Basur Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basur, Ülkemizde hemen hemen birçok insanda bu hastalık mevcuttur. Çoğu insan ise bu hastalığı gizlemektedir. Hastalığı söylerken utanırlar. Hatta doktora bile görünmek istemezler. Birçoğu görünmez bile. Genel olarak neredeyse elli yaşını geçmiş insanların yarısından fazlasında bu hastalık mevcuttur. Basur, insanların makat denilen yani dışkılarınızın dışarıya atıldığı alanda meydana gelmektedir. Dışkı bölgesinde yani makatta yer alan toplardamarlar genişlemektedir. Anüste meydana gelen bu damarlar şişerek genişler ve oralarda et parçacıklarının meydana gelmesine neden olur. Bu şişmeler iltihaplı olarak oluşur. İnsanlarda çok ağrılara neden olmaktadır. Basurun diğer adı ise hemoroiddir. Hatta bazı yerlerde ‘'mayasıl' olarak da bilinmektedir. Beslenmenizi düzenli bir biçimde yerine getirilirse bu hastalık kontrol altına alınabilir. Basurlar klinik açıdan iki biçimde görülür:

İç Basur: Anüs yerinin kapanmasına neden olan büzgen kasın üzerinde toplardamarlar vardır. Bu toplardamarların yayılması ile oluşmaktadır. İç basurlar sarkma biçiminde meydana gelmektedir. Dışkı alanına et parçalarını sarkıtırlar.

Dış Basur: Anüs yerinin kapanmasına neden olan kasların alt taraflarındaki toplardamarların genişleyerek yayılması sonucu meydana gelmektedir. Dış basurun meydana gelmesinin nedeni ise dışkıların genişlemesinin ardından dışarıya sarkmasıdır. Dış basur insanlarda kanama yapar. Bu durumda insanlarda kansızlığa neden olur. Bunun yüzünden iltihaplanma meydana gelir. Bu iki basur çeşidi birlikte meydana gelebilir. Fakat eğer tek basur varsa bu da genel olarak dış basurdur.

Basur Hastalığını Kolaylaştıran Sebepler
 • Basur rahatsızlığını diğer bazı hastalıklar tetikleyebilir. Genel olarak hamilelik döneminde veya doğum yapıldıktan sonra kadınlarda çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Nedeni ise gebelik döneminde rahim ağzı genişleyerek bebek dışkı bölgesine baskı uygular. Toplardamarlar baskı sonucu şişer ve hasar görür ya da doğum esnasında annenin ıkınması ile o bölgeyi zorlaması sonucu meydana gelir.
 • Arka arkaya hamilelik geçirmeleri yüzünden de meydana gelebilir. Siroz hastalarında basurun çok olduğu görülmektedir. İnsanlardaki toplardamarların bozulması sonucu basurlar meydana gelir.
 • Çok fazla baharatlı yemek tüketen insanlarda, acı gıda tüketimi yüzünden de basur meydana gelir.
 • Çok fazla yani gereğinden çok yemek tüketmek basura neden olur.
 • Çok aşırı alkol tüketen insanlarda da basur meydana gelir.
 • Çok fazla dışkı bölgesinin hasar göreceği işler yapmak basura neden olabilir. Çok fazla bisiklet sürmek basura neden olabilir.
Basur Rahatsızlığının Belirtileri Şunlardır

Basurun belirtilerinin sebebinin iç basurdan mı kaynaklı yoksa dış basurdan mı kaynaklı olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü iç basurdan kaynaklı ise eğer basur çok fazla büyümediyse insanlara fazla rahatsızlık vermez. Hatta insanlar hissetmezler bile. İçte meydana gelen basurun tesirleri tuvalete gittiğiniz zaman görülmektedir. Dış basurda gözle görülebilir. Anüs çevresinde meydana gelmektedir. Ağrılara neden olmaktadır. En çok belirtiler şu şekildedir:
 • En belirgin olan belirtisi tuvalete çıkıldığında büyük tuvalet esnasında çok şiddetli ağrıların olması. Fakat basuru olan her insanda bu ağrıların meydana geldiğini söyleyemeyiz. Çünkü eğer ağrının meydana gelmesi için anüsün etrafında damarların kaslar yüzünden basınç uygulayacak kadar şişmesi. Çok şiddetli ve durmaksızın ağrı yapması, basur sebebiyle şişen damarlara kan akışının gitmesinde bir sorun olmasından dolayı ya da kan akışının durmasından dolayı ağrılar meydana geliyor.
 • İç basurun sebep olmasından kaynaklı kaşıntıların çok olması. İçerideki şişen damarlardan bir sıvının dışarıya sızması ile anüs çevresinde hasar oluşturması sonucunda kaşınmaların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Tuvalete çıktıktan sonra tekrar tuvalete çıkma hissine kapılırsınız. Bu durumda sizi rahatsı eder. Bu rahatsızlığın sebebi ise kalın bağırsağın baskı görmesinden kaynaklanmaktadır. Şişen damarlar baskı uygularlar. Basurun büyüklüğü ve küçüklüğü ağrıyı ona göre azaltır ve arttırır.
 • Basur olan insanlardaki en yaygın belirtilerin biri de kanamaların meydana gelmesidir. Damarların genişleyip şişmesi ve uygulanan basınca karşı direnç gösterememesi sonucunda dışkı bölgesinde kanamalar meydana gelir.
 • Dışkı bölgesinde küçük et parçalarının oluştuğunu görmeniz.
 • Makat bölgesinde iltihaplanmaların meydana gelmesi.
 • Otururken rahat oturma sıkıntısı yaşamanız.
Basurun Tedavi Şekilleri Şunlardır

Basur hastalığı çok ilerlemişse bir hekim kontrolünde cerrahi operasyon yapılmalıdır. Eğer ameliyat istemiyorsanız şu yöntemleri evde uygulayabilirsiniz.
 • Basur rahatsızlığı yüzünden kabızlık problemi yaşıyorsanız dışkı çevresine vazelin sürerek bu sorunu azaltabilirsiniz.
 • Çok sık söylenilen sıcak su tedavisi önerilir. Hasta bir leğene sıcak suyu koyarak üzerinde yarım saat ya da rahatlama süresi ne kadar ise o kadar oturabilir.
 • Basur rahatsızlığı olan insanların sürekli dışkı yapılması istenir. Çünkü dışkının bağırsaklarda kalma süresi azaltılır.
 • Basur hastalığına sahip olan insanlar artık yeme ve içmelerine dikkat etmelidirler. Çok baharat içeren ve çok acılı yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Çok fazla yemek yiyorsa bu durumu azaltmasına yardımcı olunmalıdır. Çünkü çok fazla yemek yemek sindirim sisteminde problemler yaratır.
 • Alkol ve kafein içeren kahve gibi içeceklerden uzak durmalıdır.
 • Basur hastaları hayat tarzlarında değişiklik yapmalıdır. Artık sabit ve hareketsiz yaşamlarını bir kenara bırakıp hareketli bir yaşama merhaba demelidir.

Basur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basur İçin Patlıcan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur İçin Patlıcan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur Çeşitleri Nelerdir?

Basur Çeşitleri Nelerdir?

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir mi?

Güncel

Basura Bitkisel Çözüm

Basura Bitkisel Çözüm

Güncel

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Sülük Basura İyi Gelir mi?

Basur Memesi Belirtileri ve Tedavisi

Basur Memesi Belirtileri ve Tedavisi

Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

İç Basur Belirtileri ve Tedavisi

İç Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basura Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer?

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Basur?

Ahmet Maranki Basur?

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?