gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Kişiler bunun farkında olsalar bile, çekingenlikten dolayı doktora gitmeyi pek tercih etmezler. Fakat basur tedavisi asla ertelenmemesi geren bir durumdur. Basurun tedavisi zamanında yapılmaz ise ilerideki zamanlarda basit bir tedavi olmaktan çıkıp, bir operasyona dönüşecektir. Tedavide önce bitkisel yöntemler ve diyetler önerilir, eğer tedaviye geç kalınmış ise küçük bir operasyon ile basur alınır. Kesinlikle unutmamamız gereken şey, hiçbir makat rahatsızlığı asla tedavisiz geçmez, mutlaka düzenli olarak, bitirene kadar tedavisini uygulamamız gerekmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Havuç yaprağı çayı; Ağzı güzelce kapatılıp, hava almayacak şekilde olan bir kavanozun ya da sürahinin içine, havucun yapraklarını incecik doğrayıp içine koyalım, üzerine kaynak su ilave edip, kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatıp, çalkalamadan sabit bir yerde bir saat kadar demlenmeye bırakalım. Dinlenmiş olan çayı günde 3 fincan ılık olacak şekilde 5-6 ay boyunca içmeye devam ederseniz, basura kesin çözüm olacaktır. Bu yöntemle birlikte akşamları yatmadan önce havucu rendeleyip soğuk bir şekilde makat bölgenizde beş dakika kadar bekletmeniz bile bu tedavi sürecini hızlandırmaya yarayacaktır.
  • Her gece kesinlikle aksatmadan, bir pamuk parçasına saf zeytinyağı döküp makat bölgenize koyup öyle yatın, 7-8 hafta sonra basurun nasıl iyileştiğini görebilirsiniz.
  • Patlıcanın sapları da kaynar suyun içine atılarak, ılık bir hale gelene kadar demlenir, daha sonra bu su hem içilebilir hem de minik bir pamuk yardımı ile basurun üzerine koyulabilir.
  • Geceleri yatmadan önce mutlaka, kayısı, incir ya da mürdüm eriği yerseniz ya da çaylarını içerseniz mutlaka değişimi göreceksiniz.
  • Kabuklu bir şekilde kiviyi, özellikle elma sirkesi ile yıkayıp, durulamadan yerseniz, 7-8 günde etkisini görebilirsiniz. Fakat bu yöntemde bir süre sonra basur da iltihap varsa akacaktır, korkmayınız.
  • Basura en etkili yöntemlerden birisi de sarı kantaron yağıdır. Sarı kantaron yağını, minik bir pamuğa dökerek fitil şeklinde makatın hafif iç kısmına gelecek şekilde sokabilirsiniz. Temiz sarı kantaron yağlı pamuk her büyük abdestten sonra mutlaka değiştirilmelidir.
  • Evde papatya çayını 4-5 litre suya demleyip, biraz ılıman olduktan sonra bir leğene döküp, yarım saat kadar içinde oturabilirsiniz. Bu yöntemi de 2 günde bir yaparsanız zamanla basura etki edeceğini görebilirsiniz.
  • Bir de sülük yöntemi vardır, makat bölgesindeki basura sülük yapıştırarak, pis kanı emmesi sağlanabilir. Fakat bu yöntem mutlaka bilir bir kişi tarafından yapılmalıdır.
Tıbbi tedavi yöntemi

Basur da tıbbi tedavi yöntemi çok yoktur. Öncelikle, basurun neden kaynaklandığı araştırılır. Kişinin kabızlık sorunu varsa öncelikle bu sorun giderilir. Bunun dışında, uyuşturucu yani ağrı kesici kremler verilir ve evde tedavi yöntemleri uygulanması söylenir, elbette basuru olan kişiye uzunca bir diyet listesi verilir. Bu verilen tedavi yöntemleri eğer işe yaramıyorsa, mutlaka kişiye ameliyat önerilir. Ameliyatta ise iki yolla basur alınır. Birincisi, dondurma yöntemidir. İkincisi ise yakma yöntemidir. Dondurma yöntemi, daha çok basur çok büyümemiş ise önerilir, çünkü bu yöntemde basurun tekrarlama olasılığı da vardır. Yakma yöntemi ise daha büyük olan basurda uygulanır, çünkü yakma yönteminin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır. Yine de her iki yöntemde de hasta ilerideki yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsa mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir. Uzun süreli kabız olmaktan kaçınmalıdır.

Basur Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Editörün Seçtiği

Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basur Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Sarımsak Basura İyi Gelir mi?

Sarımsak Basura İyi Gelir mi?

Güncel

Zeytinyağı Basura İyi Gelir mi?

Zeytinyağı Basura İyi Gelir mi?

Basur Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Basur Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Basur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Başlangıcı?

Basur Başlangıcı?

Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Hamilelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?